Részletesen a fizioterápiáról

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

A fizioterápia az orvostudomány egyik kezelési ága. Használjuk a fizioterápiát, mint tágabb fogalmat, ami az összes, természetben is létező energiák orvosi célú felhasználását jelöli, valamint a szűkebb, pusztán fizikai energiákat használó fizikoterápia fogalmát.

A fizioterápiás kezelésekhez használt energiaformák

Mechanikai: mozgáson vagy mozgatáson alapuló módszerek,

Hidroterápia: ivókúra, úszás, fürdőkúra, vízsugaras masszázs - A hidroterápiás gyógymódokról részletesen

Hőenergia:

Fototerápia: hélioterápia (napozás), ultraibolya (szolárium) és infravörös (infrakabin) sugarak, lézeres kezelés, bioptron lámpák

Elektromosság: állandó áram (galvánkezelés), és kis- vagy középfrekvenciás váltóáram kezelés (diadinamik)

Sugárzás

  • mágneses tér
  • ultrahang- és magasfrekvenciás kezelés
  • enyhe radioaktív sugárzás (radioaktív gyógyvíz, földsugárzás)

Kémiai:

  • gyógyvíz (ivókúra és gyógyfürdő) és gyógyföld (gyógyhatású pakolások)
  • oxigénkezelés,
  • klímoterápia, inhalációs kezelések.

Diéta: A fizioterápiás gyógymódok közé sorolják a diétákat is.

A fizioterápiás kezeléseket úgy a megelőzésben, mint a gyógyításban egyaránt alkalmazzuk

Az utóbbi pár évben tapasztalható erőteljesebb fellendülés az alkalmazásában, elsősorban a technika rohamos fejlődésének, másrészt a finanszírozási rendszer változásainak köszönhetően.

A fizioterápiás módszerek alkalmazásával az egész testre és a lélekre is tudunk hatni, de elsősorban bizonyítható hatással bír a mozgásrendszerre (csont és izomrendszer), a keringési szervekre (szív-, ér- és nyirokrendszer), a zsigerekre (emésztés, légzés, vizeletkiválasztás, nemi szervek), az idegrendszerre és az érzékszervekre.

Hatásuk serkentő jellegű, legtöbbször vérbősséget okoznak, és ez által javítják a keringést, valamint ellazítják és /vagy nyújtják az izmokat, a megrövidült és sérült inakat (Dévény-módszer), elősegítik a sérülések gyógyulását, megakadályozzák a bénult idegek által ellátott izmok elsorvadását.

Különösen fontos terület a sérült csecsemők neurológus által irányított habilitációs kezelése (Katona-módszer), ami nem gyógytorna. A lényeges eltérés a habilitációs kezelés és a gyógytorna közt az, hogy nem a bénult izmokat mozgatja meg passzívan, hanem a sérült csecsemőnél is működő ősi labirintus reflexeket felhasználva beindítja az agysérült csecsemő nem működő idegpályáinak működését és helyes irányba tereli a kóros irányban megindult idegrendszeri fejlődést, azaz megelőzi a bénulás létrejöttét.

Tovább Újszülöttkori agykárosodás kezelésének lehetőségei

Mikor nem javasolt a fizioterápia?

Mivel minden fizioterápia serkentően hat az egész szervezetre és a keringésre is, rosszindulatú daganatok esetében nem javasoltak a fizioterápiás kezelések a meglévő társbetegségekre, mert ezek serkentik a rosszindulatú sejtek burjánzását és elterjedését.

Ugyancsak nem javasolt a fizioterápia előrehaladott szívbetegségnél, illetve vérnyomáskiugrásnál, lázas állapotban, mert ezekben az esetekben a szervezet számára plusz terhelést okoz, ami kedvezőtlen kimenetellel járhat.

A fizioterápiát mindig orvos rendeli el, és gyógytornász, valamint fizioterapeuta végzi.

Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest