Az ostorcsapás-sérülés

Dr. Puskás Réka
szerző: Dr. Puskás Réka, reumatológus - 27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum
frissítve:

Az ostorcsapás-sérülés egyfajta nyaksérülés, amelyet a fej hirtelen előre, hátra vagy oldalra mozdulása okoz. Olyankor jelentkezik a sérülés, amikor a nyaki lágyrészek hirtelen megnyúlnak és megrándulnak.

A sérülés tünetei gyakran enyhülnek néhány hét vagy hónap alatt, azonban bizonyos esetekben a tünetek hosszabb ideig tarthatnak és komolyan korlátozhatják a mozgási képességet.

Az ostorcsapás-sérülés tünetei

Az ostorcsapás-sérülés tünetei a következők lehetnek:

  • nyakfájás és nyaki érzékenység
  • nyaki merevség és a fej mozgatásának nehézsége
  • gyakori fejfájás
  • izomgörcsök a nyakban
  • fájdalom a vállakban és a karokban

Kevésbé gyakori tünetek, de jelentkezhet bizsergés a karokban vagy a kezekben, szédülés, fáradtság, memóriazavar, rossz koncentrálóképesség és ingerlékenység.

A nyak sérülése után akár néhány óráig is eltarthat, amíg jelentkeznek a tünetek. Gyakran csak egy-két nappal a sérülés után jelentkeznek és fokozatosan egyre rosszabbodnak a következő napokban.

Ez is érdekelheti Miért görcsöl az izom? Minden az izomgörcsről

Az ostorcsapás-sérülés okai

Az ostorcsapás-sérülés elsődleges oka a nyak erőszakos és hirtelen előre-, hátra- vagy oldalra mozdulása.

Ennek megfelelően a sérülés leggyakoribb okai a következők:

  • közúti baleset vagy ütközés
  • hirtelen lökés a fejbe, például küzdősportok esetén
  • elcsúszás vagy elesés, amely során a fej hirtelen hátrabicsaklik
  • hirtelen ütés a fejen egy nehéz tárggyal

Az ostorcsapás-sérülés kezelési módjai

Sok esetben az ostorcsapás-sérülés magától is meggyógyul, ha alapvető kezelési módokat alkalmazunk.

A sérülés kezelése az alábbi módokon történhet:

  • A nyak mozgásban tartása és a napi tevékenységek lehetőség szerinti folytatása – nem javallott nyakmerevítő vagy merevítő gallér használata. Erős fájdalom, szédülés esetén szükség lehet néhány nap pihenésre is.
  • Fájdalomcsillapító (például paracetamol vagy ibuprofen) szedése – komoly fájdalom esetében az orvos írhat fel receptre erősebb fájdalomcsillapítókat.
  • Nyaki gyógytorna, a nyaki izmok megfelelő erősítése és nyújtása.

Szerencsére a legtöbb esetben a kezelés során nincs szükség fájdalomcsillapító injekcióra vagy műtétre, a gyógyítás konzervatív gyógyászati módszerekkel is megoldható.

Ha a fájdalom hosszabb ideig tart az átlagosnál vagy elviselhetetlen, orvosi kezelésre lehet szükség. Mivel a tünetek gyakran hasonlítanak a többi nyakfájással járó betegséghez, ezért a legtöbben reumatológushoz vagy fájdalomterapeuta szakorvoshoz fordulnak, akik megfelelően kezelni is tudják az ostorcsapás-sérülést.

Az ostorcsapás-sérülés kezelése otthon

Amennyiben ostorcsapás-sérülésszerű tüneteket érzékelünk, az alábbi otthon is alkalmazható módszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében:

  • Jegelés. A sérülés utáni első napokban napi többszöri 10 perces jegelés (jégzselével vagy akár törölközőbe csavart fagyott zöldborsóval) segíthet a fájdalom és a bedagadás csökkentésében.
  • Meleg borogatás. Amennyiben a tünetek nem múlnak el néhány nap alatt, jegelés helyett érdemesebb meleg vízzel töltött üveggel, napi többször 15 percig, melegíteni a fájó nyaki részt.
  • Helyes tartás. Nyaksérülés gyanúja esetén különösen fontos, hogy megfelelően tartsuk magunkat. Ilyenkor fontos, hogy egyenesen tartsuk hátunkat és ne tegyünk extra terhelést nyakunkra.
  • Megfelelő párna használata. Nyakfájás esetén, különösen, ha sérülés gyanúja is felmerül, egy puha párnával támasszuk alá nyakunkat alvás közben. Figyeljünk rá, hogy ne polcoljuk túl magasra fejünket és lehetőleg háton fekve aludjunk.

Dr. Puskás Réka, reumatológus, manuálterapeuta, mozgásszervi szakorvos27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum27 Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum
Dr. Puskás Réka, reumatológus, manuálterapeuta, mozgásszervi szakorvos

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest