A méhpolip okai, tünetei és kezelése
Az endometriumpolip (endometriumpolyp) vagy méhpolip olyan rendellenes növekedés, amely mirigyeket, stromákat és ereket tartalmaz, amelyek a méh nyálkahártyájából (endometrium) nőnek ki. Mind a reproduktív, mind a posztmenopauzális életszakaszban előfordulnak.
Nagyságuk pár mm-től az egész méhűrt kitöltő méretig változhat. Ha egy méhnyálkahártya-polip egy keskeny, hosszúkás pedunkulummal kapcsolódik a méh felületéhez, akkor ezt kocsányosnak nevezik, azonban ha nagy lapos alja van, szára nincs, akkor ez a sessilis polip. Morfológiai megjelenés szerint sima, gömb alakú vagy henger alakú, barnás vagy sárga színűek.
Az endometrium polipjai a méhben leggyakrabban megfigyelt kóros leletek, általában jóindulatú elváltozások. Minden korcsoportban előfordulnak, azonban leggyakoribb a 40 és 49 évesek között. Pontos előfordulási gyakoriságuk nem ismert, egy tanulmány szerint a szövettanilag igazolt polipokkal rendelkező nők 82%-a tünetmentes volt. Emellett a méhnyálkahártya-polipok a kóros méhvérzésben és a meddőség 35%-ában jelen vannak.
A méhpolip(ok) kialakulásának okai
Pontos oka nem ismert, azonban számos elmélet létezik erre vonatkozóan:
- Összefügghet a fokozott ösztrogénstimulációval, ennek oka lehet az ösztrogénreceptorok (ER) megnövekedett koncentrációja a polipmirigysejtekben a normális méhnyálkahártyához képest, és a progeszteronreceptorok (PR) csökkent expressziója. Az endometriumpolip kialakulásának kockázati tényezői közé tartozik az endogén ösztrogén és az exogén ösztrogén fokozott adagolása. Ilyen gyakori gyógyszer pl. a tamoxifén.
- Hasonlóképpen azt találták, hogy a hormonpótló kezelést (HRT) kapó posztmenopauzás nőknél is magasabb az endometriumpolipok előfordulása. Ennek oka lehet az endometrium ösztrogén általi folyamatos stimulálása.
- Az elhízás fokozott endogén ösztrogéntermeléssel jár együtt az aromatáz (ösztrogénátalakító) enzim megnövekedett szintjén keresztül, amely a zsírban lévő androgéneket ösztrogénné alakítja.
- Az endometrium polipképződése az endometrium helyi, krónikus gyulladásának eredménye is lehet.
A méhpolip tünetei
A polip elváltozások általában jóindulatúak, de a populáció egy kicsiny részében megtalálhatóak atipikus vagy rosszindulatú formációi is.
Vérzés
Az endometrium polipjai többnyire tünetmentes elváltozások, bár kóros méhvérzéssel járhatnak. A kóros méhvérzés az endometrium polipjainak leggyakoribb tünete, mind a pre-, mind a posztmenopauzában járó nők körülbelül 68%-ában fordul elő. A vérzés oka a polipban kialakuló vénás pangás és az ezt követően kialakuló nekrózis. A polipok mérete, a polipok száma és a polip anatómiai elhelyezkedése nem látszik összefüggésben állni a vérzési tünetekkel. A kóros méhvérzés az életkor előrehaladtával növekszik: a premenopauzás nőknél a vérzés 6%-kal kevesebb, mint a posztmenopauzában lévő társaiknál. A kóros méhvérzésre panaszkodó nőknél premenopauzában az esetek 13-50%-ában, posztmenopauzában 30%-ban találunk polipot.
Ez is érdekelheti A menopauza szakaszai - Premenopauza, perimenopauza, menopauza, postmenopauza
Meddőség
A méhnyálkahártya-polipok meddőséggel társulhatnak. Előfordulásuk elsődleges subfertilitásban 3,8-38,5%, másodlagos meddőségben 1,8-17%. Ezek kombinált eredménye 1,9-24%. Az endometrium polipjai emellett visszatérő beágyazódási zavart (RIF) is okozhatnak.
A tényleges ok-okozati összefüggés továbbra is bizonytalan, bár néhány hipotézist felvetettek:
- mechanikus elzáródás
- spermiumok transzportjának akadályozása nyakcsatornánál vagy a petevezetőknél
- embrióbeágyazódás akadályozása a polip fizikai jelenléte miatt
- endometriumban helyi gyulladás kialakulása, amely szintén megzavarja az embrió beágyazódását
- biokémiai hatások
- gyulladásos faktorok szintjének megemelkedése (pl. citokinek), amely kiegyensúlyozatlan méhnyálkahártya-működést okoz, így gátolva a beágyazódást
Polipektómia (a polip(ok) eltávolítása) után a terhességi arány kétszeresre növekedett az intrauterin inszeminált betegeknél. Egy retrospektív vizsgálat arról számolt be, hogy a hiszteroszkópos polipektómiák növelik a terhességi rátát, és javítják a termékenységet azoknál a nőknél, akik korábban terméketlenek voltak, ismert ok nélkül. A polipok inszemináció előtti hiszteroszkópos eltávolítása növelheti a klinikai terhesség esélyét.
Ez is érdekelheti Mióma vagy méhpolip?
A polip elfajulásával kialakult rosszindulatú daganat tünetei
A polipok nagyon kis része, körülbelül 1%-a mutat hiperpláziát vagy rosszindulatú átalakulást. A leggyakoribb rákaltípusok az endometrioid és a szerózus adenokarcinóma. A rosszindulatú daganat kialakulásának kockázata a következő tényezőkhöz kapcsolódik: tünetek, életkor, elhízás, magas vérnyomás, a polip mérete, a tamoxifén és a HRT alkalmazása. A méhnyálkahártya-polip diagnózis mellett fokozott daganatkockázattal jár, ha az érintett hölgynek hüvelyi vérzése van és/vagy posztmenopauzában van. Az endometriumpolipban a malignus transzformáció előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik.
Az elhízás a rosszindulatú daganatok másik kockázati tényezője, és amint arra korábban a polipok etiológiáját ismertetve utaltunk, a túlzott ösztrogénhatáson keresztül vezethet polip kialakulásához és annak rosszindulatú elfajulásához.
A magas vérnyomás azért kockázati tényező, mert a magas vérnyomásban szenvedő betegek többségének megnövekedett a testtömegindexe (magasabb a testzsírszázalékuk).
A polipok mérete releváns lehet, úgy gondolják, hogy a 15 mm-nél nagyobbak vezetnek inkább rosszindulatú átalakuláshoz (más tanulmány nem talált ilyen kapcsolatot).
A tamoxifén és a hormonpótló kezelés szintén szerepet játszhat az endometrium polipjainak rosszindulatú átalakulásában.
Diagnosztizálás
Hüvelyi ultrahangvizsgálat
Az endometriumpolipok kezdeti diagnózisának elsődleges eszköze a transzvaginális ultrahangvizsgálat (TVUS). Az endometrium polipjai „világosabb” elváltozásként jelennek meg, szabályos kontúrokkal. A képalkotás a menstruációs ciklus 10. napja előtt – a menzesz után – a legjobb, amikor a méhnyálkahártya a legvékonyabb, a hamis pozitív és hamis negatív eredmények minimalizálása érdekében.
Color-flow vagy power-Doppler
Javíthatja a TVUS diagnosztikai képességét. Megmutathatja az endometriumpolipokra jellemző szinguláris ellátó eret.
Sóoldatos infúziós szonográfia (sonohysterography)
A sóoldatos infúziós szonográfia (SIS) növeli a kontrasztot a méhnyálkahártya-üreg és a polip között, amely lehetővé teszi a méret, elhelyezkedés és egyéb jellemzők pontosítását. A SIS-nek megvan az az előnye is, hogy a méh üregét is értékeli, illetve csökkenti a negatív hiszteroszkópiák számát. A fő hátránya, hogy nem teszi lehetővé a szövettani diagnózist.
Szövettani diagnózis
Az endometriumpolip diagnózist a patológusnak kell szövettanilag megerősíteni.
A méhpolip kezelése
Az endometrium polipjainak kezelése a tünetektől, a rosszindulatú daganat kockázatától és a termékenységi problémáktól függ. A kis tünetmentes polipok spontán megszűnhetnek, ezekben az esetekben a várakozás javasolt. A meddőségben szenvedő nők zöménél műtéti beavatkozásra van szükség. A hiszteroszkópos műtét utáni progeszteronhormon-terápiáról biztató klinikai hatásokról tudunk az endometriumpolipok kezelésében, mivel bebizonyosodott, hogy hatékonyan megakadályozza az endometriumpolipok ismételt kialakulását.
Műtéti kezelések
Hysteroscopia (méhtükrözés)
A legpontosabb műtéti kezelés. Létezik „office” változata is ambuláns beavatkozásként. Az endometrium bazális rétegének eltávolítása az endometriumpolip eredeténél akadályozza meg a további endometriumpolipok kiújulását. A hiszteroszkópia nagyobb pontossággal rendelkezik, mint más képalkotás, és irányított mintavételt és méhnyálkahártya-polipok eltávolítását is lehetővé teszi. A hiszteroszkópos polipektómiák szövődményei ritkák, a kiújulási arány alacsony. Szövődmény lehet: fertőzés, vérzés, kismedencei gyulladás, méh kilyukadása (perforáció), méhnyak sérülése, illetve a méhűr tágítására alkalmazott folyadék vagy gáz is okozhat olykor szövődményeket. Az eljárás után egy-két napig enyhe hüvelyi vérzés és görcsök is előfordulhatnak.
Méhnyaktágítás és curettage (kurettázs (méhkaparás))
A méhnyaktágítás és a kurettázs (D&C) még most is szokásos módszer a terápiás listában. Fő probléma lehet ezzel, hogy a polipok nem kerülnek így eltávolításra (hiszen nem célzott a beavatkozás, hanem „vak eljárás”).
Konzervatív (nem műtéti) kezelés
A tünetektől mentes, kis polipokkal (<10 mm) rendelkező nőknél egy éven belül magas a gyógyulási arány és alacsony a rosszindulatú daganat esélye. Ilyenkor a szoros utánkövetés (félévente UH-kontroll) ajánlott.
Progeszterontartalmú méhen belüli eszköz
A levonorgestrel (progeszteron) tartalmú méhen belüli eszköz az endometriumpolipok és a hyperplasia megelőzésére használatos az ösztrogénpótló és tamoxifén terápiában részesülő nőknél. A megfigyelt gyógyulás számos tényező következménye lehet:
1) az endometrium apoptózisának és a sejtproliferációnak a csökkenése észlelhető,
2) a progeszteron gyulladáscsökkentő hatása és
3) az endometrium „nyugalma”, amelyet az ösztrogén és a progeszteron állandó szintje okoz.
Összegzés
Az endometriumpolipok etiológiájának és fejlődésének megértése még mindig vizsgálat alatt áll. Az irodalmi adatok sokszor összetettek és időnként ellentmondásosak.
A méhvérzés gyakori okaként, valamint a női meddőségben szintén sűrű előfordulásuk miatt továbbra is gyakori problematika az egészségügyi szakemberek számára.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász