Gerincferdülés, lúdtalp és egyéb ortopédiai problémák

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

Vannak olyan ortopédiai rendellenességek, amelyek gyakrabban fordulnak elő gyermekkorban. Ezek egy része megelőzhető, illetve kialakulásuk esetén nagyon jól kezelhető megfelelő tornával.

A gerinc az újszülötteken még egyenes, a természetes görbületek a mozgás, ülés, állás, járás során alakulnak ki. A gerincoszlop élettani görbületei fontosak, így a gerinc rugalmasabb és egyenletesen viseli a test terheit. A megfelelő erősségű törzsizomzat elengedhetetlen ahhoz, hogy a testtartás jó legyen.

Kamaszkori gerincproblémák

A kamaszkor jellegzetes problémája a hanyagtartás. Ebben a korban a gyermekek gyorsan nőnek, nehezen kezelik a megváltozott testarányaikat, de e mellett az izmaik fejlődése sem mindig követi a gyors magasságváltozást.

Ezért a nyakigláb kamaszok válla előreesik, a hasuk előredülled, és a háti görbület fokozódik. A probléma már akár 10 éves kortól jelentkezhet. Szerencsére ilyenkor még nincs maradandó csontrendszeri változás.

A hanyag tartás nagyon eredményesen kezelhető tornával. Ilyenkor a has- és hátizmokat kell megerősíteni, hogy azok, mintegy természetes fűzőként meg tudják tartani a testet. Nagyon jók a speciálisan erre kialakított tormagyakorlatok talajon, de az úszás is szép eredményt hozhat. A legrosszabb viszont az, ha az ilyen gondokkal küzdő serdülő egész nap ül, görnyed a tananyag, vagy a számítógép előtt.

Súlyosabb gerincdeformitások is kialakulhatnak. Az oldalirányú gerincferdülést scoliosisnak (e.: szkoliózis) nevezzük. Ez számos ok következménye lehet, van veleszületett formája is, de leggyakrabban a kamaszkori növekedés fázisában alakul ki és súlyosbodik.

Az egészséges gerincoszlop és a gerincferdülés

Az egészséges gerincoszlop és a gerincferdülés
(Kép forrása: drosmon.com)

Ilyenkor a gyermek egyik válla magasabban áll, mint a másik, lapockája előreemelkedik, a deréktájon levő bőrredők aszimmetrikusak. Előrehajoltatva a gyermeket látszik, hogy a gerinc nem egyenes, esetleg a mellkas is magasabban áll az egyik oldalon.

Mivel a gerinc oldalirányban deformálódik el, a scoliosis mellkasi deformitást is magával vonz, és nagyon súlyos esetben, akár légzőrendszeri gondokat is okozhat. Szerencsére ritkán ilyen súlyos a helyzet.

Hogyan kezelhető a gerincprobléma?

Az enyhe esetek jól kezelhetők a már korábban is említett tornával, súlyos esetekben viszont, méretre készült műanyag fűzőt kap a gyermek. Ezt egész nap viselnie kell.

Akinek így sem kezelhető a gerincdeformitása, műtétre szorul.

Nem csak oldalirányú gerincferdülés alakulhat ki. A hát felső részén kialakuló fokozott görbületet kyphosisnak (e.: kifózis), az ágyéki szakasz erőteljesebb görbületét lordosisnak (e.: lordózis) hívják.

A kyphosis tartását korrigálandó az ilyen gyermek az ágyéki gerincgörbületet fokozza, így kompenzáló lordózis is kialakulhat.

Ennek hátterében keresni kell az esetleg komolyabb ortopédiai kórokot is, és a kezelés ennek függvényében történik. Kyphosis esetén is az első lépés a gyógytorna lehet, amely itt is a törzsizmok megerősítésén alapszik. Kerülni kell viszont az ugrálást, a tarkónállást, kézenállást, mert ezek a mozgások a háti gerincszakaszt nagyon megterhelik.

A lordózis gyógytornájában a helyes testtartás felépítését és a has- és hátizmok megerősítésén túl a far- és combizmok edzését végzik.

Ezt olvasta már? Veszélyes lehet a hirtelen kezdett testedzés

Mi az a lúdtalp?

Gyakran találkozunk gyermekeknél lúdtalppal is. A gyermekek lábboltozata a járás során fejlődik, és veszi fel a végleges alakját. Az ép lábboltozat csodálatos szerkezet. A csontok, ízületek, szalagok és izmok tökéletes felépítése, olyan rugalmas és teherbíró szerkezetet hoz létre, amely hordozza a test súlyát, tompítja a járás során keletkező rezgéseket, alkalmazkodik a talaj egyenetlenségeihez.

Ez a finom összhang bomlik meg akkor, amikor a szalagok és izmok gyengesége folytán a boltozatos szerkezet sérül. A lúdtalpas gyermek hosszanti lábboltozata lelapult, talplenyomatának képén a középső rész kitöltött. A gyermek fáradékonyabb, nem szeret futni, járni, fájlalja a lábát, hátát. A legegyszerűbb az, ha megelőzzük a kialakulást.

Amikor csak lehet, járjon a gyermek természetes talajon mezítláb! Ilyenkor a fűszálak, kavicsok csiklandozása, ingerlése a talp izmait munkára fogja és erősíti azokat.

Nagyon jók a speciális játékos tornagyakorlatok is, amikor babot, golyót, ceruzát kell felszedegetni a lábujjakkal, illetve a lábujjon vagy sarkon járás. Káros lehet a korai cipőviselés és a sima felületen való járkálás. Ezek ellustítják a láb kisizmait.

Nagyon fontos még az elhízás megelőzése, hiszen a lúdtalp egyik kiváltója lehet az is, ha a túlsúly cipelése miatt megnyúlnak a talp szalagjai. Lúdtalpbetét csak nagyon súlyos, tornával már nem jól kezelhető esetben javasolt, mert ez passzivitásra készteti a lábat. De azt indokolt esetben fontos hordani, mert ezzel a szövődmények kialakulását megelőzhetjük.

Megelőzés mozgással

Csak ebből a néhány betegségből is leszűrhetjük, hogy mennyire fontos egy gyermeknek a mozgás. Nem szabad megengedni, hogy a csont-izom rendszer kialakulásának idején, a gyerekek ne mozogjanak rendszeresen.

Meg kell találni azt a mozgásformát, amit kedvvel végez a gyermek, és ki kell alakítani a mozgás iránti elemi igényt. Ha ez gyermekkorban nem történik meg, a felnőttkorban már a mozgásszegény életmód szövődményeivel kerülünk szembe.

Tovább Teniszkönyök, golfkönyök - Hogy kerülje el?

Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest