Mi az az osteophyta (csontnövedék)?
Mi az az osteophyta? Hogyan alakul ki? Milyen tüneteket okozhat? Hogyan diagnosztizálható, és milyen kezelési lehetőségek vannak?
A betegség lényege
Az arthrosis olyan ízületi betegség, melynek alapja az ízületi porc degenerácója, más néven kóros elfajulása. A betegség előrehaladása során fellépő csont- és lágyrészelváltozások másodlagosan alakulnak ki.
Az arthrosisos porc a terhelésnek kitett helyeken elvékonyodik, elveszíti kékesfehér színét, tompa fényűvé és sárgásbarna színűvé válik. A porcfelszín egyenetlenné válik, felrostozódik, a porcban hasadékok és üregek alakulhatnak ki. A hasadékok egészen a porc által borított csontfelszínig mélyülhetnek.
A porc elváltozása mellett az ízületet alkotó egyéb részek is sérülnek, az ízület alatti csontban üregek, cysták alakulnak ki, az ízületi porcszélen új csontszövet képződése indul meg, és ennek eredményeként az ízületben peremszerű növedékek alakulnak ki. Ezeket a poorccal fedett növedékeket nevezzük osteophytáknak.
A csontnövedékek az ízfelszínek szélén, de az ízület üregében is elhelyezkedhetnek. Ezek az elváltozások hozzák létre az arthrosisos ízület jellegzetes deformáltságát.
Elhelyezkedhetnek az ízületi tok tapadási vonalában is, ilyenkor létrejöttüket az ízületi instabilitás váltja ki; az ínak és a szalagok a csonthártyát rongálják, így kötőszöveti csontosodást indítanak be.
A szalagok csontosodása révén belső osteophyták alakulnak ki.
Fontos megjegyezni, hogy az osteophyták porcdegeneráció nélkül is előfordulhatnak, így önmagukban nem tekinthetők arthrosisos elváltozásnak.
Az elváltozást tehát leggyakrabban az arthrosist kiváltó tényezők okozzák. Az arthrosis elsődleges formájában ilyen tényező lehet a csont szerkezeti elváltozása vagy az öregedéssel járó porcelfajulás is. A másodlagos formában a csontnövedék kialakulhat gyulladás, sérülés vagy az egyenetlen ízfelszínek hatására is.
Ha az osteophyták a csigolyák peremén alakulnak ki, akkor spodylosisról beszélünk.
A betegség tünetei
A csontnövedékek az ízületi végek alakváltozását, azok egymáshoz való viszonyát és az ízületi tok feszülését okozzák. Fokozatos növekedésük tovább károsítja a porcfelszíneket, akadályozza az ízületek mozgását. A legsúlyosabb tünet a fájdalom, mely pihenés után jelentkezik mozgásra. A fájdalom hatására az ízület körüli izmok görcsös összehúzódása következik be, és ez tovább csökkenti az ízületi mozgástartományt. A nagyobb csontnövedékek a felületesebben elhelyezkedő ízületekben látható duzzanatot is okozhatnak és sokszor tapintani is lehet őket.
Elvégezhető vizsgálatok
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett röntgenvizsgálatot és laborvizsgálatot kérhet a kórfolyamat tisztázása céljából.
A betegség várható kezelése
A fájdalmat és a következményes mozgástartomány-beszűkülést szájon át (per os) és helyileg alkalmazható (lokális) nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel és izomrelaxánsokkal lehet csillapítani. Fizioterápiás kezelésekkel sokszor hosszabb távú eredmény érhető el. Ha a csontnövedékek intenzív fájdalommal vagy súlyos mozgáskorlátozódással járnak, akkor műtéti eltávolításukra kerülhet sor.
Javaslatok
A gyógytorna és fizikoterápiás kezelések sokat segíthetnek az állapot súlyosbodásának a megakadályozásában. Az érintett ízület fokozott terhelését kerülni kell. A testsúly normál tartományban való tartása csökkenti az arthrosis, így a csontnövedékek kialakulásának a valószínűségét.
A betegség várható lefolyása
Krónikus lefolyású betegség, mely az idő előrehaladtával rosszabbodik. A súlyosabb esetekben az ízület teljes mozgástartományát elvesztheti; ekkor azonban már csak a műtét jelenthet megoldást.
Tovább A porckopás (artrózis) kezelési lehetőségei
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bálint Anita, reumatológus