Tanácsok az ízületek egészségének megőrzéséhez és a porckopás megelőzéséhez
Az életkor előrehaladtával beindul egy kopásos folyamat, amely az ízületi felszínek pusztulásához vezethet. A degeneratív kopásos ízületi megbetegedések az 55 év feletti lakosság több mint 80 százalékánál jelen vannak. Leggyakrabban az úgynevezett teherviselő ízületek érintettek, amilyen a térd, a csípő és a gerinc.
A porckopás téma cikkei |
|
A folyamat kialakulásában fontos szerepet játszik az életkorfüggő elváltozás, különböző mechanikus tényezők, apró sérülések, örökletes tényezők és nem utolsósorban a túlsúly okozta fokozott ízületi terhelés.
Mit tehetünk, hogy minél tovább megőrizhessük ízületeink épségét, illetve elkerüljük a porckopás súlyosbodását?
A kor előrehaladása és a fent említett tényezők befolyásolhatják az ízületek egészségét, de helyes életmóddal, megfelelő táplálkozással, rendszeres fizikai aktivitással és a káros szenvedélyek kerülésével a panaszok csökkenthetők vagy elkerülhető a súlyos porckopás kialakulása. Az ízületeket érintő kopásos betegségek megelőzése érdekében a fiatalkori egészséges életmóddal sokat tehetünk.
Törekedjen az optimális testsúly elérésére, illetve megtartására!
Túlsúlyos embereknél az ízületeket a mindennapi mozgások is nagyobb mértékben terhelik. A túlzott és egyenetlen terhelés során a kopásos folyamat hamarabb beindul. Ezért az egyik legfontosabb dolog a testsúly normalizálása. Fontos, hogy a fogyókúra fokozatos és lassú legyen, meyben a rendszeres testmozgásnak jelentős szerepe van.
Ízületeket kímélő testedzést végezzen!
Az aktív életmód rugalmasan tartja az ízületeket, így késleltetheti a porckopás kialakulását.
Az izomzatot a rendszeres testmozgás erősíti, az erős izomzat pedig nagyobb támasztékot tud adni az ízületeknek. A háti gerinc megfelelő tartását elősegítő izmok tehermentesítik a gerincet.
Olyan mozgásformát válasszon, amely kíméli az ízületeket! Az ízületet kímélő mozgásformák közül a legjobb az úszás, de a kerékpározás, a kocogás, a gyógytorna is jó választás, amelyek megfelelő határok között segítik megőrizni az ízületek rugalmasságát.
Rendszeresen végezzen testedzést, és a terhelést csak kis lépésekben, fokozatosan növelje, és csak a kellő szintig. Soha ne terhelje túl magát! A sérülések kockázatának csökkentése érdekében mindig melegítsen be edzés előtt! Az izmok nyújtása során az ízületi szalagok is nyúlnak, ezért az edzéseket nyújtás mindig kövesse.
A fokozatosságot mellőző vagy túlzásba vitt sportolás, illetve megerőltetés a porckopást nemcsak nem előzi meg, hanem előbbre hozza. A megfelelő intenzitás, mérték és egyensúly megtartása tehát rendkívül fontos. Ha fájdalom alakul ki, az arra figyelmeztet, hogy az ízületek az ideálisnál nagyobb terhelést kaptak, ezért az edzések erősségét csökkenteni kell, illetve a mozgásforma módosítása szükséges.
Egészséges táplálkozás
A friss gyümölcsökben, zöldségekben és olajos magvakban az ízületek egészségéhez szükséges tápanyagok közül sok megtalálható. Olajos magvakat csak az fogyaszthat, aki nem allergiás rájuk! A teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása szintén jót tehet ízületi panaszok esetén. Az omega-3 zsírsavakban gazdag táplálkozás is segít a megelőzésben.
A napjainkban sokat emlegetett glükózamin-szulfát, kondroitin-szulfát, kollagén, MSM és hialuronsav a porcok építőanyagai közé taroznak. Ezeket az anyagokat a porcok a vérből veszik fel és beépítik saját állományukba. Emellett a kondroitin-szulfát a porcbontó enzimek aktivitását is csökkenti. Ezen anyagok lassítják a porckopás progresszióját. Különféle élelmiszerek tartalmazzák ezeket, de már kialakult kopásos elváltozás fennállta mellett szükség esetén étrend-kiegészítő készítmények formájában is hozzájuk juthatunk.
Ha már kialakult a kopásos betegség, kezeltesse azt!
A már kialakult kopásos betegségeknél fontos minden, az előzőekben említett megelőzést is szolgáló életmódbeli szabály betartása. Már egy kicsi, de rendszeres testmozgás (pl. séta, vízi torna) is jelentősen tudja javítani az életminőséget. Az is fontos, hogy a beteg panaszaival mielőbb forduljon reumatológus szakorvoshoz! Hideg évszakokban az ízületek melegen tartása javasolt. A támbottal történő tehermentesítés fontos lehet a teherviselő ízületeket érintő kopásos elváltozásoknál. A fűző viselése során a gerincre nehezedő teher csökken, így a fájdalom mérséklődik. Szükség esetén különböző gyógyszerekkel a fájdalom csökkenthető, és az ízület mozgásképessége javítható, illetve műtéti megoldások is rendelkezésre állnak.
Összefoglalva
Mindent összevetve megállapíthatjuk, hogy az ízületeket érintő kopásos betegségeknél a megelőzés a legfontosabb mozzanat. A fiatalkori egészséges életmód megfelelő testedzéssel és helyes táplálkozással az alapja egy olyan időskornak, melyben a kopásos eltérések kevésbé okoznak problémákat a mindennapi életben.
Tovább
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Németh Ágnes