Életmódtanácsok köszvényes betegeknek

WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

Bár a köszvény nem gyógyítható betegség és nem előzhető meg teljes biztonsággal a köszvényes roham, az életmód és táplálkozási ajánlások követésével nagy mértékben hozzájárulhat a beteg a panaszok kialakulásának megelőzéséhez és azok intenzitásának csökkentéséhez.

Mi érhető el a köszvény életmódterápiájával?

Az életmódtanácsok segíthetnek elkerülni a köszvényes roham kialakulását, illetve kialakult roham esetén azok erősségét és a panaszok korábbi csökkenését. A megfelelő életmód gyógyszeres kezelés mellett is fontos, kiegészíti és fokozza azok kedvező hatását. Ezek az ajánlások egyúttal hozzájárulnak a vesebetegségek és a szívbetegségek megelőzéséhez is.

  • A köszvényes rohamok gyakoriságának csökkenése - A táplálkozás és a testsúlykontroll csökkenti a húgysavszintet a szervezetben, közvetlenül csökkentve a rohamok gyakoriságát.
  • A betegség súlyosbodásának megelőzése - Az ízületek egészségét szolgáló ajánlások segítenek csökkenteni a köszvény káros hatásait, lassítva a tartós következmények kialakulását.
  • Panaszok enyhítése - Köszvényes rohamok kialakulása esetén a gyulladás mértéke kisebb lehet megfelelő táplálkozással és hidratációval.

Fontos, hogy mielőbb keresse fel orvosát is, ha köszvényre gyanakszik, az életmód ajánlások mellett az orvosi kezelés is fontos a rohamok megelőzéséhez és a szövődmények csökkentéséhez.

Táplálkozási tanácsok a köszvény ellen

Ideális testsúly elérése és fenntartása

Az elhízás növeli a húgysav termelődését és csökkenti annak kiválasztását, ürülését. A fogyás ezzel szemben csökkentheti a húgysav szintjét is. Az esetleges túlsúly lefaragása csökkenti a teherviselő ízületek igénybevételét, ezzel hozzájárul az ízületi károsodások megelőzéséhez.

Az állati fehérjék kerülése

A állati eredetű fehérjét (purin) nagy mennyiségben tartalmazó ételek fokozzák a vér húgysavszintjét. Bár a gyógyszerek szedése mellett nincs szükség komoly étrendi megszorításra, az állati eredetű fehérjebevitel megszorítása hozzájárul a köszvényes roham enyhítéséhez, sőt a köszvény kezelésére szolgáló gyógyszereket szedni nem tudóknál még terápiás hatást is el lehet érni önmagában a táplálkozással.

A magas húgysavszint a köszvény mellett más betegségek rizikófaktora is, így egyúttal ezek kockázata is csökkenthető.

Magas purintartalmú ételek, melyeket kerülni kell:

  • vörös húsok – marha, bárány, sertéshús
  • tenger gyümölcsei – kagylók, olajos halak, szardella, hering, makréla
  • belsőségek – máj, szív, vese, agyvelő

Javasoltak a fehérjebevitel biztosítására az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek.

Részletesen Köszvényes betegek ajánlott táplálkozása

Hidratáció

A bőséges (napi 2-3 liter) folyadékbevitel fokozza a vese működését és növeli a vizelet mennyiségét, így elősegíti a húgysav ürülését is. Az elfogyasztott folyadék elsősorban víz legyen. A cukrozott, magas fruktóztartalmú üdítőitalok károsak, mivel a fruktóz hyperurikaemiát (magas húgysavszintet) okoz. Ugyanezen okból köszvényes betegek számára kerülendők az egyébként egészségesnek tartott gyümölcslevek is.

A cseresznye kedvező hatásai

A gyümölcsök közül kiemelendő a cseresznye, másodlagosan a meggy. Az ezen gyümölcsökben levő anthrocyanin ugyanis csökkenti a szérum húgysavszintet.

Korlátozza az alkoholbevitelt!

A túlzott mértékű alkoholfogyasztás gátolja a húgysav vesén keresztüli ürítését, ami köszvényhez vezethet. Ha köszvényes rohama van, legjobb, ha annak ideje alatt egyáltalán nem fogyaszt alkoholt.

Kávéfogyasztás

Tanulmányok kimutatták, hogy a tartós kávéfogyasztás csökkentette a szérum húgysavszintet és a köszvény rizikóját. Ugyanezt a tendenciát koffeinmentes kávé fogyasztása mellett is észlelték, ami arra utal, hogy a kávéban nem a koffein, hanem más, egyelőre ismeretlen hatóanyag felelős a köszvényellenes hatásért.

Életmód ajánlások

Rendszeres mozgás

Az egészséges életmód része a rendszeres testmozgás, amellyel többek között segíthet megelőzni a köszvényes rohamok kialakulását is. A köszvény kialakulásának egyik rizikótényezője az elhízás, így ha súlyproblémákkal küszködik, érdemes minél előbb elkezdeni a mozgást. Ha sokáig nem volt fizikailag aktív, kérjen segítséget háziorvosától, hogy eleinte mennyit és milyen mozgásformát érdemes mozognia. Köszvényes rohamok alatt ne sportoljon addig, amíg a fájdalom és a gyulladás nem csökken.

Stresszkezelés

A stressz kiválthatja, és súlyosbíthatja is a köszvényes rohamok tüneteit. Bár teljes mértékben lehetetlen megszüntetni a stresszes helyzeteket, különböző technikákkal (meditáció, mély légzés, relaxációs technikák) és elegendő alvással csökkenthetőek azok.

Pihenés és az ízületek kímélése

A pihenés és az alvás egy egészséges szervezet számára is rendkívül fontos, nem beszélve arról, ha valaki valamilyen betegségben szenved. A köszvényes roham olykor mozgáskorlátozottsággal is járhat, ezért ilyenkor kiemelten fontos a fájdalmas testrész pihentetése.

(WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász)

A köszvény téma cikkei

5/1 A köszvény és tünetei
5/2 Milyen vizsgálatokra számíthat? A köszvény diagnosztikája
5/3 A köszvény kezelése
5/4 Köszvényes betegek ajánlott táplálkozása
5/5 A köszvény hosszú távú szövődményei

Cikkajánló

A köszvény és tünetei

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Köszvény
A köszvény (arthritis urica) az ízületi gyulladás rohamokban jelentkező formája. Ha arra ébred, hogy nagylábujja, bokája, térde vagy más ízülete forró, duzzadt és érzékeny, ezek nagy valószínűséggel köszvény tünetei.
Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest