Gondolkodásromlás - A férfiaknál hamarabb jelentkezik
A férfiak körében hamarabb és több esetben jelentkezik a gondolkodás romlása, amely a gyors következtetés és az emlékezőtehetség minőségromlását jelenti.
Nagyobb a korosodó férfiak kockázata, hogy gondolkodó képességük mérhetően gyengülni kezd, mint a hölgyeké - olvasható a Neurology orvosi szaklap legújabb számában. A világhírű amerikai Mayo Klinika munkatársai csaknem kétezer idős ember részletes kikérdezése és vizsgálata alapján írják ezt egy tanulmányban.
Ronald C. Petersen és munkacsoportja azért kezdett ezzel a kérdéssel foglalkozni, mert a szellemi képességek visszafordíthatatlan leépülése, az Alzheimer-kór a szakértők véleménye szerint tényleges kifejlődése előtt egy-két évtizeddel már érzékelhető. A betegség kimutatható elváltozásokat hoz létre a központi idegrendszerben: ezeket próbálják a kutatók minél korábban kideríteni.
A vizsgálat 1969 résztvevőjét - 70-89 éves férfiakat és nőket - a jelenlegi legjobb ideggyógyászati módszerekkel, részletesen megvizsgálták. Kitértek a korábbi, esetleges betegségekre és egyéb adatokra, mint például az iskolázottság vagy vizsgálati alanyok egykori foglalkozása. Figyelembe vették az esetleges szervi betegségeket, mint például a magas vérnyomás vagy a cukorbaj. A gondolkodás enyhe, de már kimutatható romlása a férfiak csoportjában 19 százaléknál fordult elő, a nők között ugyanez 14 százalék volt. A gondolkodási károsodás jeleit mutatók között gyakrabban találták meg azt az APOE e4 gént, mely más tanulmányok szerint nagyobb esélyt jelent az idős korban kezdődő Alzheimer-kór megjelenésére. Nagy jelentősége van az iskolázottságnak. A rosszabb gondolkodó képesség azoknak az idős embereknek a 30 százalékában észlelhető, akik kilenc évnél kevesebbet jártak iskolába, míg a 16 évnél több időt tanultak között ez csak 11 százalék volt. Érdekes társadalmi összefüggés, hogy a gyorsabban csökkenő gondolkodó képesség lényegesen gyakoribb azok csoportjában, akik soha nem kötöttek házasságot és ellenkezőleg: ritkább volt azok között, akik házasságban éltek, vagy éppen a közelmúltban megházasodtak. (MTI)