A végtagzsibbadás lehetséges okai

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos frissítve:

A zsibbadás, amelyet „paresztéziának” is neveznek, azt jelenti, hogy az érintett testrészben részben vagy akár teljesen érzészavart tapasztalunk. Például nem érezzük a könnyű érintést, a fájdalmat vagy hőmérsékletet. Ez annak tudható be, hogy az idegek fals jeleket küldenek az agyba.

A zsibbadás elég gyakori panasz, amelynek korrekt leírása legtöbbször nagyon nehéz. Bizsergést, szurkálást vagy „tűszúrás” érzést is érezhetünk. Nagyon fontos, hogy a zsibbadásérzés jellegét minél jobban körülhatároljuk, mert a jó leírás támpontot jelent az orvosnak, aki ez alapján hamarabb rátalálhat a kiváltó okra.

A zsibbadást a betegek általában olyan érzéshez hasonlítják, mintha a bőrt sok apró tűvel szurkálnák, vagy hangyák szaladgálnának a bőr alatt, esetleg erős csiklandozó érzéshez. A zsibbadást bárhol tapasztalhatja a testében, de leggyakrabban az ujjakban, kezekben, lábfejen, karokban vagy lábakban jelentkezhet. Leggyakrabban a végtagok zsibbadása fordul elő, de nem kizárólagosan ott érezhetünk ilyet.

Számos olyan egészségügyi probléma van, amely végtagzsibbadást okozhat. Ezek kezelése mindig a kiváltó októl függ. A végtagzsibbadás néha megelőzhető, attól függően, hogy mi a végtagzsibbadás pontos oka.

A zsibbadt végtag egyéb problémákhoz vezethet, például eleséshez vagy sérüléshez, fertőzéshez vagy sebekhez. Ezért is fontos, hogy a látszólag minden ok nélkül kialakuló zsibbadást ne bagatellizáljuk, mivel – bár gyakran nem található betegség a háttérben – a tünet akár komoly betegség kialakulását is jelezheti. A zsibbadás olykor pszichés eredetű is lehet, azonban ezeket a problémákat ugyanúgy ki kell vizsgálni.

Érzészavarok

Paraesthesiának nevezzük a spontán kóros érzéseket, érzészavarokat. A zsibbadás is mint tünet ide tarozik.

Lényeges, hogy a zsibbadást elkülönítsük az érzéskieséstől vagy az érzéscsökkenéstől, amikor valamilyen bőringert, például egy apró szúrást a beteg nem érzékel vagy lényegesen gyengébben érzékel (hypaesthesia).

A dysaesthesia olyan jelenség, amikor az inger által várhatótól eltérő, más, kellemetlen jellegű érzés jelentkezik, például gyenge nyomás az érintett terület nagyfokú fájdalmát váltja ki.

Mi okozhatja a végtagzsibbadást?

A végtagzsibbadásnak számos oka van. A leggyakoribb ok, ha az egyik lábán ül, vagy hosszú ideig egy karon alszik. Ez zsibbadást okoz, mert egy végtagon hosszasan ülve vagy fekve összenyomatódnak az azon a területen futó idegek, ami átmenetileg befolyásolja a működésüket.

Néhány súlyosabb egészségügyi állapot is okozhatja a végtagok elzsibbadását. Ide tartoznak az olyan krónikus egészségügyi problémák, mint például a:

Az agyat és az idegrendszert érintő egészségügyi problémák is vezethetnek a végtagok zsibbadásához. Ezek lehetnek:

A végtagzsibbadás egyéb okai a következők:

A tünetekből következtetni lehet a háttérben álló okra

A zsibbadásérzés hátterében – ahogy láthattuk – mindig valamilyen idegrendszeri eltérést kell keresnünk, amelyet azonban számos ok kiválthat. Köztük olyan alapbetegségek is szerepelhetnek, amelyek elsődlegesen nem az idegrendszer bántalmát okozzák, de másodlagosan lehetnek a zsibbadás okai.

Ha a jelentkező zsibbadás rohamszerű, rövid ideig tart és spontán múlik, akkor átmeneti véráramlászavar is állhat a háttérben.

Amennyiben a tünetek csak az egyik testfélen jelentkeznek, az az idegrendszer központi részének zavarára utal.

Ha valamennyi végtag disztális (a test középvonalától távol esően, leggyakrabban zokni-, illetve kesztyűszerű elrendeződésben) része érintett, az bármely okból kialakult polineuropátiára, gerincvelői vagy agyalapi eltérésre utalhat.

Ha a tünetek átmenetiek, anyagcserezavar gyanítható.

A gerincvelőt károsító kórfolyamatok esetén a zsibbadás jól lokalizálható: a zsibbadás az idegrendszer szelvényezett felépítésének eredményeképpen meghatározott idegek ellátási területére korlátozódik.

Zsibbadás testrészek szerint

Mi válthatja ki közvetlenül a zsibbadást? Néhány szó az élettani háttérről

Az említett kiváltó okokat számos kórfolyamat létrehozhatja. Az anyagcserezavarok legtöbbször csökkent szérum kalcium- és/vagy magnéziumszintre utalnak, hyperventillációs szindróma (fokozott légzéstevékenység) is állhat a háttérben. Ezen jelenségek hátterében további alapbetegségeket kell keresni.

Polyneuropathia, vagyis a perifériás idegek károsodása szintén számos okból kialakulhat. Leggyakrabban cukorbetegség, rosszindulatú daganat, pajzsmirigy-rendellenesség, egyéb krónikus betegségek okozzák. Számos táplálkozási hiányállapot is a környéki idegek károsodását okozhatja: alkoholizmus, B-vitamin- és/vagy folsavhiány, idült emésztőszervi betegségek (a felszívódás zavara miatt). Több ipari vegyi anyag és gyógyszer is okozhat polyneuropathiát: kemoterápiás szerek, arzén, ólom, higany.

Az idegrendszer különböző gyulladásos állapotai ritkább okok, de előfordulhatnak, például a sclerosis multiplex. A Guillain-Barré-szindróma első tünetei a szimmetrikus érzészavarok lehetnek. A stroke és a TIA is járhat zsibbadással, ám ilyenkor az egyéb tünetek markánsabb megjelenése miatt a zsibbadás esetleg nem kerül szóba.

A gerincvelő kórállapotai közül ritkán daganatok, leggyakrabban porckorongsérv oki szerepe igazolódik. A porckorongsérv szintje tapasztalt vizsgáló számára akár már a zsibbadás és az egyéb tünetek lokalizációja alapján megállapítható.

Előfordul, hogy az izmok tónusának fokozódása okoz idegbántalmakat.

A környéki idegek egy része anatómiailag szűk helyeken, úgynevezett alagutakban fut, amelyeket izmok, inak és csontok alakítanak ki. Amennyiben ezek az alagutak valamilyen ok miatt még szűkebbé válnak, a bennük haladó ideg nyomás alá kerül, így érzészavar, köztük zsibbadás is kialakulhat. Ezeket a betegségeket alagútszindrómáknak nevezzük, és mind a felső, mind az alsó végtagon kialakulhatnak. Legismertebb a carpalis, azaz kéztőalagút szindróma.

Mikor kell azonnal orvost felkeresni?

Hívja a 112-t és kérjen mentőt, ha a végtagja hirtelen zsibbadni kezd, amihez a következők is társulnak:

  • gyengeség vagy bénulás
  • zavartság
  • beszéd nehézsége
  • szédülés
  • hirtelen, erős fejfájás
  • hólyag- vagy bélinkontinencia

Keresse fel háziorvosát vagy kezelőorvosát, ha végtagja hosszú ideje zsibbad és ezt nem az Ön testtartása okozta, különösen, ha bármilyen egyéb tünete is van, mint például:

  • izomgörcsök
  • kiütés
  • a láb zsibbadása rosszabbodik járás közben
  • a szokásosnál gyakrabban kell vizelnie
  • nemrégiben sérülést szenvedett, különösen a hátán, a nyakán vagy a fején
  • a látása megváltozott
  • erős fájdalmat vagy gyengeséget tapasztal.

A végtagzsibbadás kivizsgálása

Mivel a végtagzsibbadás nem egy bizonyos betegség specifikus tünete, hanem nagyszámú megbetegedés okozhatja, a kivizsgálása szintén nagyon egyéni: az adott beteg életkorától, korábbi és meglévő betegségeitől, az azokra szedett gyógyszerektől és a zsibbadás mellett jelentkező egyéb tünetektől függ.

Az okok feltárása a háziorvosnál kezdődik, aki a beteg egyéni jellemzői ismeretében és a szükséges kérdések tisztázásával kezdi meg a kivizsgálást. Sok esetben a válasz igen egyszerű, ha a már ismert tényezők valamelyike lehet a panasz kiváltó oka.

Kezelőorvosa megkérdezi Önt a tüneteiről, és megvizsgálja Önt. Előfordulhat, hogy egyéb vizsgálatra is utalják, hogy kiderítsék a zsibbadás okát. Feltétlenül mondja el orvosának, ha a közelmúltban bármilyen sérülése, betegsége vagy fertőzése volt.

A nehezebben tisztázható helyzetekben a háziorvos kérhet előbb valamilyen általános feltáró vizsgálatot, például vérvizsgálatot, de az is lehetséges, hogy ideggyógyászati szakvizsgálatot lát szükségesnek.

A végtagzsibbadás kezelése mindig a zsibbadás kiváltó okától függ!

A zsibbadás új tünetként semmi esetre sem elhanyagolható: tekinthetjük úgy, mint az érzőidegek vészjelzését. A jelzés üzenete az, hogy „valami nincs rendben”, és mivel a tünet alapján nem lehet megítélni, mennyire súlyos az az alapfolyamat, amely kiváltotta, ezzel a panasszal mindneképpen orvoshoz kell fordulni.

Megelőzhető a végtagzsibbadás?

A végtagzsibbadás néha megelőzhető, attól függően, hogy mi az oka. Például az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás megőrzése csökkentheti a népbetegségnek számító 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, amely a végtagzsibbadás egyik lehetséges leggyakoribb oka.

Sajnos a végtagzsibbadás egyes okai, például a szklerózis multiplex nem megelőzhetőek.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Kónya Judit, családorvos, Dr. Reinhardt István
Aktualizálta: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Felhasznált irodalom: Limb numbness (healthdirect)

Cikkajánló

Zsibbadás - Mi okozhatja?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Zsibbadás
A zsibbadásnak számos oka lehet, vannak köztük teljesen ártalmatlanok is. Zsibbadás az idegek átmeneti, gyulladás okozta ingerlése miatt is kialakulhat, de a háttérben súlyos neurológiai betegségek is állhatnak.
Téli depresszió
Téli depresszió

Amikor minden nehezebben megy.

Gyógyszerek szavatossága
Gyógyszerek szavatossága

Miért tartsuk be?

Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest