Ideggyulladás - Tünetek és kezelés

Dr. Kerekes Éva
szerző: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus - WEBBeteg
frissítve:

Az ideggyulladás nem egy konkrét kórkép, és hol kórokozó, hol egy-egy más betegségre adott válasz idézi elő.

Milyen tünetek léphetnek fel ideggyulladás következtében?

Leggyakoribb következménye az úgynevezett neuralgiás fájdalom. Neuralgiának a valamelyik ideg ellátási területén hirtelen kialakuló intenzív, néhány másodpercig tartó, általában provokálható fájdalmat nevezzük.

A legtöbbször egyoldali erős fájdalom néhány másodpercig, legfeljebb 1-2 percig tart. Az elviselhetetlen fájdalommal járó rohamok hetekig, hónapokig tartó periódusokban naponta többször, napszaktól függetlenül ismétlődnek. Hónapokig tartó panaszmentesség lehetséges, majd újra napi gyakorisággal tör rá a betegre. Leggyakoribb a trigeminus neuralgia, de előfordul glossopharingealis és occipitalis is.

Trigeminus neuralgia (arcidegzsába): az érző arcideg erős arcfájdalommal járó megbetegedése. 12 agyidegpár lép ki az agyból, ebből az ötödik és hetedik az arcot idegzi be. Az ötödik agyideg, amit trigeminusnak neveznek (van bal és jobb oldali), az arc területéről közvetíti a fájdalom-, hő- és tapintásérzéseket az agyba. Egy-egy gyulladásos megbetegedés után (melléküreg-gyulladás, fogászati betegség, vírus) a kórokozó betelepszik a trigeminus ideg dúcába és ideggyulladást okoz. Ennek jellegzetes tünete a nagyon heveny, rohamszerű arcfájdalom, amit rágás, érintés provokál és szokványos fájdalomcsillapítók nem csökkentik (ez a trigeminus neuralgia, gyakori kórkép).

A glossopharyngealis neuralgia egy ritkán előforduló kórkép. Klinikailag hirtelen, rohamokban fellépő, a fülre, a torokra, a nyelv hátsó részére lokalizálódó nyilalló, élesen szúró, villámszerű fájdalomként manifesztálódik, mely néhány másodperctől pár percig tarthat. A betegség ritkán kétoldali, időnként társulhat trigeminus neuralgiával. Kísérheti köhögés, rekedtség, nyáladzás, izzadás, melegség, duzzadtságérzés, könnyezés. Vizsgálatokkal (koponya-MR) eltérés nem igazolódik. Nyelés, rágás, ásítás provokálja, ritkán ájulással járhat.

Occipitalis neuralgia: éles, nyilalló fájdalom az occipitális ideg lefutása mentén (tarkótájon), bizonyos pontok nyomásával vagy bizonyos tevékenységgel váltható ki. Ritkán fordul elő és gyógyszeres kezelésre csökken.

Igen sok embernek okoz tartós szenvedést a posztherpeszes ideggyulladás. Ezt a herpes zoster vírus okozta fertőzés váltja ki, gyakorlatilag a test bármelyik részén. A leggyakrabban a bordaközti idegek mentén lép fel övszerüen a fájdalom, illetve gyakori az arcon is. A nagyon erős, elviselhetetlen fájdalom gyakran megelőzi a kiütéseket, ezért a háton, mellkason jelentkezve gyakran kelti súlyos betegség gyanúját. A diagnózisra ilyenkor csak a viszkető kiütések megjelenésekor derül fény, mert elhelyezkedésük a gerincből kilépő idegek ellátási területének megfelelő, így könnyen megkülönböztethető más betegségtől. A bőrfelület érintése is fájdalmat okoz.

Ez a cikk is érdekelheti Az övsörömör

A krónikus ideggyulladás a neuropátia. Általában az alsó végtagok nagyon kellemetlen, főleg éjszakai zsibbadásával kezdődik, majd égető, elviselhetetlen fájdalom jelentkezik, amit jelentősen fokoz az érintés, ezért a beteg a takarót, ruhát is nehezen tűri. Ez a fájdalomtípus cukor-, vese- és daganatos betegségeknél, alkoholfüggőknél jelentkezik. A cukorbetegek neuropátiás fájdalma együtt jár a felületes érzések kiesésével, a láb keringésének elégtelenségével, az érszűkülettel.

Hogyan lehet kezelni az ideggyulladást?

Az ideggyulladás enyhébb esetben otthon is kezelhető. Az úgynevezett gyulladásgátlók mindegyike egyszerre fájdalomcsillapító is, bár van, amelyiknek a fájdalomcsillapító hatása a jelentősebb, és van, amelyiknek a gyulladásgátló hatása kifejezettebb. Kivizsgálása, ellátása nem sürgős, viszont szakorvosi kivizsgálása és kezelése szükséges, mert jelentős szenvedést okoz a betegnek, és kezelése eltérő.

A neuropátia kezelése eltér a hagyományos fájdalomcsillapítástól, ezért fontos időben felismerni és neurológushoz irányítani a beteget.

Dr. Kerekes Éva, neurológus és gyermekneurológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Dr. Siró Péter, neurológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Szappanos Zsuzsanna, neurológus
WEBBeteg - Dr. Kerekes Éva, neurológus, gyermekneurológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest