Viszkető nemi szerv - Mivel kezelhetem?

Dr. Farkas Ágnes-
szerző: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A hüvely gombás fertőzései a hüvely mellett a szeméremtestet is érinthetik. Leggyakribb kórokozója a Candida albicans nevű gomba, bár ritkábban, de más gombák és egyéb kórokozók is lehetnek a kiváltó tényezők. Tünetei a fehér, túrós hüvelyváladék, melyet erős viszketés, a hüvely és a külső nemi szerv irritációja kísér.

Szinte minden nőnek kialakul gombás fertőzése élete során. Ennek leggyakoribb tünete a normál hüvelyi folyás megváltozása, de a szeméremtest viszketése is gyakori. Mivel a kiváltó ok ugyanaz, a viszketés ellen is a hüvelygomba kezelése a célravezető. A legtöbb nő sikeresen kezeli a fertőzéseit, anélkül, hogy a későbbiek során bármi problémájuk adódna emiatt. Ha az önkezelés mégsem sikerül, célszerű orvoshoz fordulni.

Amit a gombás eredetű viszketés és folyás ellen tehetünk

Heti 1-2-szer tejsavas hüvelyöblítést lehet csinálni. Ehhez gyógyszertárban kapható az eszköz, amit hetente ki kell fertőtleníteni. Az irrigálást helyileg használható regeneráló szer kövesse, mert így nagy valószínűséggel helyreáll a normál hüvelyflóra, és a gomba nem tud olyan könnyen elszaporodni.

Candida-diétát nem kell tartani, mert komoly egészségügyi problémához vezethet.

Pamut fehérneműt kell hordani, ami azért is fontos lesz, mert magas hőfokon ki lehet mosni, ezzel fertőtleníthető is.

Amire még oda lehet figyelni, az a WC-papír, öblítők, mosóporok, intim lemosók. Mind okozhat irritációt, ezért lehetőleg kerülni kell az illatosított termékeket, az illatosított intimbetétet is! A tampont pedig el kell felejteni.

Részletesen A hüvelygomba tünetei, kezelése

Mikor tanácsos orvoshoz fordulni?

Amennyiben egy gombás fertőzés helyi kezelések után visszatér, vagy a viszketés az önkezelés ellenére sem szűnik, akkor forduljon nőgyógyászhoz. Egy krónikussá vált fertőzés felszálló fertőzéshez vezethet, így kismedencei gyulladás is kialakulhat.

Makacs gombás fertőzés esetén rendszerint szájon át szedhető gombaellenes gyógyszert kell szedni, heteken át, ezt receptre lehet csak kapni. Vannak helyileg használható gyógyszerek, amelyek a normál hüvelyflórát állítják helyre lactobacillusok segítségével.

Mi a baj az önkezeléssel?

Vannak még olyan megbetegedések, melyek a hüvely gombás fertőzéseihez hasonló tüneteket okoznak, mégis más kórokozó áll a háttérben és másképp kell kezelni kezelni. A betegek sokszor gondolják, hogy gombás fertőzéstől szenvednek, de ehelyett bakteriális hüvelyfertőzésük van, esetleg trichomonas fertőzésük, herpeszfertőzésük, sorvadásos hüvelygyulladásuk, vagy olyan hosszú ideig fenálló bőrbetegségük van, mely a szeméremtestet érinti.
Még ha a gomba is a kórokozó, a kezelésre nem reagáló illetve visszatérő fertőzéseket mindig ki kell vizsgáln. Néha a hüvelyfertőzést nem a szokásos Candida albicans okozza, hanem egy olyan faj, ami nem reagál a recept nélkül elérhető készítményekre. (Medipress)

Lásd még A leggyakoribb hüvelyfertőzések

Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász

Cikkajánló

Tudásteszt
Tudásteszt

Hogyan kezelhető a visszeresség?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen