A váll rotátor-köpenye és betegségei

szerző: Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő - WEBBeteg
megjelent:

A rotátor-köpeny egy csoport lapos ín együttese, melyek a vállízületet elölről, hátulról, és az ízület tetejét is körülölelik, akárcsak a mandzsetta az ing ujját. Ezek az ínak egyenként is kapcsolatban állnak, rövid, de fontos szerepet betöltő izmokkal, melyek a lapockától erednek.

Amikor az izmok összehúzódnak, maguk felé húzzák a rotátor-köpeny inait, és ennek köszönhetően a váll felfelé, befelé vagy kifele irányba elfordul, ezért nevezzük ezt a képletet rotátor-köpenynek.

Az ütközés szindróma és rotátorköpeny-gyulladások

A rotátor-köpeny legfelső ina a szupraszpinátus ín, áthalad a vállcsúcs csontja alatt. Néhány embernél szűkebb a tér a vállcsúcs alsó felülete, és a felkarcsonti fej között.

A rotátor-köpeny ina és a hozzájuk tartozó nyálkatömlő (bursa), a kar előre és felemelésekor irritálódhat. Ismételt ütközésekkor az ín és a bursa begyulladhat (tendinitis/bursitis), bedagadhat, mindez a fájdalmas „krónikus ütközés szindróma” kialakulásához vezethet.

Amennyiben az ütközési szindróma következményeként kialakul a rotátor-köpeny ín gyulladása, és a váll nyálkatömlő gyulladása, az ín elkezdhet leszakadni a felkarcsont tapadási pontjáról. Ismételt ütközésekkor, az ín folyamatosan károsodik, végül teljesen leszakadhat a csontról.

Mi hajlamosít az elváltozásokra?

Sok tényező játszhat szerepet abban, hogy egyesek fogékonyabbak lehetnek rotátor-köpeny betegségre, és ütközés szindrómára. A legáltalánosabb ok a vállcsúcs csontjának formája és vastagsága.

Ha a vállcsúcs elülső felszínén egy csonthíd van, akkor valószínűbb, hogy ez hatást gyakorol a rotátor-köpenyre, ha a karját felemeli a páciens. A kar felemelésével járó tevékenységek (villanyszerelők, stb.) nagyobb kockázatot jelentenek a rotátor-köpeny sérülésére. Néha sérülés vagy sorvadás miatt, az izmok stabilitásukat veszíthetik, az izomerő egyensúlyának hiánya bizonyos tevékenységeknél a váll előre mozdulását okozhatja, mely ismét ütközéshez vezethet.

Fiatal, sportoló pácienseknél az ún. ütős labdajátékok (pl. tenisz), dobósportok és az úszás (lásd: úszóváll - rotator tendinitis) károsíthatják a rotátor-köpenyt. A sporttevékenység során végzett lendületes ütések ismételten nyújtják a rotátor-köpenyt, és ez okozza annak sérülését. A szakadás nem az ütközés miatt, sokkal inkább az ízület stabilitásának hiánya miatt alakul ki. Az ízület instabilitása kapcsolatban állhat a vállizmok lazaságával és a támasztó ínszalagok gyengeségével.

A vállfájdalom okai és kezelése

A vállízület három ízületből áll, melyek rendkívül nagy tartományban mozognak. Ez gyakran az ízület stabilitásának rovására megy, így ez az ízület, mely a leggyakrabban ficamodik. A vállban ízületi kopás ritkábban jön létre, mivel a váll nem tartozik a teherviselő ízületek közé, mint például a térd vagy a csípő. A vállfájdalom okai és kezelése

Milyen tünetekkel jár a rotátorköpeny-szindróma?

A legáltalánosabb panaszok rotátorköpeny-szindróma esetén a vállcsúcs és a váll elülső részében jelentkező fájdalom, vagy a felkar külső oldalán (deltaizomnál) megjelenő fájdalom. A fájdalom általában fokozódik, ha a páciens a karját a feje fölé emeli. A panaszok gyakran éjszaka rosszabbodhatnak, megszakítva ezzel az alvást. A sérülés súlyosságától függően gyengeség jelentkezhet a karban, teljes rotátor-köpeny szakadásnál a kart a páciens nem tudja sem előre, sem hátra mozgatni, felemelni.

A rotátor-köpeny betegség diagnózisának felállítása magában foglalja a kórtörténet alapos felvételét, a fizikai vizsgálatot, illetve röntgen kép készítését, hogy megvizsgálható legyen a váll anatómiája, különös tekintettel a vállcsúcson lévő csontnyúlvány meglétére. A rotátor-köpeny ínsérülése esetén sorvadás is kimutatható, lehet izom gyengeséggel együtt, orvosa speciális ütközési teszt elvégzését javasolhatja. MRI vizsgálat szolgáltathatja a legpontosabb képet a rotátor-köpeny inainak állapotáról.

Bár egyik itt felsorolt vizsgálat sem garancia a pontos diagnózisra, a legtöbb rotátor-köpeny sérülés diagnosztizálható ezen vizsgálatok kombinációjával.

A rotátorköpeny sérüléseinek terápiája

Amennyiben rotátor-köpeny íngyulladás vagy ütközési szindróma a diagnózis, pihenés, szájon át szedhető gyógyszerek használata, és fizikoterápia javasolt. Ezek csökkenteni fogják a gyulladást, és helyreállítja a sorvadt izom tónusát. A fájdalmat okozó mozgást csakis a fájdalom megszűnte után lehet lassan újrakezdeni.

Esetenként a rotátor-köpeny fölé, a nyálkatömlőbe (bursa) adott kortikoszteroid injekció csökkenti a gyulladást, mérsékli a duzzanatot. Szintén jótékony hatású az érintett terület jegelése, 15 percen át, napi 3-4 alkalommal.

Az ütközést okozó megvastagodott vállcsúcs, vagy a vállcsúcs nyúlványa arthroszkópiás műtéttel eltávolítható. Ez az eljárás gyakran járóbeteg szakellátás keretében elvégezhető, és egyidejűleg a rotátor-köpeny ín egyéb kisebb sérülései, kopásai illetve a gyulladt nyálkatömlő szövet is eltávolítható. Ez az eljárás általában teljesen megszünteti az ütközési szindrómát és megelőzi a rotátor-köpeny sérülés rosszabbodását.

Mik a lehetőségek, ha a rotátorköpeny-szakadás már bekövetkezett?

Műtéti úton kell kezelni a rotátor-köpeny szakadást. A műtéti megoldás választása természetesen több tényezőtől függ: a sérülés komolyságától, a páciens egészségi állapotától, illetve a váll funkciókkal szembeni elvárásoktól. Fiatal, dolgozó betegeknél általában javasolt a műtéti megoldás. Ezzel szemben, idősebb páciensek esetében, akiknek már nem fontos, hogy képesek legyen kezüket a fejük felé emelni, a műtéti beavatkozás nem feltétlenül szükséges.

Életkortól függetlenül, ha krónikus fájdalom és rokkantság áll fenn, meg kell fontolni a műtéti beavatkozás lehetőségét.

Csekélyebb mértékű ütközés szindróma műtéti beavatkozása után a vállat rögzítővel vagy kendővel fixálják. Teljes rotátor-köpeny szakadás műtéti helyreállítását követően a beteg un. abdukciós sínt visel. Az abdukciós sín előnyös, mert a könyök, a csukló és a kéz edzését engedi, illetve a kar pozíciója hozzájárul a megfelelő vérkeringéshez, ám a műtéttel érintett rotátor-köpeny szöveteket mentesíti az igénybevétel alól.

Rehabilitációs a rotátor-köpeny műtét után

Csekélyebb fokú ütközés szindróma esetén a rehabilitációs program körülbelül kettőtől három hónapig terjedő időszakot vesz igénybe. Teljes rotátor-köpeny szakadás után a gyógyulási idő hat hónapig is tarthat, míg az elsorvadt izmok visszanyerik erejüket és a kar mozgástartománya helyreáll. Gyakran a fájdalom hamarabb enyhül és a napi tevékenységek kettő-három hónap múlva elvégezhetők.

(WEBBeteg - Magyar Zsuzsanna, újságíró-szerkesztő; Forrás: scoi.com, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit)

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Németh Ágnes
WEBBeteg - Dr. Puskás Réka, reumatológus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest