A köszvény és tünetei

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

A köszvény (arthritis urica) az ízületi gyulladás rohamokban jelentkező formája. Ha arra ébred, hogy nagylábujja, bokája, térde vagy más ízülete forró, duzzadt és érzékeny, ezek nagy valószínűséggel köszvény tünetei.

A téma cikkei - Köszvény

7/1 A köszvény és tünetei
7/2 A magas húgysavszint és a köszvény
7/3 Milyen vizsgálatokra számíthat?
7/4 A köszvény kezelése
7/5 Köszvényes betegek ajánlott táplálkozása
7/6 A magas húgysavszint okozta más betegségek
7/7 A köszvény hosszú távú szövődményei

Mi a köszvény?

A köszvény az ízületi gyulladás (artritisz) azon formája, amit rohamokban jelentkező fájdalom, duzzanat, kipirosodás, ízületi nyomásérzékenység jellemez, laggyakrabban a nagylábujjban. Oka a szervezet magas húgysavszintje - a húgysavkristályok lerakódhatnak az ízületekben, ott hirtelen jelentkező gyulladást, fájdalmat okozhatnak. Ha a húgysavszint a laborvizsgálatok során nem is tűnik mindig emelkedettnek, a csökkentése hosszú távon enyhíti a köszvény tüneteit.

A köszvény férfiaknál gyakrabban alakul ki, de a menopauzát követően nőknél is fokozódik a gyakorisága. Szintén növeli a kockázatát, ha családjában másnak is volt már ilyen megbetegedése.

A betegség szerencsére gyógyszerekkel és életmódváltással jól kezelhető, mind a köszvényes rohamok, mind a hosszú távú szövődmények (köszvényes csomók, ízületi torzulások) megelőzhetőek.

Miért alakulnak ki a köszvényes panaszok?

A köszvény az ízület gyulladása, melyet az ízületekben lerakódó húgysav (urát) kristályok váltanak ki. A húgysav a purin nevű nukleinsavak lebontásából származó melléktermék. Purinok a szervezet csaknem minden sejtjében termelődnek, nagy mennyiségben előfordulnak továbbá az állati eredetű ételekben, például a belsőségekben (többek közt a májban, a vesében), a vörös húsokban és számos más, növényi eredetű élelmiszerekben is.

Normál esetben a húgysav oldott állapotban van a vérben, amit a vese kiválaszt és a vizelettel ürül. Köszvény három esetben alakulhat ki:

  1. a szervezet túl sok húgysavat termel,
  2. a szervezet nehezen tudja a húgysavat üríteni,
  3. egyes ízületekben olyan körülmények alakulnak ki, amelyek kedveznek a kicsapódásának. A kicsapódást beindíthatja például a stressz, bizonyos ételek fogyasztása, bakteriális és vírusos fertőzések.

A húgysav mindhárom esetben hajlamos kiválni az ízületekben apró, tűhegyes kristályok formájában; az első két esetben a vér húgysavszintje is megemelkedik. Ez ugyan nem tesz jót az érintett ízületeknek, a köszvényes rohamot azonban a nagy falósejtek (makrofágok) váltják ki, amikor időről időre megtámadják ezeket a kristályokat.

A magas húgysavszint nem mindenkinél jár köszvényes panaszokkal, továbbá köszvény esetén sem mindig magas a húgysavszint.

A köszvény tünetei

Nem mindenkinél alakul ki köszvény, akinek magas a húgysavszintje. Aszimptomatikus hiperurikémiáról beszélünk, ha a laborban mért húgysavszint emelkedett, de tünetek nem jelentkeznek. A magas húgysavszint azonban növeli annak az esélyét, hogy idővel kialakulnak a jellegzetes köszvényes tünetek.

Köszvény esetén panaszmentes időszakok váltakoznak az akut köszvényes rohamokkal. Amennyiben korábban még nem jelentkeztek a panaszok, nagy valószínűség szerint egy ilyen roham hívja fel a figyelmet a betegségre.

Akut köszvényes rohamok

A köszvény először az ízületeket érinti. Leggyakrabban a láb öregujj ízületén jelentkezik (ennek a formának a neve podagra), de gyakori még a térdeken és a bokákon, illetve a könyök, a csukló és a kézujjak ízületeiben is. Leggyakrabban egy oldalon jelentkezik.

Köszvény nagyllábujj, podagra

A köszvényes rohamok jellemzői:

  • Intenzív ízületi fájdalom - Mindig hirtelen (rohamszerűen) jelentkezik, és főleg éjszaka kezdődik. A fájdalom súlyos, sokan elviselhetetlennek írják le. Leggyakrabban a nagylábujj nagy ízületét érinti, de kialakulhat az alsó és a felső végtagok más ízületeiben is. A fájdalom jellemzően 5-10 napon keresztül tart, közben intenzitása fokozatosan csökken, majd magától is elmúlik.

  • Gyulladás és duzzanat - Az érintett ízület vagy ízületek megduzzadnak, meleg tapintatúak, pirossá és nyomásérzékennyé válnak. Az érintett terület fölött a bőr feszessé válik, húgysavkristályok lerakódása észlelhető a bőr alatt.

  • Mozgáskorlátozottság - Az érintett ízület mozgatása a gyulladás és a fájdalom miatt korlátozottá válik.

  • Láz és rossz közérzet - Súlyos esetben a gyulladással összefüggésben láz, rossz közérzet is jelentkezik, ez azonban nem jellemző minden esetben a rohamokra.

Hasonló panasz, más betegség

Álköszvény - Kristályok kicsapódásán alapul egy másik ízületi gyulladással járó megbetegedés is, amit pszeudoköszvénynek (álköszvény) neveznek. Itt a kristályokat nem húgysav, hanem kalcium pirofoszfát alkotja. Az álköszvény is érintheti a nagylábujj ízületét, de nagyobb valószínűséggel jelentkezik a szervezet nagyobb ízületeiben (térd, a csukló, boka). Kristálybetegség és álköszvény

Reuma - Sokan összekeverik a köszvény és a reumás betegségek tüneteit, hiszen mindkettő ízületi fájdalommal jár. A reuma azonban nem csupán az ízületeket támadja meg, hanem más szerveket is érintő autoimmun betegség. Reuma vagy köszvény?

Lásd még Ízületi fájdalmak lehetséges okai és kezelésük

Panaszmentes időszakok

A köszvényes rohamok elmúlását követően a beteg nem tapasztal panaszokat. Ez az időszak az egyéni jellemzők, táplálkozási szokások és a kezelés függvényében eltérő hosszúságú, hetekig, hónapokig, vagy akár évekig is tarthat.

Ez a tünetmentes időszak is kritikus fontosságú a köszvény eredményes kezelése szempontjából, amivel késleltethető az újabb rohamok kialakulása és a köszvény progressziójával járó krónikus ízületi elváltozások kialakulása.

Krónikus köszvényes tünetek

Tartósan fennálló, nem megfelelően kezelt köszvény esetén a húgysavkristályok lerakódása csúnya duzzanatokat, csomókat (tophusok) alakíthat ki, amelyeket már nagyon nehéz eltüntetni. A tophusok nem csak az ízületekben, hanem az inakban, ízületek környékén, a bőr alatt is lerakódhatnak. Ilyenkor az ízületek környékén komoly deformitások is létrejöhetnek a térdnél, bokánál, megduzzadhatnak az ujjak.

Nagyon ritkán a húgysav kristályok akár a vesében, illetve a szemben is kicsapódhatnak. Utóbbi esetében zöldhályogszerű tüneteket észlelünk, a szemgolyó, szemhéj fájdalmas, megduzzad, vörössé válik.

A krónikus elváltozások kialakulásának akkor nagyobb a kockázata, ha a köszvény olyan krónikus betegség mellett jelentkezik, amelynél állandóan magas a húgysavszint, a beteg pedig nem figyel a táplálkozására és esetleg elhízott.

Köszvény kézen
Krónikus tofuszos köszvény a kézfejen

A köszvényre hajlamosító tényezők

Az alábbi állapotok, illetve körülmények növelhetik a köszvény kialakulásának kockázatát:

Életkor és nem. Köszvény gyakrabban alakul ki férfiaknál, feltehetően azért, mert húgysavszintjük eleve magasabb, mint a nőké, a menopauzát követően azonban a nők húgysavszintje is megközelíti a férfiakét. Ennek megfelelően férfiakban, általában valamivel korábban alakul ki köszvény (40-50 év között), míg nőknél a menopauzát követően.

Genetikai tényezők. Öt köszvényes betegből legalább egynél, a családban már előfordult köszvény.

Életviteli tényezők. A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növeli a köszvény kialakulásának kockázatát. Az elhízás szintén növeli a kockázatot, különösen, ha állati eredetű élelmiszerek (hús, belsőségek) nagymérvű fogyasztásával társul.

Betegségek. A köszvény gyakran fordul elő együtt más anyagcserebetegségekkel, mint például a cukorbetegség, a magas vérzsírszint (hiperlipidémia) és az erek elmeszesedése. Köszvény alakulhat ki, ha a vese húgysavkiválasztása nem megfelelő, így nem tudnak távozni a köszvényt kiváltó káros anyagok. Ezt okozhatja enzimhiány, enzimműködési zavar. Gyakrabban alakul ki köszvény a vér daganatos betegségei (leukémia) mellett is, amelyeknél sok sejt pusztul el, majd halmozódik fel a vesében.

Gyógyszerek. A tiazid típusú diuretikumok (vízhajtók), illetve az aszpirin (kis dózisban) szintén növelhetik a húgysavszintet.

Folytatás Milyen vizsgálatokra számíthat? A köszvény diagnosztikája

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus és Dr. Lesznyák Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest