Életveszélyes is lehet - A tetániás roham

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

Tetániának nevezik az izmok tartós, fájdalmas görcsös összerándulását és feszülését, megtartott tudat mellett. Ez egy összefoglaló gyűjtőfogalom, különböző okok állhatnak a tünetek mögött, melyek az idegek és az izmok fokozott ingerlékenységét idézik elő.

Mi okozhatja a tetániát?

Több kiváltó ok húzódhat meg a görcsök hátterében, melyek közül a következők a leggyakoribbak:

  • alacsony kalciumszint (1.57 mmol/l vagy 7 mg% alatti),
  • alacsony magnéziumszint a vérben (0,6 mmol/l),
  • hyperventillációs alkalózis: amikor az ideges beteg fizikai nyugalom közben szaporán veszi a levegőt,
  • súlyos mértékű hányás.

Az alacsony kalciumszintet veleszületett és szerzett betegségek is okozhatják (lehet műtéti beavatkozás, pajzsmirigybetegség vagy autoimmun folyamat eredménye, illetve kis súlyú és éretlen koraszülöttség esetén is megfigyelhető). Csökkenhet a kalciumszint annak elégtelen felszívódása esetében, amelyet nem megfelelő táplálkozás, bélbetegségek miatt jelentkező felszívódási zavar, valamint D-vitamin-hiány okozhat. Előfordulhat, hogy fokozott kalciumürítés áll fenn, pl. krónikus veseelégtelenség, diuretikus (vízhajtó) kezelés, alkoholizmus következtében gyorsabban ürül ki a felszívódott kalcium.

Más állapotok kapcsán is csökkenhet a kalcium, valamint magnézium szintje: pancreatitis (hasnyálmirigy-gyulladás), vérátömlesztés (citrátos vér), mesterséges táplálás.

Mi történik a tetániás roham alatt? A tetánia tünetei

A tetánia csak provokáló tényezők hatására jelentkezik. A görcs jellemzően 3 hónapos életkor után figyelhető meg először, főleg kisebb súllyal született gyermekeknél nagyobb a kockázata, de felnőtt életkorban is előfordul.

A roham könnyen felismerhető a végtagok tipikus tartásáról: ha azok az izmok rándulnak görcsbe, amelyek a kezet mozgatják, akkor jellegzetes kéztartás lép fel, amit őzfej-tartásnak nevezünk. A lábfej izmainak a tetániás görcse befelé forduló lábfejtartással jár. Amikor a hangrés izmainak a görcse következik be (laryngospasmus), akkor furcsa hangokat ad ki a beteg: hangos légzési hang (stridor) hallható, máskor rekedt, belégzési nehezítettség dominál.

Amikor a kalciumszint: 1,75-2,2 mmol/l, akkor lappangó formáról beszélünk. Ha a kalciumszint 0,75 mm/l alá esik, akkor a beteg az ajkak, nyelv, ujjak, végtagok zsibbadásról, hasi- és izomfájdalmakról panaszkodik, majd bekövetkezik az izmok görcsös összehúzódása. A torokizomzat görcsös állapota, a laryngospasmus szerencsére csak igen ritkán okoz teljes légúti elzáródást. A felső és alsó végtagon lehet ernyedtség, zsibbadás, érzéketlenség, izomfájdalom, görcsök. A görcs egyoldali is lehet.

A roham idején a tünetek ritkán jelentkeznek együtt, inkább külön-külön, miközben az eszmélet megtartott. A roham alatt a beteg mellkasi szorításról is panaszkodhat, ilyenkor különböző EKG-eltéréseket lehet kimutatni.

Generalizált idegrendszeri roham is jelentkezhet, fokozott reflexekkel (hyperreflexiával), öntudatvesztéssel. Néha rángatózásos, néhol táncszerű, ún. choreiform mozgászavar figyelhető meg. A beteg a roham előtt és után lehet bágyadt, lehangolt, ideges. Ritkán megjelenhetnek a záróizomgörcsök: a garatgörcs, gyomorszáj, húgycső-, végbél- és méhizomgörcs.

Hogyan kezelhető a tetánia?

A kalcium- és magnéziumszint normalizálása, az alkalózis (amikor a testfolyadékok bázisosabbakká válnak, vagyis a pH-juk 7,4-nél magasabb, pl. kapkodó légzés vagy súlyos hányás miatt) rendezése, valamint az esetleges kiváltó alapbetegség kezelése.

Ha a beteg digitálisz (szívműködésre ható) készítményt szed, akkor az intravénás kalciumpótlás ellenjavallt. A krónikusan alacsony kalciumszint ellátása D-vitaminnal, szájon át adott kalciummal történik. Nagyon figyelni kell a túladagolás veszélyeire, a vesekövek jelentkezésére.

Milyen szövődményekkel járhat a roham?

A tetánia megelőzése érdekében minden életkorban kulcsfontosságú a megfelelő táplálkozási szokások rendszeresítése, mely által elkerülhető az ásványi anyagok hiánya. Csecsemők esetén fontos a megfelelő D-vitamin-bevitel biztosítása.

Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk:
Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Neurológiai Központ - dr. Gács Gyula, neurológus
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
Fájdalomközpont - Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, sebész, fájdalomspecialista
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest