Veszélyes az egér, hogy használjuk helyesen?

MTI
megjelent:

Áldás és átok - ilyen ellentmondásosan jellemezhető, a sokak számára nélkülözhetetlen számítógép. Hasznát, kiváló alkalmazási lehetőségeit lassan mindannyian megismerjük, ártalmairól azonban sokkal kevesebb szó esik.

Igaz, gyakori és tartós használata közben sokan tapasztalják hogy elfáradnak, fáj a hátuk, gerincük, szemük, és egyre többen panaszkodnak kézfájdalmakra is. A számítógépes munkák során, a kéz bántalmait leginkább az egér okozza.

Miért és hogyan?

A kérdésre dr. Ráthonyi Gábor ortopéd szakorvos válaszol. Az egér helytelen használata a csuklófájdalom gyakori oka. Ha ugyanis túlterhelt a csukló, az izomzat görcsösen összehúzódik, ez okoz gyulladást az ínhüvelyben.

Tudta Ön?

Ha az alkar feszítő izmai voltak kitéve túlzott igénybevételnek, teniszkönyök alakul ki. A könyök külső felszíne az érintett izomzat tapadási helyén fájdalmas, gyulladt. A teniszkönyök jóval gyakoribb, mint a golfkönyök, az emberek körülbelül 2-3 százalékát érinti életük során. Elsősorban középkorú nőknél gyakori.

Az ilyen gyulladásos tünetek a nőknél jóval gyakoribbak, mint a férfiaknál, mert náluk az ízületeket stabilizáló izomzat gyengébb. Az ínhüvelygyulladáson kívül, úgynevezett teniszkönyök is kialakulhat, mert a feszítő izmok túlfeszülnek a helytelen tartás következtében, és ez nagy fájdalommal jár.

Mind az idegfájdalom, mind a gyulladás rendkívül kellemetlen, ezért sokkal jobb megelőzni, mint kezelni tartóssá válása esetén - állítja Ráthonyi doktor. Arra a kérdésre, hogy miként lehet ezeket a fájdalmakat elkerülni, természetesen a legegyszerűbb válasz az lenne, hogy kevesebbet kell használni a számítógépet.

Aki csak hobbiból, szórakozásból ül előtte naponta több órát, az megfogadhatja ezt a tanácsot, de akinek munkájához nélkülözhetetlen, annak más tippre van szüksége.

Érdemes többet költeni a gépre

Vámos Tibor ergoterapeuta, aki naponta találkozik ilyen esetekkel, határozottan állítja, hogy van megoldás. - Elsősorban a helyes kéztartást, a csukló és kéz alátámasztását kell megszokni. Ma már sok ergonómikusan kialakított eszköz áll rendelkezésünkre. Számítógépezés közben lehetőleg karfás széken üljünk, így a könyököt megtámaszthatjuk.

De beszerezhető félkör alakú számítógépes asztal is, erre kényelmesen feltámasztható a kar. Létezik zselés egérpad, ami a csuklót támasztja meg, sőt van felhasználóbarát egér is, ami a kezet optimális helyzetbe hozza. De vehetünk úgynevezett alkar támaszt, amit az asztal szélére lehet szerelni.

És ha mindez nem elég, egyszerűen kiiktatható az egér használata. A számítógép billentyűzetének jobb oldalán lévő nyíl-kombinációval is lehet mozgatni a kurzort. A menetrend tehát: vezérlőpult - kisegítő lehetőségek - billentyűzet - egér beállítása.

Kapható pedál, aminek segítségével lábbal irányítható a kurzor, sőt olyan eszköz is létezik, amely a fej mozdulataival vezérli, ezt elsősorban mozgássérültek alkalmazzák, akik nem tudják a kezüket használni. Ez az eszköz egy webkamerából áll, amit a monitorra kell állítani, a homlokra pedig egy érzékelőt kell felragasztani. A fej forgatásával, le és felfelé történő mozgatásával irányítható a kurzor (hands free mause).

- A technika fejlettsége valóban csodálatos, de mindennek ellenére kialakulhat a "mezei" számítógép használónál izombántalom, vagy ínhüvelygyulladás. Ha már ez bekövetkezett, mi a teendő?

- Mindenképpen tanácsos annak, aki sokat használja a számítógépet, többet költeni rá, illetve a modern eszközökre, melyeknek egészségmegőrző szerepük van. Ezek az eszközök segítenek a megelőzésben.

Többféle gyógymód

Ha már megvan a baj, a gyógymódokat kell keresni. Enyhe csuklófájdalom esetén, elegendő esetleg a borogatás, vagy szteroid mentes kenőcsök alkalmazása és persze a pihentetés. Erősebb fájdalom esetén fájdalomcsillapító használata szükséges, gyulladáscsökkentő, fáslizás, vagy csuklórögzítő alkalmazása is ajánlott.

Szóba jöhet fizioterápia (UH, iontoforézis, galvánkezelés), súlyos esetben pedig a testrész gipszelése. Ha az említett hagyományos módszerek nem segítenek, akkor csak a műtét hozhat megoldást. Ennek során mesterségesen meghosszabbítják az ínhüvelyt, és ezáltal lehetővé válik, hogy újra fájdalommentesen mozogjanak az inak.

(MTI)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest