Idegrendszeri szabályozásunk titkai

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

A szervezet önkéntelen, nem tudatosan befolyásolható folyamatainak szabályozását a vegetatív idegrendszer végzi. Gyógyszeres befolyásolásával szerteágazó hatásokat lehet elérni.

A szervezetünk működését, a környezethez való alkalmazkodást kialakító belső, a szervezet önszabályozó folyamatait irányító rendszer a vegetatív idegrendszer. Azért nevezik vegetatívnak, mert a létfenntartáshoz szükséges, ám akaratunkon kívüli folyamatokat irányítja. Gondoljunk például a szívdobogásra, vagy a verejtékezésre.

A vegetatív szabályozás két, ellentétes hatású idegrendszeri működés eredményeként alakul ki. Minden szervet behálóz ez a két ellentétes hatású rendszer, és a külső tényezőktől függően az egyik uralkodóvá válik a másik felett. Ilyenkor a domináns idegrendszeri működés által kialakított hatások érvényesülnek.

A szimpatikus idegrendszer, mint vészvezérlő

Az egyik rendszer a szimpatikus idegrendszer, melynek ingerlése úgynevezett vészreakciót vált ki, vagyis a szervezetet felkészíti a stresszhelyzetekre. Hatásait a célszervekre az adrenalin és egy vele rokon vegyület, a noradrenalin közvetíti.

Hatására a szív szaporábban ver, több vért pumpál az erekbe, az izmokba több vér kerül, hogy jobban bírják a terhelést. A pupilla kitágul, hogy könnyebben és pontosabban tudjuk érzékelni a környezetet. Az izmok és az egész szervezett fokozott oxigén igényére a szervezet a hörgők tágulásával reagál, így több levegőhöz jut a tüdő.

Tapasztaljuk azt is, hogy ha izgulunk, kevés és sűrű nyál termelődik a nyálmirigyek ilyen irányú működése miatt, az izzadságmirigyek termelése viszont fokozódik. Mindemellett a bőr és a belső szervek, zsigerek kevesebb vért kapnak, hiszen az ő munkájukra most nincs szükség. Lassul a bélmozgás, az emésztés. A máj raktáraiból cukor szabadul fel a megnövekedett szükséglet kielégítésére.

A paraszimpatikus idegrendszer, mint nyugalmi felelős

A másik ezzel ellentétes hatású rendszer a paraszimpatikus idegrendszer, melynek feladata a szervezet nyugalmi helyzetének visszaállítása, a regenerálás, és a raktárak feltöltése. A közvetítő anyag ebben az esetben az acetilkolin nevű vegyület, melynek hatására az előbbi folyamatok ellentéte alakul ki, például visszaáll a normál pulzus, az izmok is kevesebb vért kapnak.

Viszont dolgozni kezdenek a belszervek, megindul az emésztés, a felszívódott tápanyagok elraktározása. A máj a felszívódott cukrot elraktározza. Ez a két rendszer teljesen más kémiai anyagokat használ, hogy hatását közvetítse az egyes szervekre.

Az idegrendszeri szabályozás és a gyógyszerek

Egy-egy közvetítő anyag is különböző receptor csoportokra hat. Ennek az a magyarázata, hogy a szimpatikus idegrendszer esetén a különböző szerveken felváltva találhatók alfa- és béta-receptorok, és más-más hatást közvetítenek a szervekre.

Ráadásul még az alfa- és a béta-receptoroknak is több alcsoportja van, valamint a paraszimpatikus idegrendszer acetilkolinja is többféle típusú receptoron fejti ki a hatását.

Mindennek az ismerete azért fontos az orvostudomány számára, mert lehetőség van olyan gyógyszerek kifejlesztésére, melyek szelektíven, például csak a béta-receptorokra, vagy annak csak egy alcsoportjára hatnak.

A szelektivitás pedig az esetleges mellékhatások elkerülése miatt fontos, mert ha egy gyógyszerrel az egész szimpatikus vagy paraszimpatikus rendszert gátolnánk vagy serkentenénk, annak veszélyes következményei lehetnek a sokféle hatás kialakulása miatt.

Szelektív gyógyszerekkel el lehet érni, hogy az egyik csak vérnyomást csökkentsen, a másik csak a bélmozgást csökkentse hasmenés esetén, vagy a harmadik csak pupillatágulatot okozzon, mely szemvizsgálatkor szükséges.

Láthatjuk, hogy a vegetatív idegrendszer gyógyszeres befolyásolásával mennyire szerteágazó hatásokat lehet elérni. Gyógyszerkincsünk nagy része erre a rendszerre hat.

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Kerekes Éva
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kerekes Éva

Dr. Kerekes Éva

Gyermekneurológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Nagy Tamás Gergely

Dr. Nagy Tamás Gergely

Pszichoterapeuta, Neurológus

Budapest