Gyógytorna a neurológiai betegségekben: Mikor javasolt? Mikor tilos?

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

Semmilyen neurológiai betegségben, beleértve a gerincbetegségek heveny fájdalommal járó szakaszát, nem tilos a gyógytorna, csak helyesen kell megválasztani a nehézségi fokot, időtartamot és a gyakorlatok mennyiségét (naponta többször rövid ideig).

„Jó néhány módszerünk nemcsak az élet meghosszabbítására alkalmas, hanem az élet minőségét is jelentősen javítja” - írja Walton.

A gyógytornát minden neurológiai betegségben célravezető megfelelő zenére végezni. Jelenleg a zeneterápia bizonyítékon alapuló kezelési módszer, az emberi mozgás és a zene pedig ősidők óta alkot párt. Különösen fejlesztő hatással bír a zenére végzett gyógytorna a cerebralis paresissel élő gyermekeknél.

A fentiekből adódóan minden neurológiai betegségben alkalmazható a gyógytorna, csak néhány betegségben ezt egyénileg kell megállapítani.

Amikor egyéni mérlegelés szükséges

Először azokra a betegségekre térek ki, melyeknél hagyományosan az az elfogadott álláspont, hogy nem javasolt a gyógytorna.

Porckorongsérv esetében úgy az akut szakaszban, mikor nagyon intenzív a fájdalom, mint a viszonylagosan panaszmentes krónikus szakaszban is javasolt a gyógytorna.

  • Erős fájdalommal járó becsípődésnél egyéni gyógytornát alkalmaznak, ami az érintett izmok nyújtásával csökkenti a fájdalmat.

  • Ugyancsak az heveny fájdalom kezelésére szolgál a McKenzie-módszer, ami magas intellektust és kiváló együttműködést igényel a betegtől. Azoknál a betegeknél alkalmazható, akik úgy gondolják, hogy önmagának is sokat kell tennie a gyógyulásért, és nem csak az egészségügyi dolgozótól várja el passzívan ágyban fekve a javulást. Ennél a technikánál nagyon fontos, hogy motivált-e a beteg. A kezelést részletes gyógytornászi vizsgálat előzi meg, a beteg maximális odafigyelésévek és együttműködésével, és a gyógytornász egyéni, egyébként könnyű, de odafigyelést igénylő feladatokat tervez otthonra. Miután a beteg az előírt mennyiségeben pontosan végzi otthon a tornát, a következő foglalkozáson újabb vizsgálat és újratervezés történik.

  • A fájdalommentes szakaszban az izmok erősítése a cél, ami tehermentesíti a beteg gerincet. Ekkor a megtanult gyógytornát élete végéig minden nap alkalmazni kell a betegnek.

Ezt olvasta már? A porckorongsérv kezelése

Myopathiaknál (izomsejtek pusztulása) is sokan tartják úgy, hogy a még meglévő izmokat nem szabad tornával terhelni. Ezzel szemben ezeknél a betegeknél is nagyon fontos a gyógytorna, melynek célja:

  • a megmaradt izomrostok tréningje, erősítése, ezzel a mozgásképtelenség késleltetése

  • a megbomlott izomegyensúly következtében kialakult kontrakturák oldása, a fennáló kóros tartásminta korekciója

  • a mozgásállapottól függően a megfelelő önkiszolgálási, önellátási feladatok tanítása

  • segédeszköz használatának megtanítása

  • helyreállító műtétre felkészítés és utókezelés

  • gyermekkorban kezdődő myopathiknál életkornak megfelelő játékos gyakorlatok betanítása mellett fontos a későbbi pályaorientációt célzó készségek elsajátítása ( kézműipar, számítástechnika, zene).

Myotoniaknál: szükséges. Mivel ezekben a betegségekben az érintés, mozgás provokálja a nagy amplitúdójú mozgásokat, fontos a mozgás végzésének betanítása.

Myasthenia, motoros neuronbetegségek: semmiképpen nem szabad dolgoztatni, kifárasztani az izmokat. Az izomerősítés ezeknél a betegeknél ellenjavallt. A gyógytorna feladata a gazdaságos izommunka és erőadagolás tanítása, légzőizmok bénulása esetében a légzési segédizmok igénybevételének megtanítása, a krízishelyzetekben a félelem, pánik uralása.

SM: a gyógytorna mindig egyéni, személyre szabott. Fontos a helyes fektetés és forgatás betanítása, a beteg passzív kimozgatása és a légzőtorna.

A krónikus szakban a spazmusok oldására, a gyengült izom erősítésére irányított torna mellett szükséges a beteg lakásában betanítani az önellátást és a segédeszközök használatát.

Amikor a gyógytorna elengedhetetlenül szükséges

A többi neurológiai betegségben mindenki számára egyértelmű a gyógytorna vezető szerepe a beteg felépülésében.

Stroke esetében már az első órában szükséges a gyógytorna megkezdése. A hiedelmekkel ellentétben nemcsak a lágyulás, hanem az agyvérzés esetében is minél gyorsabban el kell kezdeni a gyógytornát, az eredményes rehabilitáció és a mélyvénás trombózis megelőzése céljából. Klasszikusan ellenjavasolt minden fizikoterápia lázas betegnél, valamint 200 Hgmm feletti vérnyomás esetében, de akut stroke esetében lázasan is el kell végezni a bénult végtag passzív átmozgatását, a spazmusoldást, a légzőtornát, lapocka kimozgatását, a beteg forgatását. A vérnyomásértéket a gyógytorna idejére csökkenteni kell, a gyógytorna bénulással járó stroke-s betegnél nem maradhat el. Stroke centrumokban hétvégén is biztosítják a gyógytornál a megbénult betegeknek.

Parkinson-kórban nagyon fontos szerepe van a gyógytornának a betegség előrehaladásának megakadályozásában. Oldani kell az izommerevséget, facilitálni a mozgásszegénység legyőzését, és kialakítani az együttmozgásokat. Ellenjavallat nincs.

Perifériás bénulások esetében (porckorongsérv kiszakadása, ideggyulladások, egyéb - alkohol, mérgek, cukorbetegség stb. által okozott - polineuropátia) is azonnal el kell kezdeni a gyógytornát, egyéb fizioterápiát. A gyógytorna fájdalom esetében sem ellenjavalt, fájdalomcsillapító adható.

Cerebrális parézis, azaz csecsemőkori bénulás : itt az időben, azaz az első 7 hónapban elkezdett habilitációs kezelés határozza meg a gyermek életkilátásait! A csecsemő fejlődésneurológiai vizsgálata az első 3 hónapban alapvetően fontos, sok országban ezt szűrővizsgálatként elő is írják. A bénulás az újszülöttnél még nem látható, de gyermekneurológiai vizsgálattal felismerhető. Az időben (első 7 hónap !!!) elkezdett kezelés enyhe esetben biztosítja, hogy a gyermek egészségesen fejlődjön, közepesen súlyos esetben, hogy önellátóvá váljon, valamint késlelteti a szövődmények kialakulását, súlyos esetben megkönnyíti a hozzátartozó ápolási teendőit és segíti a kommunikáció kialakulását a gyermek és a szülei közt. A habilitációs kezelésben nagyon fontos szerepe van a zenének!

Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg - Keczán Judit, gyógytornász
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító és Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest