A csúszós utakon több körültekintés szükséges
Télen a jeges utakon fokozottan oda kell figyelni, hova lépünk, amikor kimegyünk az utcára. Az időjárás miatt sajnos nagyobb veszélynek vagyunk kitéve, főleg az idős emberek, a tapasztalatok szerint ilyenkor megnő a végtagokkal kapcsolatos sérülések száma.
Tanácsok az elcsúszás megelőzése érdekében
Dr. Börzsei-Knoll Veronika ortopéd-traumatológus, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ lábsebésze szerint, már akkor sokat tehetünk testi épségünk érdekében, ha odafigyelünk a lábbeli kiválasztásakor.
- Az a legjobb, ha olyan cipőt veszünk fel, amely minél nagyobb felületen érintkezik a földdel és lehetőleg gumitalpú. Hölgyeknek ebben az időszakban egyáltalán nem javaslom a magas sarkú viseletét, de ha a helyzet mégis úgy kívánja, vigyenek magukkal váltó cipőt. Azok az idős emberek, akiknek a szakemberek segédeszközt javasoltak a közlekedéshez, használják a botot, hiszen ezzel még stabilabb lesz a járásuk.
A legtöbb baleset az idősebb korosztállyal történik, hiszen elsősorban nekik vannak esetlegesen mozgás-kooordinációs problémáik, és gyakran szenvedhetnek ízületi kopásoktól, illetve lassabban reagálhatnak egy váratlan helyzetre. Esetükben az egyik leggyakoribb sérülés a combnyaktörés, amellyel hosszú ideig kell ágyhoz kötve élni a mindennapokat – ez pedig további egészségügyi problémákhoz vezethet. Éppen ezért a traumatológus azt javasolja, ha tehetik, ilyenkor ne hagyják el otthonukat és ne szégyelljenek segítséget kérni a szomszédtól, családtagoktól.
Időskorban veszélyesebb az elesés |
Az egyszerű esés viszonylag ártalmatlannak tűnik (szemben a magasabbról történő zuhanással), főként idős egyéneknél azonban gyakorta alakulnak ki súlyos sérülésék. Egy amerikai statisztikai elemzés szerint a sík terepen történő, kis szintkülönbséggel járó esés a 70 év fölöttieknél 4,5 százalékban vezet halálhoz, szemben a 70 év alattiak 1,5 százalékával. Súlyosbító tényező, hogy az idősek zöme súlyos társbetegségekkel rendelkezik, gyakoriak a szív- és érrendszeri rendellenességek. Mindamellett 80 éves korban nem olyan jó a felépülési készség, mint fiatalabb szervezetben. Emiatt az idősebbek hosszabb kórházi kezelésre szorulnak, és a teljes rehabilitáció aránya is alacsonyabb. (Medipress) |
A kismamák ne engedjék el gyermekük kezét, vagy a babakocsit egy pillanatra sem, a közlekedési eszközökön pedig mindenki legyen figyelmes a le- és felszálláskor. Sokan szeretnek télen is kerékpárral közlekedni, ebben az időszakban azonban kerüljék ezt a közkedvelt járművet. A gyalogosok pedig legyenek tekintettel az autósokra is, hiszen a csúszós úton a gépjárműnek is nagyobb távolság és hosszabb idő kell a megálláshoz.
Nem érdemes várni az elcsúszás után az orvoshoz fordulással
Elsősorban a felső végtagjainkkal védekezünk, ezért is törik el legtöbbször a kéz, a csukló, a könyök, de gyakoriak a has-, mellkasi- és fejsérülések, szerencsétlen esetekben pedig akár belső vérzést, mellkassérülést, bordatörést is elszenvedhetünk.
- Azt javaslom, senki ne várjon tétlenül arra, hogy magától elmúljon a fájdalom. Ha erős hasi fájdalmat érzünk, hányingerünk van, esetleg eldeformálódott valamelyik végtagunk, nagy duzzanat alakult ki az esést követően, netán nem is tudunk lábra állni, azonnal forduljunk szakemberhez! A késlekedés, a több órás várakozás ugyanis hosszabb rehabilitációt, maradandó károsodást idézhet elő, ami a pácienst visszavetheti a magán- és a szakmai életében.
Az időskori elesés megelőzése |
Az időskor számos rizikóállapotot hordoz magában. Mivel a biológiai öregedés nem előzhető meg, legfeljebb lassítható vagy leplezhető, ezért az öregedéssel járó új veszélyforrások megjelenését mind az időseknek, mind családtagjaiknak el kell fogadniuk. Hogyan segíthetünk az időskori elesés megelőzésében? |
Forrás: Emineo Magánkórház