Mi lehet az oka az állkapocs fájdalmának?
Az állkapocsízület speciális tulajdonságai miatt többféle rendellenesség alakulhat ki, a tünetek többsége azonban az állkapocsízületen kívül ered.
Izomfájdalom: Az állkapocs körül kialakult izomfájás és –feszülés általában az izmok túlerőltetésének eredménye, gyakran a felső és az alsó fogsor rossz illeszkedéséből, pótolatlan fogakból, az ízületet ért ütésből ered. Fájdalom lép fel akkor is, ha az illető túl szélesre próbálja tátani a száját. A fájdalmat és a feszülést okozhat a stressz miatti fogcsikorgatás is.
Ízületi fájdalom: Ízületi működési zavara esetében az ízületben található korong előrébb helyezkedik el, mint normálisan. Ha redukcióval együtt fordul elő, ami gyakoribb, akkor a korong csak a száj zárt állapotában van előrébb. A redukció nélküli változatban a korong sohasem kerül vissza rendes helyére, a száj csak korlátozott mértékben nyitható ki.
Fertőzéses vagy traumás eredetű ízületi gyulladások: Az állkapocsízület gyulladása lehet fertőzéses vagy traumás eredetű. A traumás forma gyakran fordul elő a pofonvágott gyermekekben. A fertőzéses artritisz az ízület környező részeiről átterjedő, vagy a keringéssel a test más részéről odakerülő fertőzés eredménye.
Tudnivalók az állkapocsízületről |
Az állkapocsízület (temporomandibuláris ízület) a test egyik legbonyolultabb ízülete, és egyben egyetlen olyan páros ízületünk, aminek mozgása egyidejűleg valósul meg. Feladata a fogsorok pontos zárása. Működésekor egyfajta forgómozgást is végez, illetve mozgatásakor zsanérként nyílik és csukódik, előre-hátra és jobbra-balra csúszik. A rágás alatt jelentős nyomásnak van kitéve, melyet egy porc csillapít, ami megakadályozza a koponya és az állkapocs közvetlen érintkezését. |
Tudta-e? |
Rheumatoid artritiszben, mely autoimmun-betegség, a betegek kb. 17 százalékában érintett a temporomandibuláris ízület is. Általában mindkét ízületet egyenlő mértékben érinti. |
Porc által okozott ízületi gyulladások: Az oszteoartritisz az ízületben található porc elfajulásával járó ízületi gyulladás, és többnyire idős emberekben fordul elő. Artrózisról általában akkor beszélünk, ha vissza nem fordíthatóan degenerálódik a korong, hiányzik vagy többszörösen kopott. Ez csikorgó érzést kelt, és hangot ad az ízületben a száj mozgása alatt.
Ízület mozgásának beszűkülése: Az ankilózis az ízület mozgásának beszűkülése, amit a csontok, vagy más ízületi összetevők összenövése, vagy a környező ínszalagokban kialakuló mészlerakódás okoz. Általában nem fájdalmas, de a száj csak 2-3 cm-re vagy még annyira sem nyitható ki. A csontok összenövése (intraarticularis ankilózis) fájdalmas, és súlyosabban korlátozza az állkapocs mozgását.
Ínszalag megnyúlása: Az állkapocs lazasága az ínszalagok megnyúlásakor alakul ki. A ficamot ilyenkor az ízületi fejecs alakjának változása, az ínszalag meglazulása és izomfeszülés okozhatja. Kiváltó ok lehet még a száj túl nagyra nyitása, vagy az állkapcsot ért ütés is.
A csontok, porcok és ízületek daganatai |
A csonttumorok inkább gyermek-, és fiatal felnőttkorban fordulnak elő. Az egyetlen gyógyulást hozó kezelési módja a sebészi beavatkozás, amely gyakran végtag amputációval is végződhet. Éppen ezért fontos a betegség korai stádiumában való diagnosztizálása. A csontok, porcok és ízületek daganatai |
Milyen tünetekre figyeljünk?
A panaszok és tünetek tehát a kiváltó októl függően igen változatosak lehetnek. A fájdalom néha inkább az ízület környékén, semmint magában az ízületben jelentkezik. A szokásos kezelésre nem reagáló, visszatérő fejfájás oka temporomandibuláris betegség is lehet. A betegek nehezen tudják szélesre tátani szájukat.
További tünetek:
- nyakból a karba sugárzó fájdalom vagy merevség,
- szédülés,
- fülfájás,
- füldugulás,
- alvászavarok.
Hogyan kezelhető?
A kezelés az októl függően változó. Két gyakori kezelés a sín és a fájdalomcsillapítók alkalmazása. Fizikoterápiát is lehet alkalmazni, mely a stresszkezeléssel kombinálva gyakran drámai javulást eredményez. A gyógyszeres terápia is megoldást hozhat. Izomlazító szerekkel a feszülés és a fájdalom csökkenthető, különösen, amíg a beteg a sín elkészítésére vár. A kezelés fajtájától függetlenül a legtöbb beteg állapota 3 hónapon belül jelentős mértékben javul. Ha a tünetek nem súlyosak, a legtöbb beteg kezelés nélkül is 2-3 éven belül meggyógyul.
Diszfágia (nyelési nehézség) - Veszélyes tünetek és okok |
Amikor a diszfágia még csak enyhe tüneteket produkál, akkor mindössze annyit vehetünk észre, hogy egy percre abba kell hagynunk az evést. Súlyos esetben azonban a beteg képtelen annyit enni, hogy biztosítsa a napi kalóriabevitelét. Diszfágia (nyelési nehézség) - Veszélyes tünetek és okok |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bálint Anita, reumatológus