A lábfejzsibbadás
A lábfejzsibbadásnak különböző okai lehetnek. Alapvetően 2 csoportot lehet elkülöníteni: az egyikben az idegszálak különböző szinten történő becsípődése okozza a lábfej zsibbadását, a másikban az idegszálak anyagcserezavar vagy gyulladásos, autoimmun folyamat által károsodnak (neuropátia).
A zsibbadás gyakran a fájdalom előjele
Ennek tipikus példája a porckorongsérv. A betegség elején a kicsúszott porckorong eléri a végtagba kimenő gyököket. Ilyenkor a zsibbadás körülírt, pontos, lokalizáló. A beteg egy ujjal pontosan meg tudja mutatni, hol zsibbad, és a beteget vizsgáló neurológus a zsibbadás helyéről CT és MR nélkül is pontosan meg tudja mondani, hogy melyik porckorong beteg.
A III. ágyéki porckorong betegsége a belső boka, lábszár elülső része és a comb elülső-külső részének zsibbadását idézi elő. A IV. korong elődomborodása esetében a 1-3 lábujj, lábfej, lábszár külső és a comb hátsó-oldalsó részének a zsibbadását és fájdalmát idézi elő. Ilyenkor a panasz pihenéstől enyhülhet, de izomlazítók és B-vitaminok is segíthetnek. Ha a porckorong tovább csúszik, fájdalom is jelentkezhet a zsibbadás helyén.
Ez a cikk is érdekelheti A porckorongsérv életmódkezelése és a megelőzés lehetőségei
A lábfejzsibbadás esetében a gerincből a lábba irányuló idegszálak több szinten csípődhetnek be. Fentebb részleteztem a porckorongsérv, illetve porckorong (discus) elődomborodása által okozott idegszál becsípődés tüneteit. De az idegszál becsípődhet a láb izomzatában is, ez okozza a jellemzően lábfej belső élének és az öregujjnak a zsibbadásával járó tarsalis alagút szindrómát. Az idegek szervezetünkben csonttal, ínnal, izommal körülvett csatornákban futnak. Ezeket nevezzük alagútnak. Ezen csatornák különböző okok folytán (vesebetegség, hormonváltozás, egyoldalú fizikai terhelés) megvastagodnak, és a lábba futó idegek nyomás alá kerülnek, alagút szindróma alakul ki.
A lábfej idegbecsípődéses zsibbadását nem kíséri egyéb panasz, rossz közérzet. A gyógytorna, fizikoterápia, masszázs sokszor segít. Nem veszélyes betegség, nem igényel sürgősségi ellátást, de gyakran zavaró, ezért érdemes felkeresni a háziorvost, ha a zsibbadás megkeseríti az életünket. A neurológos MR- vagy CT-vizsgálat segítségével ítéli meg az ágyéki porckorongok állapotát, valamint ENG-vizsgálat segítségével tudja megmérni, hogy az idegszál melyik szakaszán károsodott. Szükség lehet még az izmok vagy a térdízület ultrahang vizsgálatára is.
Depressziót is okozhat
A második betegség csoport, ami lábzsibbadással jár, a neuropátiák, melyek igen sok szenvedést, és ennek talaján depressziót okoznak. Általában az alsó végtagok nagyon kellemetlen, főleg éjszakai zsibbadásával kezdődik, majd égető, elviselhetetlen fájdalom jelentkezik, amit jelentősen fokoz az érintés, ezért a beteg a takarót, ruhát is nehezen tűri. Ez a lábzsibbadás típus a cukor-, vese-, és daganatos betegségeknél, alkoholfüggőknél jelentkezik.
A cukorbetegek neuropátiás fájdalmas zsibbadása együtt jár a felületes érzések kiesésével, a láb keringésének elégtelenségével, az érszűkülettel. És bár a beteg különböző, nagyon kellemetlen, fonák érzést érez, de nem érzi az esetleges sérüléseket, és a láb rossz keringése miatt a sebek gyógyulási hajlama elégtelen, ezért kialakul a diabetikus láb: fekélyek jelentkeznek, végül a diabetikus lábat vérmérgezés veszélye miatt amputálni kell.
Egyedülálló csoportjai a neuropátiáknak az autoimmun eredetűek, valamint a genetikus eredetű neuropátiák. Az előbbiek kezelése specifikus, szteroid vagy egyéb agresszív gyógyszereket igényel, az utóbbiaknak viszont kezelése még nem ismert. Kezeletlen esetben ezek a neuropátiák izomsorvadást és bénulást is okozhatnak.
A cukor-, vese, pajzsmirigybetegek, alkoholisták neuropátiájának kezelésére speciális gyógyszerek léteznek, ezért neurológiai vizsgálata feltétlenül javasolt. A lábzsibbadás okai és a kezelési módok tehát különbözőek, érdemes neurológiai kivizsgálást kezdeményezni a mielőbbi javulás érdekében.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus