A HPV-oltás nem növeli a szklerózis multiplex kockázatát

MTI
megjelent:

A HPV-oltás nem növeli a szklerózis multiplex (SM) vagy más, a központi idegrendszert érintő betegségek kockázatát - derült ki egy hosszú távú, igen nagy létszámú dán vizsgálatból.

Ugyan a közösségi és híroldalakon megjelent egyes írások és esetleírások arra utaltak, hogy a humán papillomavírus elleni vakcina és az említett betegségek között kapcsolat lehet, az amerikai orvostársaság folyóiratában (JAMA) megjelent tanulmány eloszlatta az aggodalmakat - olvasható a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő portálon.

A koppenhágai Statens Serum Institut kutatója, Nikolai Madrid Scheller 10-44 éves dán és svéd lányokat és nőket követett hét éven át. A tudósok az országok anyakönyvei és a quadrivalens HPV-oltás (qHPV), valamint a szklerózis multiplex adatforrásai alapján választották ki a kutatás résztvevőit.

Csaknem négymillióan feleltek meg a tanulmány kritériumainak, közülük majdnem 800 ezret oltottak be az adott időszakban HPV ellen. A követéses vizsgálat idején közülük 4322-nél diagnosztizáltak SM-et és 3300-nál más központi idegrendszeri zavart. Az esetekből 73, illetve 90 megbetegedés történt a kockázati időszakban, vagyis az oltás utáni két évben.

Az adatok elemzése azt mutatta, hogy a védőoltás nem fokozta sem az SM, sem a hasonló kórok kockázatát. "Tanulmányunk további bizonyítékkal szolgált arra, hogy a qHPV vakcina biztonságos. A kutatás léptéke és a dán és svéd anyakönyvi adatok alapján válogatás nélkül vizsgált populáció nagysága megfelelő alap arra, hogy az eredmények általánosíthatóak legyenek" - írták a szerzők.

(MTI)

Cikkajánló

A HPV elleni védőoltás

Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
HPV oltás
A HPV vírussal kapcsolatban folytatott vizsgálatok igazolták, hogy a HPV a méhnyakrák kórokozója, amely ellen napjainkban már létezik védőoltás. A HPV elleni oltás beadása széles körben javasolt: ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt, de később is minden szexuálisan aktív nőnek ajánlott, sőt férfiaknak is.
Lázmérés
Lázmérés

Hogyan mérjük a legjobban?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Mi okozhatja termékeny korban, és mit tehet?

WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus
WEBBeteg összeállítás - Tóth András, újságíró; Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
WEBBeteg - Dr. Sarkadi Adrien, infektológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest