Ujjzsibbadás - Mi okozhatja?
A zsibbadás az érzészavarokhoz tartozik. Normálisan az ember érzi a tapintást, a hőt, a nyomást, és a fizikai behatás által kiváltott fájdalmakat.
De nemcsak akkor érzünk valamit, ha fizikai behatás ér minket, hanem belső szerveink működése vagy betegsége kapcsán is jelentkezhetnek különböző érzészavarok, elsősorban a fájdalom és zsibbadás. A normális zsibbadás egy bizsergő érzés, amit akkor tapasztalunk, ha tartósan ülünk valamelyik lábunkon. Jellemzően áramütésszerű zsibbadást tapasztalunk, ha megütjük a könyökünket azon a helyen, ahol az egyik idegköteg felületesen fut.
A zsibbadás erősségében az enyhe zsibbadástól az elviselhetetlen, fájdalmas, égető jellegű zsibbadásig terjedhet. Ez utóbbi már-már kóros folyamat tünete.
Az ujjak érző- és mozgató pályái a nyaki gerincvelőből kilépve a nyaki karfontba egyesülnek, majd a karban lefelé haladva egy-egy izomcsoportok ellátása céljából különböző idegek lépnek ki fokozatosan a karfonatból, a kezet végül 3 ideg látja el: a radilais, az ulnaris és a mediánus.
Értelemszerűen a kézujjakat mozgató, illetve az ujjak által tapasztalt érzéseket az agy felé közvetítő idegpályák több helyen is sérülhetnek, és a sérülés jellemző tünete az ujjzsibbadás.
Az ujjzsibbadás okai
Származhat az agyból, a nyaki gerincből kilépő gyökökből, a kézidegek elnyomásából, illetve neuropátiás károsodásból is. Az agyból származó kézzsibbadás gyakorlatilag soha sem izolált, mindig társul hozzá az arc, a szájszél és a láb zsibbadása is. Ez a zsibbadás gyakran rövid ideig, 5-15 percig tart és a beteg úgy érzi, mintha a zsibbadás kettévágná a testét.
A rövid ideig tartó féloldlali testfél zsibbadás mindig veszélyes tünet, sürgősségi ellátást igényel, főleg ha az illető elmúlt 60 éves, cukor- és szívbeteg, dohányzik, fogamzásgátlót szed! A sürgősségi osztályon neurológus szakorvos tisztázza a zsibbadás okát, ha stroke-ra van gyanú, koponya CT, labor és Ekg vizsgálatok történnek, és igazolt agyérzáródás esetében sor kerülhet rögoldásra vagy eszközös beavatkozásra is.
Az ujjzsibbadás mögött leggyakrabban nyaki porckorongsérv áll
Gyakran ijednek meg a betegek, mikor a bal karjukba kisugárzó zsibbadást tapasztalnak. Pedig ennek oka mozgáshoz, bizonyos pozícióhoz kötődik, állandó, gyakran a 4-5 ujjakba sugárzik ki. Nem kíséri egyéb panasz, rossz közérzet. A mozgás, masszázs sokszor segít.
A betegség elején a kicsúszott nyaki porckorong csak eléri a kézbe lefutó gyököket. Ilyenkor az ujjzsibbadás körülírt, pontos, lokalizáló. A beteg pontosan meg tudja mutatni, hol zsibbad, és a beteget vizsgáló neurológus a zsibbadás helyéről CT és MR nélkül is pontosan meg tudja mondani, hogy melyik porckorong beteg. A nyakunkban 7 porckorong van, és ha valamelyik kicsúszik, akkor az alatta kifutó ideggyököt elnyomja. Az I-II nyaki porckorongok által kiváltok gyöki kompresszió féloldali arc-és fejzsibbadást okoz, a III-IV a váll - és felkar fájdalmat és zsibbadást. A VI-VII nyaki porckorongsérv a leggyakoribb, ennek tünetei az alkar és a kéz, valamint ujjzsibbadás és fájdalom.
A nyaki porckorongsérv nem veszélyes, de igen gyakori betegség. A karban és ujjakban megjelenő állandó zsibbadás ezért nem igényel sürgősségi ellátást. A panasz pihenéstől enyhülhet, de izomlazítók és B-vitaminok is segíthetnek. Ha a porckorong tovább csúszik, fájdalom is jelentkezhet a zsibbadás helyén.
Állandósult panasz esetén, ha a háziorvos által felírt fájdalomcsillapítók és izomlazítók nem csökkentik a panaszt, neurológiai szakrendelésre irányítják a beteget. Általában a neurológiai vizsgálat is elégséges a panaszok oki tisztázására, de sor kerülhet gerinc-MR-vizsgálati előjegyzésre is.
Kapcsolódó Erős lábfájdalom, zsibbadás és nehézkes járás - Mi okozza?
Szívinfarktus
Szívinfarktus esetében is előfordul, hogy a bal kar zsibbad, de ilyenkor a beteg igen rosszul érzi magát, tipikusan szegycsont mögötti erős, görcsös, rohamszerű fájdalom kíséri, gyakran fullad. Minden minimális mozgás tovább rontja a beteg állapotát, ezért mozdulatlan, nem beszél.
Neuropátia
A kéz és sokszor a láb nagyon kellemetlen, főleg éjszakai, helyzetváltoztatástól és fizikai terheléstől független zsibbadása neuropátiás eredetű, és gyakran égető, elviselhetetlen fájdalom is jelentkezik, amit jelentősen fokoz az érintést, ezért a beteg a takarót, ruhát is nehezen tűri. Ezt a neuropátiás zsibbadást cukor-, vese-, és daganatos betegség, alkoholfüggőség, ritkán autoimmun gyulladás okozza.
A cukorbetegek neuropátiás fájdalmas zsibbadása együtt jár a felületes érzések kiesésével, a végtag keringésének elégtelenségével, az érszűkülettel.
A neuropathiás eredetű zsibbadás és fájdalom kezelésére speciális gyógyszerek léteznek, ezért neurológiai kivizsgálás javasolt. A diagnózist általában a tipikus zsibbadás, az ismert alapbetegség, a kiesett vibrációs érzés alapján állítják fel, de előfordulhat, hogy ENG (idegvezetési sebesség mérése) vizsgálatra is szükség van az oki tisztázásra.
Kapcsolódó Három fontos lépés a diabéteszes neuropátia kezelésére
Alagút szindrómák
Szintén nagyon kellemetlen a zsibbadás az úgynevezett alagút szindrómákban. Ez a betegség leggyakrabban a nőknél jelentkezik a változás korában, néha a terhesség alatt. A hormonális változások miatt megváltozik a kötőszövet rugalmassága. Az idegek szervezetünkben csonttal, ínnal, izommal körülvett csatornákban futnak. Ezeket nevezzük alagútnak. A fent említett okok miatt az alagútban a kézbe, ritkábban a lábba futó idegek nyomás alá kerülnek, alagút szindróma alakul ki.
A leggyakoribb alagút szindróma a carpalis alagút szindróma, amit a kéztőcsontok és a kéztőcsontokat áthidaló inas szalag által előidézett, úgynevezett medianus ideg károsodása jellemez. Ilyenkor nagyon kellemetlen éjszakai paresthesia ébreszti fel a beteget és nem hagyja aludni. A carpalis alagút szindróma egy része konzervatívan kezelhető, de gyakran csak műtéti megoldás után tudja a beteg zavartalanul átaludni az éjszakát. Elég gyakori a zsibbadás az ulnáris ideg alagút szindrómájánál is.
Részletesen Zsibbadó, érzéketlen kar? Az alagút szindróma kezelhető
Egyéb lehetséges okok
Időnként előfordulhat, hogy az ujjzsibbadás mögött egyéb betegségek állnak: Raynaud-kór, B1- és B12-vitamin-hiány, törés/sérülés, Guillain-Barre-szindróma, fertőzés, SM.
Az ujjzsibadás okai és kezelésének módjai tehát különbözőek, érdemes neurológiai kivizsgálást kezdeményezni a mielőbbi javulás érdekében.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus gyermekneurológus