Erős lábfájdalom, zsibbadás és nehézkes járás - Mi okozza?

Farkas Lehel
szerző: Farkas Lehel, gyógymasszőr - WEBBeteg
frissítve:

Sokan talán nem is gyanakodnak arra, amikor a mindennapokban lábfájdalmuk van, hogy a probléma mögött akár porckorongsérv is állhat.

Számos esetben a gerincsérv helyileg tünetmentességet produkál, azonban kisugározhat a fájdalom más területekre is, mint például a lábak, karok, hasfal. Ilyenkor célszerű felkeresni egy reumatológus szakorvost, hogy pontos diagnózis keretében megállapítható legyen a porckorongsérv helye és súlyossága, ezt általában egy MRI vagy CT vizsgálattal kiderül – magyarázza Farkas Lehel okleveles gyógymasszőr.

Elkerülhető az operáció?

Ebben a helyzetben sokan megrémülnek, mert attól tartanak, hogy műtéti beavatkozásra kerül sor. Ez azonban csak akkor következik be, ha a páciens nem tartja be a kezelőorvosa által javasolt rehabilitációs eljárásokat, ami a napi, heti rendszerességgel végzett gyógymasszázs és gyógytorna. Egy általánosan kialakult gerincsérvet féléves terápiával szinte tünetmentessé lehet tenni. A bajok akkor jönnek, amikor a beteg nem végzi és igényli rendszeresen a gyógytornát és gyógymasszázst. Abban az esetben tovább fokozódik az állapot romlás és idővel műtétre kerül sor. Az esetek döntő százalékában csupán rá kell vezetni az egyént arra, hogy miként legyen képes önmagát szinten tartani, hogy egészségi állapota stabilizálódjon. Amennyiben ez sikerül, úgy a műtét elkerülhető.

Ezt olvasta már? A gerincsérv tünetei

A monoton életvitel átalakítása

A beteget szükséges rávezetni arra, hogy életét más formában élje, mint ahogyan azt eddig tette, hiszen a berögzült, megszokott, monoton életforma vezetett el idáig, hogy szinte járásképtelenné vált. Sokan úgy vannak az életmódváltással, hogy nem engedhetik meg maguknak, mert nincs rá idejük vagy pénzük. Ez azonban egy kóros berögzült hozzáállás, kifogások sorozatának a következménye a műtét. Ahhoz, hogy mozogjunk, nem kell pénz, elég elmenni, sétálni, otthon egy kicsit átmozgatni magunkat. Ma már számtalan módja van annak, hogy tájékozódjunk (internet, újság, könyv, barátok, rokonok stb.). Fontos megérteni, hogy helyettünk senki sem fog megfelelően pihenni, és mozogni. Tehát segítsünk magunkon azzal, hogy ami tőlünk telik azt megtesszük.

Gerincsérv gyógykezelése, terápiája

A gyógykezelések rávezetik a beteget arra, hogy miként kell és tud önmagával foglalkozni. Az eltérő izomerősséget, és aszimmetriát állítjuk helyére, azzal, hogy heti rendszerességgel alkalmazzuk a gyógymasszázst és gyógytornát együtt.

Általában a beszűkült, kötött, görcsös vagy túl gyenge izmok, inak és szalagok csavarodást, húzást, nyomást fejtenek ki az ízületekre. Ezeket az egyenetlenségeket állítjuk helyére, amikor gyógymasszázst alkalmazunk egy betegen. A lábak alapos átdolgozása után térünk rá a gerincoszlop teljes kezelésére. A felületi és mély izomcsoportokat felmérjük és fokozatosan ingereljük a nyújtásra.

A bedörzsölésekhez mindig használok valamilyen gyógynövény alapú, hatóanyagú kenőcsöt, hogy az izomrostok, inak, szalagok és az ízület képes legyen a mélyebb regenerációra. A kenőcs használatát mindig az határozza meg, hogy milyen fokú sérülésre, ízületi degenerációra szükséges használnom.

A bedörzsölés mellett langyos gyógynövényes borogatást is használok, mert a porckorongot és a körbe ölelő szinoviát (folyadékhiányt) fel kell tölteni hatóanyagokkal, ez általában fél órát vesz igénybe a kezelésen felül.

Esettől függő, de általában hetente 3 alkalommal szükséges alkalmazni a betegen a fenti eljárásokat, addig, amíg a panaszok megszűnnek (2-3 hét). Ezzel párhuzamosan elkezdhető az alapos gyógytorna is, hogy minél tartósabbá váljék az egészséges izomtónus. Ezen felül mindig hagyok feladatot a páciensnek is, ami általában annyit jelent, hogy felírom neki az egyik gyógynövény alapú (rozmaring, borsmenta, körömvirág stb.) kenőcsöt, hogy este lefekvés előtt dörzsölje be magának legalább háromszor és azzal aludjon el.

Ezt olvasta már? Mikor forduljon orvoshoz derékfájdalmával?

Farkas Lehel, gyógymasszőrForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Farkas Lehel, gyógymasszőr

Cikkajánló

Zsibbadás - Mi okozhatja?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Zsibbadás
A zsibbadásnak számos oka lehet, vannak köztük teljesen ártalmatlanok is. Zsibbadás az idegek átmeneti, gyulladás okozta ingerlése miatt is kialakulhat, de a háttérben súlyos neurológiai betegségek is állhatnak.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest