Az epilepszia kezelése
A legtöbb epilepsziás beteg gyógyszer szedésével is rohammentessé válhat, idővel pedig sokan - a gyerekek pedig döntően - meg is gyógyulnak.
A téma cikkei - Epilepszia |
5/1 Az epilepszia és tünetei |
A legtöbb epilepsziás beteg akár egy antiepilepsziás gyógyszer (antiepileptikum) szedésével is rohammentessé válhat, míg másoknál a rohamok súlyossága és gyakorisága csökkenthető. A kor előrehaladtával a gyerekek több mint fele a gyógyszerrel kezelt rohamokat kinövik és ezt követően rohammentesen élnek. Egy-két éves kezelést követően nagyon sok felnőtt is el tudja hagyni az epilepsziás gyógyszereit.
Az epilepsziás gyógyszerek alkalmazása
A megfelelő gyógyszer és a megfelelő dózis megtalálása összetett feladat. Nagy valószínűséggel orvosa először egy gyógyszert fog felírni viszonylag alacsony dózisban majd ezt követően az adagot rendszeresen növelni fogja mindaddig, amíg a rohamok nem szűnnek meg. Ha már két vagy több antiepilepsziás gyógyszert sikertelenül próbáltak ki, akkor orvosa valószínűleg ezek kombinációival fog próbálkozni.
Minden epilepszia ellenes gyógyszernek vannak mellékhatásai, ami enyhe fáradtság, szédülés és hízás lehet. A súlyosabb mellékhatások közé tartozik a depresszió, a bőrkiütés, a koordináció zavara, beszédzavarok és a nagyfokú fáradtság.
Hogyha a gyógyszerekkel nem lehet rohammentességet elérni, a kezelőorvos lehet, hogy más kezelési lehetőségeket fog javasolni.
Részletesen Az epilepszia gyógyszeres kezelése
Az epilepszia kezelésének alapszabályai |
A rohammentesség biztosítása végett az orvosi utasítások szerint szedje gyógyszereit! Mindig tájékoztassa orvosát, ha a felírt gyógyszer generikus verziójára próbál meg áttérni, illetve ha valamilyen okból más gyógyszert vagy gyógyhatású készítményt kezd el szedni. Soha ne hagyja abba gyógyszerének szedését orvosával való konzultáció nélkül! |
Műtéti megoldás
Műtéti megoldás viszonylag ritkán jön szóba. A műtétet leggyakrabban akkor javasolnak, ha a vizsgálatok szerint a rohamok a temporális vagy frontális lebeny kis, jól körülhatárolható területről indulnak el és a betegnek kombinációs kezelés mellett sem uralhatóak a rosszullétei. A műtét ritkán jelent megoldást, ha a rohamok az agy több pontjáról indulnak ki, vagy olyan területet érintenek, amely az élethez szükséges funkciókat szabályozza.
Az eljárás során a sebész egy bemetszést ejt a fejbőr területén és eltávolít egy darab koponyacsontot. Ezt követően belevág az agyba és kiveszi azt a részt, ami a rohamokat okozza.
Bár a legtöbb beteg esetén ezt követően is szükség lesz a gyógyszeres kezelésre, lehet, hogy a gyógyszerek mennyisége csökkenthető, vagy kevesebb gyógyszer is elegendő lesz a tünetmentesség eléréséhez. Egyes esetekben az epilepszia műtét jelentős szövődményekkel járhat, például módosulhat az észlelőképesség. Éppen ezért kérdezze meg sebésze véleményét, tapasztalatai, sikereit, és szövődményrátáját az adott eljárással kapcsolatban.
Vágusz (bolygóideg) stimuláció
Ennél a kezelési módnál egy készüléket - a vágusz ingerlőt - ültetnek a mellkasba a kulcscsont alá. Ezt követően az ingerlőből kijövő kis vezetékeket a nyakon futó vágusz ideghez csatlakoztatják. A vágusz ideg az agyat kapcsolja össze a szívvel, a tüdővel, és a gyomor-bélrendszerrel. A készülék egy előre meghatározott program szerint be- és kikapcsolódik.
Nem teljesen egyértelmű, hogy a vágusz idegen keresztül végzett agyi ingerlés hogyan akadályozza meg a rohamokat, de a készülék kb. 5-25 százalékkal csökkenti a rosszullétek számát. Ettől függetlenül a legtöbb esetben a betegeknek szükségük van az epilepsziaellenes gyógyszerre, de nagyon sok esetben csökkenteni tudják a dózist.
Ketogén diéta
Egyes epilepsziás gyerekeknél jótékony hatása lehet a szigorú magas zsír és fehérje, alacsony szénhidráttartamú diétának. A diéta célja, hogy a szervezet keton testeket termeljen, és ezáltal a szervezet zsírt használjon cukor helyett az energiaszükséglete fedezésére. A diéta hatásmechanizmusa jelenleg ismeretlen.
Részletesen A ketogén diéta szerepe az epilepsziás betegek kezelésében
Miért fontos a kezelés? A kezelés elmulasztásának veszélyei
Ha az epilepsziás beteg egy roham alatt elesik, fejsérülést szenvedhet el. Úszás, vagy fürdés közben kialakuló rohamok esetén nagy a fulladás kockázata.
Magyarországon a kezelt epilepsziás betegek nem vezethetnek gépjárművet. Hogyha a rohamok eszméletvesztéssel járnak, kockázatos autót vezetni, illetve nagy teljesítményű gépet üzemeltetni. A rohamok kezelésére használt gyógyszerek álmosságot eredményezhetnek, ami szintén befolyásolhatja a vezetés képességét.
A terhesség alatt elszenvedett epilepsziás rosszullétek mind az anyát, mind a magzatot veszélyeztetik, továbbá bizonyos anti-epilepsziás gyógyszerek fokozzák a születési rendellenességek kockázatát. A legtöbb epilepsziás nő képes teherbe esni, és egészséges gyermeket tud a világra hozni, de általában a gyógyszereiket módosítani kell valamint a terhesség során folyamatosan ellenőrizni kell állapotukat. Nagyon fontos, hogy a beteg orvosával beszélje meg családalapítási terveit.
Az epilepszia ritkán okoz életveszélyes szövődményeket, mindazonáltal az epilepsziásoknak a rohm alatt magasabb a hirtelen szívhalál kockázata az átlagpopulációhoz képest. Akinél hosszú ideig tartó, vagy folyamatosan halmozódó rohamok alakulnak ki (státusz epileptikusz), fokozott a tartós agykárosodás kockázata, és az állapot halálos is lehet.
Az epilepsziás betegeknél különösen, a nem megfelelő gyógyszeres kezelésben részesülő betegeknél fennáll a hirtelen indokolatlan epilepsziás halál kockázata. Ez nagyobb valószínűséggel alakul ki, ha fiatalkorban alakultak ki a rohamok; ha gyakran alakulnak ki rohamok és ezek több mint egy agyterületen jelentkeznek; illetve ha a gyógyszeres kezelés mellett is fennállnak a rohamok.
Hasznos oldalak az epilepsziáról |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus