Agyi pacemaker beültetésével kezelhető az epilepszia

MTI
megjelent:

Jelentősen csökkenthető az epilepsziás görcsrohamok gyakorisága az úgynevezett mély agyi stimulációs eszköz (agyi pacemaker) beültetésével; az új sebészeti eljárást a világon elsők között a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikáján és Neurológiai Klinikáján a napokban kezdték alkalmazni.

A múlt héten egy fiatal nőn és egy fiatal férfin hajtottak végre sikeres beültetési eljárást a baranyai megyeszékhelyen - hangzott el kedden, az új sebészeti eljárást bemutató sajtótájékoztatón, Pécsett. A beavatkozást Balás István végezte, a betegek előkészítése és kiválasztása Janszky József feladata volt.

A műtét kapcsán a szakemberek elmondták: mindkét beteg jól van, aktív kezelésük, azaz a beültetett berendezések aktiválása áprilisban kezdődhet meg. Hozzátették: a jövő hónapban újabb hasonló beavatkozást hajtanak végre.

Epilepsziás roham
Az epilepszia olyan krónikus, rohamokban jelentkező betegség, amelyben az agyi idegsejtekben rendellenesen fokozódnak a kisülések. Soken nem is tudják, hogy egy epilepsziás beteg rohama alatt hogyan tudnának segíteni, ezért gyakran - mégha segítő szándékkal is - többet ártanak, mint használnak. A rohamok fogságában: élet epilepsziával

Az amerikai Medtronic által kifejlesztett mély agyi stimuláció (DBS) epilepsziás terápia alkalmazását húsz európai klinikai központban, köztük Pécsett kezdték meg szinte egy időben.

A műtét során az orvos két darab egy milliméternyi vastag elektródát ültet az agyba, az úgynevezett neurostimulátort pedig általában a kulcscsont alá helyezik.

A berendezés a működésekor célzottan stimulál egy bizonyos agyterületet, jelesül a talamuszt, az agy központi közvetítő állomásának elülső részét, amely bizonyítottan összefüggésben áll az epilepsziás rohamok kialakulásával.

Ha a beteg érzi, hogy közeleg a roham, a DBS működését maga is szabályozni tudja egy távirányítóhoz hasonló eszközzel. A rendszernek egyik eleme sem látható, kozmetikailag kimondottan diszkrétnek számít, a műtét utáni lábadozás pedig néhány napig tart - mondták a szakemberek.

Az eljárás a gyógyszeres kezelésnek ellenálló, részleges görcsrohamokkal járó epilepsziában szenvedő felnőttek esetében alkalmazható sikeresen. Egy tanulmány szerint a DBS terápiának köszönhetően 56 százalékkal csökkent a rohamok száma két év elteltével, a betegek 13 százaléka fél évig, vagy annál tovább tünetmentes volt.

Az új módszer a csaknem 60 ezer magyarországi epilepsziás beteg jelentős részének jelenthet életminőség javulást.

Epilepsziás betegek
Hatmillió ember szenved Európában epilepsziában, a hozzátartozókkal együtt pedig az érintettek köré lényegesen nagyobb, ezért a betegség nem magánügy, és nem kizárólag orvosi kérdés, hanem társadalmi probléma - hangzott el az első alkalommal megrendezett Európai Epilepszia Napról tartott budapesti sajtótájékoztatón.

(MTI)

Cikkajánló

Krónikus alváshiány
Krónikus alváshiány

Egy éjszaka alatt nem pótolható.

Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest