Combnyaktörés: műtét utáni teendők és gyógyulás

Dr. Szilágyi Annamária
szerző: Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos - WEBBeteg
frissítve:

A combnyaktörés utáni gyógyulás minden esetben hosszú folyamat, de szerencsés esetben, és persze a szorgalmas gyógytornázás, a tehermentesítési időszak betartása esetén akár teljes felépülésre is lehet számítani.

A műtét utáni időszak

Műtét után nagyon hamar megkezdődhet a gyógytorna, a végtagok passzív mozgatása. A műtét utáni napon már felkelhet a beteg az ágyából, majd 2-3 nappal a műtét után járókeret segítségével megkezdődhet a járás is. Ebben a szakaszban csak a végtag önsúlyával lehet terhelni a végtagot. Ez azt jelenti, hogy az egészséges lábra és a két karra támaszkodva lehet sétálni, de a törött végtaggal éppen csak érinteni lehet a talajt.

Figyelni kell arra, hogy nem szabad keresztbe tenni a lábakat, magas térdhajlítást végezni, befelé fordítani az operált lábat. Fontos, hogy csak magasított széken lehet ülni, a WC-t is ilyenkor meg kell emelni.

A kórházból jellemzően 6-10 nap után térhet haza a beteg. Otthon további 6-8 hétig csak járókerettel tehermentesítve közlekedhet a páciens, majd szépen fokozatosan meg lehet kezdeni a terhelést: először könykmankóval, majd csak egy bottal. A combnyaktörés lassan gyógyul, fontos a türelem, a gyógytorna és rehabilitáció otthon még hónapokig zajlik.

Videó WebNővér: séta járókerettel

Kilátások, gyógyulási esélyek

A pertrochanter törések esetén (amikor a törés a combnyak alsó részén, a combcsont határán következik be) sokkal jobb, gyorsabb gyógyulással számolhatunk. A szorgalmas gyógytornázás, a tehermentesítési időszak betartása esetén akár teljes felépülésre is számíthatunk. Természetesen fontos tényező a beteg kora is, amely sokban befolyásolja a kimenetet.

A mediális combnyaktörések (a törés a combnyak felső részén, a combfej határán következik be) gyógyulási hajlama ezzel szemben sokkal csekélyebb. Tekintettel a rosszabb vérellátásra, gyakran jön létre a törött területen, vagy a combcsont fejében csontelhalás vagy álízület. Ilyenkor a beteg fájdalma folyamatos, panaszai állandóak.

Ha a csavarozás után 2-3 hónappal sem indul meg a csontképződés a törésben, el kell távolítani az elhalt combfejet, nem marad más megoldás, mint a csípőprotézis-beültetés. Ez egy lényegesen nagyobb műtéti terhelést jelentő eljárás, ez után már nem várható el a teljes rehabilitáció. Bizonyos mozgásformák élethosszig kerülendők maradnak a művi ízület miatt, de a felépülést követően nyugodtan lehet majd kerékpározni, úszni, sétálni is a protézissel.

Ki kell-e venni a fém csavarokat, szegeket?
Nem! Maradhatnak életfogytiglan, hacsak nem lazulnak ki. Amennyiben valamelyik csavar kilazulását észlelik, azt érdemes eltávolítani. Ilyenkor mérlegel a traumatológus, hogy van-e szükség másik fém behelyezésére, vagy sem.

Tudástár

Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvosForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos

Cikkajánló

Igaz vagy hamis?
Igaz vagy hamis?

7 mítosz a megfázással kapcsolatban.

Téli sportok
Téli sportok

Gyaloglás, kocogás, biciklizés télen.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Lajtos Melinda, Bak Marianna, Dr. Szilágyi Annamária
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Zsuga Judit, Dr. Németh Ágnes
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest