Menstruációs vér őssejtjei a gyógyításban

Medipress
megjelent:

A köldökzsinór és a menstruációs vér sejtjeiből származó őssejtek átültetésével reményt kaphatnak a gyógyulásra az agyvérzéses, Alzheimer-kóros és ALS-ben (amiotrófiás laterális szklerózis)szenvedő betegek, állítja a Cell Transplantation című folyóirat egyik cikke.

A Dél-Floridai Egyetem Idegsebészeti és Agyi Helyreállító részlegének kutatói vezették a tanulmányt, melyben közreműködtek még a tampai Saneron CCEL Therapeutics, az oldsmari Cryo-Cell International és a brazil Cryopraxis, Cell Praxis, BioRio munkatársai is.

A köldökzsinórból és a menstruációs vérből relatíve könnyű kinyerni az őssejteket. Úgy tűnik, hogy sokféle sejtté lehet őket differenciálni, immunológiai szempontból éretlenek, ami azt jelenti, hogy segítik a sejtek túlélését, ahelyett, hogy helyettesítenék azokat az átültetés során. - magyarázta az Egyetem munkatársa, Paul Sanberg.

A Cell PRAXIS BioRio vezérigazgatója, Eduardo Cruz szerint az emberi köldökzsinór-őssejtek (hUCB) csak a születéskor állnak rendelkezésre, a menstruációs vér őssejtjei (MensSC) azonban 40 éven át havonta gyűjthetők be a reproduktív korú nőktől. A MenSC-t beültették állatokba, és kiderült, hogy képesek egy sor különféle típusú idegsejtté differenciálódni. A hUCB-ben szintén terápiás lehetőségek rejlenek, mert csökkentik a neurodegeneratív betegségek legtöbbikében kulcsszerepet játszó gyulladást.

Mercedes Walton, a Cryo-Cell vezérigazgatója elmondta: Az áttörést jelentő felfedezésünk, mely szerint a menstruációs vérsejtek proliferatív őssejteket tartalmaznak, melyek képesek szív-és idegsejtekké alakulni, új terápiás lehetőségek felé nyitott utat. A MensSC laboratóriumi kultúrákba és állati modellekbe való transzplantációja megmutatta, hogy az őssejt megvédhet az agyvérzésnél jelentkező oxigén-glükóz hiányától.

Az átültetett sejtek által kibocsátott faktorok neuroprotektív hatással bírnak. Ez valószínűleg összefügg a kiválasztott növekedési faktorokkal és a neutrofin-3-mal, melyek mind eredményeket hozatnak az agyvérzés kezelésében – mondta Cesar Borlogan professzor.

Az Alzheimer-kór állatmodelljein végzett kísérletek is arra utalnak, hogy a hUCB-nek is van gyulladáscsökkentő szerepe. Juan Tan pszichiáter professzor és Robert A. Silver, a Rashid Fejlődési Neurobiológiai Laboratórium vezetője szerint az Alzheimer-kór egyik fő okozója az amiloid béta lerakódása. Ez a vegyület aktiválja az immunválaszt egy sor kulcsfontosságú agysejtben, és így vezet gyulladásos állapothoz.

Valószínű, hogy a hUCB képes megváltoztatni a gyulladásos választ, így gyakorolt előnyös hatást az Alzheimer-kóros állatmodelleken – mondta Tan. A szintén a gyulladásos neurodegeneratív betegségeként számon tartott ALS állatmodelleken végrehajtott hUCB-átültetés segített féken tartani a gyulladásos választ, mert csökkentette a mikroglia nevű agysejtek számát. Ebben az esetben a hUCB hatása összefüggött a dózissal.

Az őssejtkezelés és kutatás hazai szabályozása
Magyarországon jelenleg az egyetlen elfogadott, klinikai terápiában alkalmazható őssejtbeültetés a csontvelő-transzplantáció, illetve bizonyos életveszélyes bőrsérülések esetén - engedélyhez kötötten - a bőr-őssejtek beültetése, amellyel az életveszélyes hámhiányt pótolják.
Őssejtkezelés és -kutatás hazai szabályozása

(Medipress)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest