Csúcstechnológiás eszközökkel javíthatják a gerincvelősérültek életkörülményeit

MTI
megjelent:

Az egészségügyi technológia élvonalába tartozó eszközökkel végez nemzetközi szinten releváns kutatást a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatócsoportja.

A kutatás célja a súlyos gerincsérültek életkörülményeinek javítása és az exoskeletonok, azaz a súlyos mozgáskorlátozottak számára a mozgás élményét újra elhozó berendezések hosszú távú egészségügyi hatásainak összehasonlító vizsgálata - írták.

A PTE Idegsebészeti Klinikája és Biomedical Engineering Projektjének kutatócsoportja az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézettel (OORI) közösen egy olyan fenntartó terápia kialakítását szeretné elérni, amelyben hosszú, többéves időtávon dolgoznak együtt a gerincvelő-sérültekkel. A kutatás jelentőségét növeli, hogy az ilyesfajta vizsgálatok világszerte gyerekcipőben járnak - közölte az egyetem.

Rendkívül új technológiáról van szó

A közleményben kitértek arra: az emberi állóképességet, fizikai erőt és mobilitást javító önmozgó külső testvázakat, azaz exoskeletonokat régóta használják az iparban és a technológia fejlődésének köszönhetően már az egészségügyben is megjelentek az elmúlt években.

A pécsi kutatók által - uniós pályázat révén - beszerzett, az exoskeleton technológia élvonalát képviselő ReWalk gyártmányú eszközök sík talajon akár napi 10 kilométert is képesek megtenni, megfelelő gyakorlással használhatóak a lépcsőn való fel- és lemenésre is, emellett több órát üzemelnek egy feltöltéssel. Mint írták, egy rendkívül új technológiáról van szó, s mindössze néhány száz ilyen berendezést használnak jelenleg az egész világon.

A berendezések a súlyos, az orvostudomány jelenlegi állása szerint járni többé nem képes sérültek számára is újra biztosítják az önálló helyváltoztatás élményét. Mindennek fontos egészségügyi hozadéka is van, hiszen a függőleges testhelyzet lényegesen jótékonyabb hatást gyakorol a szervezetre, mint a kerekesszékben ülés. Így a PTE és az OORI kutatócsapatának reményei szerint tartós életminőség javulás érhető el a segítségükkel - azzal együtt is, hogy e csúcstechnológiás gépek az áruk miatt egyelőre nem elérhetőek a közfinanszírozott egyéni ellátásban, és elsősorban tréning céljára használhatók.

Első jelentős mérföldkőként június közepe óta az egyik beteg már önállóan képes használni a berendezést - írták a közleményben.

(MTI)

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

Fájdalomközpont - Dr. Dobos Márta Ilona, ortopéd orvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest