Az arc zsibbadása - Mi okozhatja? Mikor forduljon orvoshoz?
Normál esetben a tapintást, a hőt, a nyomást és a fizikai behatás által kiváltott fájdalmakat egyaránt érzékeljük. Emellett érezzük a szerveink kóros működése vagy betegsége kapcsán jelentkező tüneteket, így a különböző érzészavarokat is, például a zsibbadást.
Amikor az arc zsibbad
A zsibbadás természetes jelenség, amikor például tartósan ránehezedünk valamelyik végtagunkra, amely miatt bizsergő érzés jön létre benne. Az arczsibbadás azonban legtöbbször kóros folyamat tünete. A zsibbadás mértéke lehet különböző, az alig zavaró, enyhe arczsibbadás többnyire teljesen veszélytelen betegség tünete, azonban fontos, hogy kiválthatja veszélyes betegség is.
Mi okozhat arczsibbadást?
Az arczsibbadást leggyakrabban a kellemetlen tünetekkel járó nyaki porckorongsérv okozza. A nyakban 7 csigolya és ennek megfelelően 7 gerincvelőszelvény található, a különböző szelvényekbe belépő ideggyökök a fej, az arc és a nyak különböző területeiről szállítják az érzéseket. Ha porckorongsérv következtében valamelyik ideg nyomás alá kerül, az általa beidegzett területen zsibbadás, esetleg fájdalommal kísért zsibbadás jelentkezik. Ez a tünet soha nem féloldali, hanem egy körülírt területen jelentkezik, állandó jellegű, összefügg a mozgással, és gyakran kíséri fájdalom. Tehát már az arczsibbadás helyéből, jellegéből pontosan meg tudja határozni a neurológus szakorvos, hogy agyi vagy nyaki gerinc eredetű fájdalomról van szó.
A környéki (perifériás) eredetű zsibbadás kialakulhat nemcsak a gerincből kilépő ideg kompressziója, hanem a perifériás ideg károsodása miatt is, amelynek gyakran valamilyen mechanikus oka van. Környéki ideg károsodása esetén a zsibbadás elég éles határral, a gerincből kilépő ideggyökök elnyomása következtében viszonylag szabálytalan területen tapasztalható.
Mikor forduljon orvoshoz?
Mindenképpen keresse fel orvosát, amennyiben az arcának, a nyelvének és a garatnak határozottan az egyik fele, valamint az azonos oldali végtagok zsibbadnak, mert annak centrális, azaz agyi működészavar lehet a kiváltó oka. Ha a féloldali arczsibbadás rohamszerűen jelentkezik, 10-60 percig tart, úgy az agyi keringési zavar alapos gyanúját veti fel, főleg ha magas vérnyomással küzdő, cukorbetegségben szenvedő idős betegről van szó.
Amikor agytörzsi keringési zavar lép fel, akkor úgynevezett alternáló tünetcsoport lép fel: az arc egyik oldala zsibbad együtt a másik oldal végtagjaival. Az agyi eredetű arczsibbadás soha nem fáj.
Ha elzsibbad az arca, és nem csípte meg semmilyen rovar, érdemes neurológushoz fordulni, aki kideríti a zsibbadás okát, és tájékoztatja Önt a további teendőkről. Ha az arczsibbadás nem élesen féloldali és nem rohamszerű, az előjegyzés kivárható. Rohamszerűen jelentkező féloldali arc- vagy szájzsibbadás esetén sürgős orvosi vizsgálat szükséges, főleg, ha Önnél szív-érrendszeri betegség, magas vérnyomás, szívritmuszavar vagy cukorbetegség áll fenn.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus