Milyen panaszokat okoz a túlerőltetés?

reumatologia.hu
megjelent:

Ezeket a testet ért ismételt, túl erős és túl gyorsan ható ütések okozhatják. Bár ezek a károsodások fájdalmasak, de ártalmatlanok és nem tartanak hosszú ideig. Előfordulhatnak bármely korban. A leggyakoribb bántalom az inak gyulladása a csuklóban és a bokában.

A túlerőltetés okozta károsodások rosszabbodnak, ha a tevékenység folytatódik. A fájdalom és a gyulladás csökken, ha a károsodott testrészt pihentetjük. Egy felkötő kendő vagy egy sín megszünteti a kísértést, hogy végtagunkat mozgassuk. Aspirint vagy paracetamolt kell bevenni fájdalomcsökkentőként.

Szintén csökken a fájdalom, ha az ízületre naponta kétszer hidegvízes palackot, hideg ruhát vagy jég akkut teszünk. A fájdalom eltarthat egy pár naptól több mint egy évig is. Egyetlen kortikoszteroid injekció, melyet csak szakorvos adhat be, ezeket az állapotokat majdnem napokon belül meggyógyíthatja. A munkát, a tevékenységet csak fokozatosan lehet ismét folytatni. Óvakodni kell a túlerőltetéstől, a jövőben rendszeresen szünetet kell tartani a nehéz munka végzése közben. A túlerőltetés okozta károsodások pihenésre javulnak.

A túlerőltetés a test bármely részét érintheti

Teniszkönyök

Bármilyen folyamatosan ható fizikai túlfeszítés okozhatja, nemcsak a teniszezés. Az inak, melyek a könyöknél kapcsolódnak a csonthoz, megfeszülnek és begyulladnak. A teniszkönyök igen gyakori az asztalosok között, és azoknál a kétkezi munkásoknál, akik folyamatosan fogják a szerszámokat, és csavaró mozgást végeznek karjaikkal.

Az a karfájdalom, ami végül nem javul, más miatt is lehet még. Ha zsibbadás, bizsergés van a karban, vagy az ujjakban, ennek az oka lehet egy leszorított ideg is a nyakban vagy a csuklónál, ami a panaszt okozza, nem a teniszkönyök. Bővebben a WEBBetegen a teniszkönyökről

A végtagzsibbadás lehetséges okai

A zsibbadás gyakori panasz, melynek korrekt leírása legtöbbször nagyon nehéz. Mégis nagyon fontos, hogy a zsibbadásérzés jellegét minél jobban körülhatároljuk, mert a jó leírás fontos támpontot jelent az orvosnak, aki ez alapján hamarabb rátalálhat a kiváltó okra.
A végtagzsibbadás lehetséges okai

Befagyott váll szindróma

Oka lehet a vállízületi tok gyulladása és zsugorodása, melynek következtében a váll merev lesz és fájdalmas. A vállat állandóan kell mozgatni, így az nem válik “befagyottá", azaz mozgásra képtelenné. Kíméletes gyakorlatokkal kell segíteni, hogy a váll kilazuljon. A súlyos befagyott váll kezelhető egy szteroid injekcióval, de javulni fog egy idő múlva magától is. Ez a betegség főleg a közép és idősebb korú egyéneket érinti. Vállfájdalmat okozhat a nyaki ízület gyulladása, amikor is a vállhoz, karhoz futó idegek becsípődhetnek, nyomás alá kerülhetnek. Bővebben a befagyott váll szindrómáról

Tendinitisz

Íngyulladás, melyet általában túlerőltetés okoz. A fájdalom megakadályozza az érintett ízületek mozgását, úgy mint például a vállakét. Bővebben az íngyulladásról

Trigger finger vagy pattanó ujj

A mutatóujj vagy a hüvelykujj kiegyenesítése nehéz. Mind a kettő steroid injekcióval és pihenéssel gyógyítható. Az inak, melyek súlyosan begyulladtak, könnyen elszakadhatnak és akkor sebészeti kezelés szükséges.

A perifériás neuropátia és tünetei

A perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegségét jelenti. Ha károsodnak az idegek, nem lesz megfelelő az agy, valamint az izmok, a bőr, a zsigerek és az erek közti kommunikáció, ami zavarokhoz, fájdalomhoz, érzéketlenséghez vezethet. A perifériás neuropátia és tünetei

Burzitisz - a nyáktömlő gyulladása

A nyáktömlők folyadékkal töltött zsákok, melyek a testben két mozgó rész között vannak, így például a térdízület és bőr között. Burzitisz akkor keletkezik, ha a nyáktömlő ismételt vagy szokatlan mozgásoknak van kitéve. A burzitisz gyakori, és általában pihenésre gyorsan gyógyul. Bizonyos foglalkozásokra, melyek összefüggnek egy-egy ismételt mozgással, jellemző típusú nyáktömlő gyulladás alakul ki. Így “apáca térd", “rendőr sarok", “takács fenék". Bővebben a nyáktömlő gyulladásról

Néha a túlerőltetés oda vezethet, hogy a csont is megbetegszik. Ez idős embereknél és sportolóknál gyakrabban fordul elő. Hosszú ideig kell ilyen esetben pihenni, hogy a gyógyulás bekövetkezzen.

A nem szteroid gyulladáscsökkentőkről

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők csillapítják a fájdalmat, alkalmazhatók gyulladásos enyhe vagy közepesen erős fájdalommal járó ízületi gyulladásokban. Hatásosak fejfájások, fogfájások és szülés utáni fájdalmak enyhítésénél is, ám használatukra oda kell figyelni!
A gyulladás élettani jelentősége kettős: egyrészt a külső károsító tényezőket kiküszöböli, ez a szervezet számára hasznos. Másrészt a gyulladás során felszabaduló anyagok szövetkárosító hatásúak, fájdalmat okoznak, ezért fontos a gyulladás megszüntetése, hogy elmúljanak a tünetek, csökkenjen a fájdalom. Gyulladást két módon csillapíthatunk, szteroid típusú és nem-szteroid típusú gyulladáscsökkentőkkel.

(reumatologia.hu)

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Fájdalomközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest