A porckorongsérv kivizsgálása
A képalkotó vizsgálatokkal elkülöníthető a valódi porckorongsérv az azt megelőző állapottól, amikor a porckorong csak kiboltosodik, de még nem szakadt ki. Ez azért fontos, mert ez az állapot még visszafordítható, szemben a valódi sérvvel.
A porckorongsérv téma cikkei |
5/1 A porckorongsérv tünetei 5/2 Életmódunk és a porckorongsérv 5/3 A porckorongsérv kivizsgálása 5/4 A porckorongsérv kezelése 5/5 A porckorongsérv életmód kezelése és a megelőzés lehetőségei |
Porkorongsérv gyanúja merül fel, ha az erős derékfájdalom mellé zsibbadásos tünetek társulnak, melyeket a beteg pontosan le tud írni, körül tud határolni. Emellett a járás bizonytalansága, alsó végtag ügyetlenné válása, vagy a felső végtag erőtlenné, ügyetlenné válása is porckorongsérvre gyanús tünet. Amennyiben felmerül a porckorongsérv gyanúja, mindenképp indokolt a kivizsgálás.
Vizelettartási vagy széklettartási rendellenességek, alsó végtagi bénulás kialakulása esetén azonnal orvost kell felkeresni.
Csak kivizsgálással dönthető el, hogy valóban porckorongsérv okozza-e a panaszokat
Előrehaladott spondylosis utánozhatja a porckorongsérv egyes tüneteit, valamint sok esetben az úgynevezett piriformis szindróma is állhat a tünetek hátterében. Izombénulás és sorvadás, zsibbadás, végtag elgyengülés kísérheti mindhárom betegséget, így kizárólag a panaszok alapján nem diagnosztizálható a porckorongsérv.
A legjobb elkülönítési lehetőséget képalkotó vizsgálatok alkalmazása jelenti. Neurológus és idegsebész szakorvos tud sürgős indokkal MR- és CT-vizsgálatokat kérni, amennyiben indokoltnak látja. Computertomográfiás (CT) vizsgálattal elsősorban az ágyéki, mágneses rezonancia vizsgálattal (MRI) elsősorban a nyaki szakaszt érintő elváltozások vizsgálhatóak.
Részletek:
Szakorvosi vizsgálatra a háziorvos jogosult beutalni a beteget. Az idegsebészeti ambulancián történő szakvizsgálat nem előjegyzésköteles, beutalóval a betegeket rendelési időben fogadják. Neurológiai és reumatológiai rendelések beutaló- és előjegyzéskötelesek.
Lapozzon A porckorongsérv kezelése
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bálint Anita, reumatológus