Hüvelyi fertőzések és hüvelyfolyás: Milyen betegség állhat a háttérben?
Állandóan visszatérő hüvelyi fertőzéstől szenvedek. Sokszor bűzös, bő hüvelyi folyással is küszködök. Mit tegyek, hogy meggyógyuljak? Mire utalnak a tüneteim? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
A visszatérő hüvelyfertőzésnek (melynek 3 fő kórokozótípusa van: 1. gomba, 2. baktérium, 3. Trichomonas nevű parazita) vagy hüvelyfolyásnak (hisz ez lehet nem fertőzött bőséges hüvelyváladék is) számos oka lehet.
Milyen tünetei lehetnek a hüvelyfertőzésnek? |
A hüvelyváladék mennyisége, állaga, színe, szaga megváltozhat - normálisan színtelen, szagtalan, kis mennyiségű - és ennek a váladéknak a maró hatása miatt a szeméremtest kipirosodhat, viszkethet, égő érzés jelentkezhet rajta. Bővebben a hüvelyfertőzésekről |
A hüvelyfertőzés és a hüvelyi folyás leggyakoribb okai
Ezek közül a leggyakoribbak, és néhány ritkább:
- tartós vagy ismételt antibiotikumszedés
- túl alacsony ösztrogénhormonszint: nem megfelelő fogamzásgátló, menopauza, antiösztrogén-szedés stb.
- ösztrogéntől függetlenül sérülékenyebb hüvelynyálkahártya: óvszer-(latex-) allergia, sugárkezelés, műtét utáni állapot, sérülés stb.
- túl gyakori hüvelyöblítések miatt eltolódott hüvelyi pH
- nemi szervi kórokozó tartós jelenléte melletti folyás (szexuálisan átvihető kórokozók, pl. Chlamydia, Ureaplasma, Gonorrhoea, Herpesvirus stb.)
- szexuális partnertől / partnerektől visszakapott (ún. „pingpong”) fertőzés
- krónikus irritáció: méhen belüli fogamzásgátló eszköz, egyéb idegentest a hüvelyben stb.
- nem megfelelően kezelt folyás (pl. gombaellenes kúpok bakteriális fertőzésnél stb.)
- méhnyaksérülés (ún. inveterált cervix ruptura) miatti fokozott nyáktermelődés
- cukorbetegség
- immunhiányos állapot: veleszületett formák, immunszuppresszáns (pl. szteroid) terápia, terhesség, AIDS, legyengült beteg (pl. előrehaladott daganatos betegség) stb.
- egyéni adottság: ismeretlen egyéb ok miatti fogékonyság a fertőzésre; az átlagpopulációnál bővebb hüvelyváladék; a menstruációs ciklussal párhuzamos változások a hüvelyváladék mennyiségében.
Candida-fertőzések (candidiasis) |
A Candida albicans a normál flóra résztvevője. Az egészséges szervezetben igen ritkán fordul elő az enyhe lefolyású betegségekért felelős kórokozó, ám a legyengült immunrendszerű betegeknél súlyos, gyakran végzetes kórfolyamot indíthat el. A széles spektrumú antibiotikumok alkalmazásának elterjedésével és az immunrendszert elnyomó kezelések növekvő számával a gombás fertőzések egyre gyakoribbá válnak. Mai, civilizált világunkban kétségtelenül rengeteg negatív hatás éri az emberi szervezetet: bizonytalanság, stressz, étkezési szokásaink megváltozása - az élelmiszerek minőségéről és a hozzáadott adalékokról nem is beszélve -, ami minden bizonnyal hozzájárul belső egyensúlyunk felbomlásához. Candida-fertőzések (candidiasis) |
Hogyan kezelhető a visszatérő hüvelyi fertőzés?
Ezek elkülönítése és megfelelő kezelése több vizsgálatot is igényelhet: a beteg panaszainak és kórelőzményének kikérdezése gyakran már önmagában is elég.
A kórokozó azonosításában a panaszok jellege, a folyás megjelenése, szaga, a hüvelyi pH megmérése, a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálata segíthet.
Emellett a speciális szexuálisan átvihető kórokozók kimutatása laborvizsgálattal, vércukorvizsgálat, immunológiai vizsgálat stb. segíthet felderíteni a visszatérő folyás okát, majd a megfelelő kezelést alkalmazni.
A kezelés a felderített ok megszüntetésén kívül a kórokozó elpusztításából (gomba, baktérium, parazita ellenes szerek megfelelő kombinációja), a hüvelyflóra, hüvelyi pH és hüvelynyálkahártya helyreállításából áll.
A fertőzés visszatérését egyeseknél segíti a leggyakoribb kórokozók elleni vakcináció, ennek hatékonysága azonban nem egyértelmű.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Deli Tamás, szülész-nőgyógyász szakorvos