A ganglion - Dudor kialakulása az ízületeknél

Dr. Bálint Anita
szerző: Dr. Bálint Anita, reumatológus, Dr. Reinhardt István - WEBBeteg
frissítve:

A ganglionok leggyakrabban a csuklóízületben, az ujjak tövénél, az ujjak végpercein, lábtőízületek körül, valamint a térd- és bokatájékon fordulnak elő.

Mit nevezünk ganglionnak?

A ganglion az ízület, ínhüvely környékén kialakuló olyan tömlő (vagy tömlők), amely az ízület, az ínhüvely üregével nem érintkezik. Létrejötte során az ízületeket körülvevő kötőszövet szerkezete elfajul.

Kialakulásának oka pontosan nem ismert, de az ízület vagy inak irritációja során vagy mechanikus változások esetén képződhetnek. A ganglion mérete idővel változhat, nőhet és csökkenhet; de akár el is tűnhet. A ganglion lehet fájdalmas, de fájdalmatlan is.

Veszélyesek-e?

A tömlők jóindulatúak, nem daganatos elváltozások és más területekre nem terjednek át. A tömlők bennéke leggyakrabban tiszta folyadék vagy zselészerű anyag.

Hol alakulhatnak ki?

Leggyakrabban a csuklóízület kézháti és tenyéri oldalán, az ujjak tövénél a tenyéren, az ujjak végpercein a kézháton, lábtőízületek körül a lábháton, valamint a térd- és bokatájékon fordulnak elő.

Ganglion kézfejen

Lehetséges tünetek, panaszok ganglion esetén

A betegség tünetei közé tartozik a terheléskor az ízületi résben jelentkező fájdalom, esetenként a csuklóra lokalizált esetben fájdalom és gyengeség lehet a vezető tünet.

Más ízületi fájdalmaktól a jellegzetes tapintási lelet alapján különíthető el: nyújtott helyzetben az ízület felett tapintható a tömlő, amely hajlításkor az ízület belsejébe húzódik vissza. A jelenséggel kattanás, becsípődés is járhat.

Hogyan diagnosztizálható?

Az állapot a betegvizsgálat kapcsán egyértelműen megállapítható; a ganglion diagnózisának felállítása rendszerint a csomó elhelyezkedése és külleme alapján történik. A csomók átvilágíthatók, ez segíthet a diagnózis felállításában. Röntgenvizsgálat során a szomszédos ízületi elváltozások kideríthetők, a végpercen lévő ganglionok mögött gyakran arthrosisos csontcsőr látható a felvételen. Esetleg ultrahang vizsgálatra kerülhet sor az elváltozás terjedelmének pontos megállapítására.

Ízületi fájdalmak okai és kezelése

Ha tágabb értelemben vizsgáljuk a mozgásszervi betegségeket, akkor azok eredete nemcsak maga az ízület lehet, hanem számos egyéb helyről indulhat ki a fájdalom.

Hogyan kezelhető?

A kezelés lehet konzervatív, vagy műtéti. A konzervatív kezelési eljárások főleg akkor alkalmazhatóak, ha nem fájdalmas az elváltozás. Sínek használatával, nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel a mozgáskor érzett fájdalom csökkenthető. A gangliont tűvel le lehet szívni, ezáltal átmenetileg csökkenthető a feszülés. A leszívást járóbeteg szakrendelőkben ambuláns ellátás keretében el lehet végezni.

Ha a ganglion fájdalmassá válik, akadályozza a tevékenységet vagy esztétikai problémát okoz, vagy ha konzervatív kezelési lehetőségek nem segítenek, vagy a ganglion kiújul, akkor alkalmazhatók más kezelési lehetőségek is, műtéti megoldásra kerülhet sor.

A műtétet általában egynapos sebészeti keretek között végzik helyi, általános vagy regionális érzéstelenítés mellett. A műtét célja a ciszta eredésének felkeresése és a képlet teljes kimetszése. A műtét során eltávolítják a cisztát, az ízületi tok vagy az ínhüvely egy részével együtt.

Az érintett ízület terhelésre, mozgatásra fájdalmas, sőt a ganglion növekedhet is a mozgás hatására, ezért nem javasolt. A műtétet követően a fájdalmak csökkenésével lehet az ízületet fokozatosan újra terhelni.

Csuklótáji ganglionok

A csuklótáji ganglionok esetében a hagyományos feltárással végzett, illetve az arthroszkópos technikával végzett beavatkozás jó eredményt ad. Csuklótáji ganglion eltávolítása után csuklórögzítő viselése javasolt. A műtét után a heg duzzanata, érzékenysége, fájdalma egyénenként különböző mértékben fennmaradhat.

A teljes aktivitás egyéntől függően tér vissza. Érdemes az operációt követően gyógytornász véleményét kérni. A ciszták egy része a sebészi eltávolítás ellenére is visszatérhet.

Dr. Bálint Anita, reumatológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Bálint Anita, reumatológus, Dr. Reinhardt István

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Diána, reumatológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest