Őszintén és szakszerűen az ízületi porckopásról
A fejlett országokban a leggyakrabban előforduló reumatológiai betegség, az úgynevezett kopásos ízületi bántalom, orvosi nevén artrózis.
Ez a kór az életkor előre haladásával egyre gyakoribb, de már a fiatalabb emberek körében, akár 30-40 éves korban is előfordul. Az artrózisos folyamat lényege, az ízületi porc károsodása, leépülése, pusztulása, a porc rugalmatlanná válása, az ízületi nedv minőségének és mennyiségének csökkenése, Ennek következménye, hogy az ízületek mozgása már nem” olajozott” és nem fájdalommentes.
Az artrózis okát gyakran nem ismerjük, de számtalan tényezőről tudjuk, hogy a betegség kialakulásában szerepet játszhatnak. Az elhízás, a mozgásszegény életmód, a tartósan végzett nehéz fizikai munka, bizonyos sportok, baleset során szerzett izületi sérülések, örökletes hajlam is kiváltói lehetnek.
Az artrózis (porckopás) kezelési lehetőségei |
Jelenleg nem áll rendelkezésünkre oki terápia az artrózis kezelésére, de különböző gyógyszerekkel a fájdalom csökkenthető, és az ízület mozgásképessége javítható. Az artrózis (porckopás) kezelési lehetőségei |
Az artrózis okozta panaszok többnyire típusosak: reggel, ébredés után az ízületek fájnak, merevek, majd lassan „bejáródnak”. Az esetek egy részénél a betegek kezdetben tünet- és panaszmentesek, máskor már a folyamat kezdetén erős ízületi fájdalomról, az ízület mozgásának beszűküléséről számolnak be. Az artrózis előre haladása többnyire lassú folyamat, a viszonylag fájdalmatlan időszakokat, heves fájdalommal, ízületi duzzadással járó időszakok tarkíthatják, végül az érintett ízületek mozgástartománya beszűkül, alakjuk deformálódik. Megfigyelték, hogy az artrózisos fájdalmak gyakran időjárásváltozáskor lépnek fel.
Az artrózis a test valamennyi ízületét érintheti, leggyakoribb a teherviselő ízületeken (csípő, térd, boka), de sokszor látjuk a kéz kisízületeinek, a gerinc porckorongjainak megbetegedését is.
A szervezet, a beteg ízületre jutó terhelés okozta fájdalom ellen úgy védekezik, hogy a terhet a szomszédos ízületekre hárítja át, aminek következtében azok túlterhelése lép fel. Gyakori például, hogy csípőízületi kopás esetén a beteg térdízületi fájdalommal jelentkezik.
Az artrózis diagnózisának felállításában a panaszok, a fizikális vizsgálat mellett képalkotó vizsgálatok röntgen, ultrahang, szükség esetén MR segítenek.
A betegség kezelésére több lehetőség is van. Jó hatásfokkal alkalmazható a fizioterápia, a fürdőkezelések, különösen fontos a gyógytorna. Heves fájdalom, ízületi duzzanat esetén pihentetés, lokális bedörzsölés, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő kezelés jön szóba. Segíthet a szájon át szedett porcpótló kezelés is. Fontos, bizonyos életmódbeli tanácsok megfogadása (pl. hogyan emeljünk egy nehéz csomagot). Előrehaladott artrózisos állapotban a reumatológiai ellátás mellett ortopédsebészeti beavatkozással lehet a mozgáskorlátozottságon javítani. A fájdalmat csökkenteni és ez által az életminőséget javítani viszkozitást (síkosságot) fokozó injekciós kezeléssel is lehet.
Panaszok esetén forduljon mielőbb reumatológus szakorvoshoz! A betegség kezdetén még sokat lehet javítani, de később a terápiás lehetőségek beszűkülnek.
(Dr. Sulyok Gabriella, reumatológus főorvos; Vanderlich Egészségcentrum)