Tévhitek és tények az ízületi betegségekről

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
megjelent:

Az artritisszel (ízületi betegségek) kapcsolatban számos téves elképzelés és pontatlan információ kering a köztudatban. Tisztázzuk a félreértéseket!

Tévhit: Az artritisz az idősek betegsége

Tény: Az artritisz bármely korosztályt érintheti. Nemtől függetlenül kialakulhat gyermekkorban, fiatal felnőtt korban, középkorúaknál és időseknél. Az artritisz több mint 100 betegség gyűjtőneve, amelyek közül némelyik jellemzően bizonyos életkorokban jelentkezik, illetve van, amelyiknél nemek szerint is jelentős lehet az eltérés.

  • A reumatoid artritisz (ízületi gyulladás), a fibrotikus szindróma és a lupus gyakrabban fordul elő nőknél.
  • A köszvény és a Bechterew-kór (spondilítisz ankilopoetika) férfiak körében gyakoribb, mint nőknél.
  • A artritisz psoriatica férfiaknál és nőknél ugyanolyan gyakorisággal fordul elő.
  • Az osteoartritisz főként idősebb korban alakul ki.

Tévhit: Az ízületi betegségek a hideg és nedves klíma következtében alakulnak ki

Tény: Régóta ismert tény, hogy a hideg és nyirkos környezet kedvez az ízületi betegségek kialakulásának. Ha az artritiszes beteg meleg, száraz éghajlatra költözik, tünetei jelentősen enyhülnek. Emiatt sokan gondolják, hogy maga a hideg az ízületi betegségek kiváltó oka. Ha ez így lenne, akkor a száraz, meleg klímájú országokban az ízületi betegségek ismeretlenek lennének. Az ízületi fájdalmat a porcok kopása okozza, a klímától függetlenül. Az viszont tény, hogy a meleg csillapítja a panaszokat, legyen szó meleg klímáról vagy meleg fürdőről.

Tévhit: Az artritisz gyógyítható

Tény: Jelenleg nincs olyan gyógyszer, amellyel az artritisz gyógyítható lenne. Azonban sokat tehetünk a betegség súlyosbodásának lassítása és a tünetek enyhítése érdekében, de az artritisz nem szüntethető meg, és a már kialakult károsodás nem fordítható vissza. A megfelelő terápiát alkalmazva a beteg életminősége javítható, fájdalmai enyhíthetők.

Tévhit: A túlsúly és az étkezési szokások nincsenek hatással az ízületi betegségekre

A köszvény - okok, tünetek és életmód
A köszvény egy több szervet érintő betegség, melyben megemelkedik a húgysav szintje a vérben, és bizonyos szervekben kristályok formájában kicsapódik. A húgysav szintjének emelkedése mögött a fokozott termelés állhat - ez általában a fokozott sejtlebomlás következménye, például a vérképző rendszer daganatai és egyéb tumorok esetében. A köszvény - okok, tünetek és életmód>>

Tény: A helytelen táplálkozás következtében kialakuló túlsúly az ízületi betegségek rizikófaktora. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a normál testsúly megtartása és a rendszeres mozgás fontos valamennyi ízületi betegség megelőzése és a már kialakult betegségek kordában tartása érdekében.

Arra vonatkozó tudományos bizonyíték azonban nincs, hogy bizonyos élelmiszerek artritiszt okoznának vagy megakadályoznák ennek a betegségnek a kialakulását, egyetlen ízületi betegséget kivéve, mégpedig a köszvényt. A purinban gazdag ételek (állati eredetű élelmiszerek (belsőségek (máj, vese)), vörös húsok, bab, spárga, gomba, hal) fogyasztásának következtében megemelkedett húgysavszint ugyanis köszvény kialakulásához vezet.

Ha valaki ételallergiában szenved, és ennek ellenére fogyasztja azt az élelmiszert, amire allergiás, nagyobb eséllyel lehet ízületi betegsége.

Tévhit: Az artritisz csekély fájdalmakkal jár

Tény: A reklámok azt sugallják, hogy az ízületi fájdalom egy tablettával megszüntethető, ám a valóságban az ízületi betegségek komoly fájdalommal járnak, így célzott és hatásos szakorvosi kezelést igényelnek.

Tévhit: Az artritisz minden nap ugyanolyan fájdalmakkal jár

Tény: A fájdalom intenzitása és időtartama napról napra eltérő lehet. A kívülállók sokszor csodálkoznak azon, hogy az artritiszes beteg egyik nap tejesen egészségesnek tűnik, másnap pedig erős fájdalmakra panaszkodik. Nagyon sokan nem ismerik az ízületi betegségeket vagy alig tudnak valamit az artritiszről, emiatt vannak, akik azt hiszik, hogy a betegek csupán beképzelik a betegséget vagy ürügyként használják azt. Az artritisz tipikus jellemzője a panaszok erősségének váltakozása.

Tévhit: Az artritisz ellen nincs mit tenni

Tény: Az artritiszes beteg nagyon sokat tehet panaszainak enyhítése és a jobb életminőség érdekében. Bár a betegség a pácienseket fizikai tevékenységeikben sok tekintetben korlátozza, nem minden téren és nem teljes mértékben! Nagyon fontos, hogy a beteg megőrizze önbecsülését és önállóságát. A beteg partnerének, családjának is fontos szerepe van ebben, támogatni kell a beteget, ugyanakkor fontos erősíteni önbizalmát. A hozzátartozóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy a betegség hullámzó tünetekkel jár, ezért sok türelemre és megértésre van szükség részükről is.

Ugyanakkor nem szabad átesni a ló túlsó oldalára sem: a túlzásba vitt pátyolgatás akadályozza a beteg aktivitását.

(WEBBeteg – B. M.; Forrás: neuropool.com; Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos
WEBBeteg - Szegő Miklós, fordító
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia és Dr. Szabó Zsuzsanna
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest