Az oszteoartrózis és tünetei
Az ízületi porckopás és a különböző degeneratív ízületi betegségek az 50 éven felüli lakosság leggyakrabban előforduló mozgásszervi betegségei. Az arthritisszel szemben az artrózis nem gyulladásos folyamat.
A témáról részletesen |
Az (oszteo)artrózis legfőbb jellemzője az ízületi porc pusztulása, illetve az új csontképződés, mely az ízületek szélein és a porcpusztulás alapjánál jelenik meg. A panaszok leggyakrabban 40 év felett jelentkeznek.
Kezdetben a fájdalom az ízület használata közben fokozódik, míg nyugalomban, pihentetésre szűnik. A betegség előrehaladtával a fájdalom már nyugalomban is megjelenik. Reggel jelentkezhet ízületi merevség, ez a merevség azonban fél óránál nem tart tovább. A betegség előrehaladtával az ízületi mozgások is beszűkülnek.
Elsődleges és másodlagos oszteoartrózis
Az elsődleges oszteoartrózis kialakulásában szerepet játszik életkorfüggő elváltozás, ugyanis a kor előrehaldtával az ízületi porc terheléssel szembeni ellenállása csökken.
Különböző mechanikus tényezők, az összeadódó apró sérülések, szintén hajlamosítanak a betegség kialakulására. Példa erre a légkalapáccsal dolgozók könyökében, a kosárlabdázók térdében, a bokszolók vállában kialakult degeneráció.
A túlsúly okozta fokozott ízületi terhelés is, degeneratív betegség kialakulásához vezethet. Mindezek mellett még az öröklött tényezőknek is nagy szerepük van.
A másodlagos elváltozások kialakulását elősegítik fejlődési rendellenességek, mint a csípődiszplázia vagy megelőző sérülés.
Az oszteoartrózis által leggyakrabban érintett ízületek
Kéz: Leggyakrabban érintett a körömperc és az alatta lévő ujjperc közötti ízület. Ezen ízület feletti duzzanatot Heberden-csomónak nevezzük. Ezek a csomók általában nyomásra nem érzékenyek.
Csípő: A csípő ízületi kopás férfiaknál gyakrabban jelentkezik. A fájdalom mozgásra, terhelésre fokozódik, eleinte nyugalomban csökken. Az ízület merevvé válhat, sántítás alakulhat ki. Előrehaladott esetben, akár mozgáskorlátozottság is létrejöhet.
A csípőfájdalom általában ágyéki, illetve a comb belső oldalán kialakult fájdalom formájában jelentkezik. A csípőből kiinduló fájdalom a térd belső felszínén is megjelenhet. A betegek járásukkal próbálják a fájdalmas oldalt tehermetesíteni, így kialakul egy jellegzetes tartás, mely más ízületben, illetve a gerincben is kiválhat fájdalmat.
Az ülésből felemelkedés különösen nehezen megy. A korai szakban a csípőízület nyújtása és befele forgatása már fájdalmassá válik.
Térd: A degeneratív betegségeknél a térd nagyon gyakran érintett. Fájdalmat provokál a térdelés, a lépcsőn járás. Előfordulhat az ízület elakadásának érzése, melyet az ízületben lévő szabad testek eredményeznek. A térd felett mozgatáskor gyakran lehet „recsegést-ropogást” érezni. Bővebben: A térdízület kopása
Gerinc: A gerinc degeneratív folyamataiban gyakran alakul ki helyi fájdalom és merevség. Az úgynevezett gyöki tünetek, a gerinc különböző szakaszaitól függően mások:
-
A nyaki szakasz érintettségénél helyi fájdalom jelentkezik, mely kisugárzik a vállakba és a két kar irányába. Előfordulhat a kar, illetve a kéz gyengesége is. Bővebben: A nyaki fájdalom okai
-
A háti részen kialakult degeneratív elváltozások során, a fájdalom a mellkasfalba sugározhat. Ezen a szakaszon azonban ritkák a degeneratív betegségek. Bővebben: Mit érdemes tudni a hátfájásról?
-
Az ágyéki gerinc betegségénél gyakran jelentkezik derékfájdalom, mely a farpofákba, illetve a combba sugárzik. A fájdalmat köhögés és tüsszentés is fokozhatja. Súlyos formában széklet- és vizelettartási rendellenesség is kialakulhat.
A degeneratív ízületi betegségek kezelése
Hajlamosító tényezők korrigálása: A testsúly csökkentése fontos szerepet játszik a degeneratív mozgásszervi betegségek megelőzésében. A fájdalmas ízület nyugalomba helyezése és tehermentesítése, szintén csökkenti a panaszokat.
Fizioterápia: A megfelelő fizioterápia segít a fájdalom és a merevség leküzdésében. Így az ízület mozgásai megmaradhatnak és erősödhet az izomzat. Gyógytorna végzése elősegíti az izomerő és a mozgások megőrzését.
A meleg pakolások, fürdők, illetve ultrahang alkalmazása jótékony hatású lehet. Oldja az izommerevséget és enyhíti a fájdalmat.
Gyógyszeres kezelés: Nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel történő kezelés. Egy gyógyszert 6 hétig érdemes kipróbálni, ha nincs megfelelő javulás, akkor másik gyógyszerrel kell próbálkozni.
Kortikoszteroidok: Az ízületbe adott injekciók jó hatásúak lehetnek, de egy ízületet nem szabad egy évben háromnál több alkalommal megszúrni.
Sebészeti kezelés: A sebészi kezelés akkor kerül szóba, ha a fent említett terápiák hatástalanok, illetve ha az ízületi kopás már nagyon súlyos fokú.
Degeneratív ízületi betegség és rheumatoid arthritis |
Az osteoarthritissel szemben, ami csak a csontokat és az ízületeket érinti, a rheumatoid arthritis a könnymirigyek, a nyálmirigyek, a szív és a tüdő belhártyáját, a tüdőt és nagyon ritkán az ereket is érintő autoimmun betegség. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Németh Ágnes