Arcidegbénulás gyermekkorban
Újszülöttkorban az arcideg sérülését jelzi, ha az egyik oldali szájzug mozgása elmarad az ép oldalitól. Milyen következményei lehetnek, mit tehet a szülő, hogyan vehetjük észre? Cikkünkben a tünetekről, a lehetséges okokról és ezekhez tartozó fontos információkról írunk.
Milyen tünetek jelentkezhetnek?
Újszülötteknél az egyik oldali szájzug síráskor, nevetéskor, nagyobbaknál a beszéd során is elmarad mozgásban az ép oldalitól, a szemhéj záródása az érintett oldalon nem tökéletes. Nagyobb gyermek az érintett oldalon nem tudja a homlokát ráncolni. Társulhat hozzá a könnyelválasztás csökkenése, ízérzékelési zavar is.
Az okokról
Az újszülöttkorban fellépő forma hátterében az arcideg sérülése, vizenyő okozta nyomatása váltja ki, nagyobb gyermekeknél nem pontosan ismert a kóroki háttér, de vírusfertőzés vagy kullancscsípés utáni fertőzés következménye is lehet.
Rendkívül fontos, hogy a szülő az eltérést jelezze a gyermekorvos felé. Ezekben az esetekben a gyermek-ideggyógyászati konzultáció mindenképpen javasolt.
Jó tudni! Gyermekbetegségek: Mikor forduljunk orvoshoz?
Fontos megjegyzés
Az újszülöttkori forma spontán, néhány hét alatt megszűnik. A későbbi életkorokban fellépő arcidegbénulás fizikoterápiás kezelések, B-vitaminok adása mellett pár hét alatt gyógyul. Gyógyszeres kezelésről az ideggyógyász dönt (szteroid), antibiotikus kezelésre kullancscsípés után igazolt bakteriális fertőzés esetén kerül sor (Lyme-kór). Amennyiben a szemhéj záródási zavara a szaruhártya kiszáradásának veszélyét hordozza magában, akkor gondoskodni kell annak nedvesen tartásáról (szemcsepp, szemkenőcs), különösen éjszaka.
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Cím: 1037, Budapest, Bokor utca 17-21.
Tel: +36 1 44 33 200