Hüvelyi folyás: fehér, barna, zöld és véres váladék
Minden nő számára jól ismert jelenség a hüvelyi váladékozás: a fehérneműn nyomot hagyó, kóros esetekben egyéb tünetekkel társuló, és változatos színű folyadék megjelenésére bárki számíthat.
Fehér folyás
Nem minden esetben kell, hogy aggodalmat okozzon a fehér váladék. Egészséges nők is tapasztalhatnak időszakosan fehér vagy színtelen folyást akár nagyobb mennyiségben is, amelynek általában nincs semmi szaga. Például az ovuláció során a női hormonok hatásának köszönhetően néhány napig nő a váladék mennyisége, bőséges, tojásfehérjeszerű hüvelyi folyást okozva. Terhesség alatt is nőhet a hüvelyváladék mennyisége, ami szintén nem jelez betegséget, de ez csak a fehéres váladékra vonatkozik. A terhesség során ugyana hormonok hatására nő a hüvelyfal nyáktermelés a magzat védelme érdekében.
Szintén járhat fehér folyással valamilyen hüvelyfertőzés, ebben az esetben azonban megváltozik a váladék állaga, árnyalata és szaga is. Bakteriális vaginózis esetén a folyás szürkésfehér és kellemetlen "halszagú", gombás hüvelyfertőzés esetén pedig színe jellemzően sárgásfehér, és "túrós" állagú. Meglepő módon a terhesség is hajlamosíthat a gombás fertőzésekre, és ennek következtében a jellemző tünetek (viszketés, égő érzés, bő, túrós, fehér váladék, fájdalom közösüléskor) is kialakulhatnak.
Hüvelyi fertőzések és hüvelyfolyás |
Állandóan visszatérő hüvelyi fertőzéstől szenvedek. Sokszor bűzös, bő hüvelyi folyással is küszködök. Mit tegyek, hogy meggyógyuljak? Mire utalnak a tüneteim? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből. Hüvelyi fertőzések és hüvelyfolyás: Milyen betegség állhat a háttérben? |
Barnás folyás
A hüvelyi váladék savas kémhatása általában a bennük élő Lactobacillus baktériumoknak köszönhető. Ha ez a pH-érték valamilyen ok miatt lúgos irányba tolódik el (pl. gyógyszerek vagy antibiotikumok szedése következtében), akkor a hüvely közege kedvezőbbé válik a kórokozók, különösen a bakteriális hüvelyfertőzések kialakulása számára. Ez általában kellemetlenebb szagú, eltérő színű váladékot okoz, amely a szürkésfehér mellett barnás színű is lehet.
Okozhat barnás elszíneződést a váladákban megjelenő vér is. Erről lentebb esik szó részletesebben.
Zöld váladék
A nemi úton terjedő fertőzések (STD - Sexually Transmitted Disease) közül a Trichomonas vaginalis nevű parazita okozhat bőséges, habos-zöld váladékot. Ezek a fertőzések általában
Véres folyás
A belső női szervek gyulladásos vagy tumoros állapotai gyakran járnak véres váladékozással. Ilyenkor a váladék színe lehet pirosas (friss vér esetén) vagy barnás ("húslészerű") is. A vérzés előfordulhat közösülés közben vagy után, de spontán módon is. A gyulladások általában egyéb tünetekkel (pl. láz, fájdalom) járnak, míg a nőgyógyászati daganatok gyakran rejtőzködőbbek, és csak előrehaladottabb állapotban okoznak véres váladékot.
Összefoglalva, a hüvelyi váladék gyakori jelenség, és bizonyos esetekben kezelést igényelhet. Ezért fontos, hogy bármilyen hosszan tartó vagy visszatérő váladékprobléma, esetleg egyéb társuló tünet esetén - márcsak önmagunk megnyugtatása miatt is - forduljunk nőgyógyász szakorvoshoz. Orvosunk szükség esetén megfelelő vizsgálatokat végez (pl. alhasi ultrahang, hüvelyváladék-tenyésztés) és a probléma kezelésére hatékony terápiát javasol.
Ez is érdekelheti Az egészséges hüvelyflóra szerepe a fertőzések megelőzésében | A leggyakoribb hüvelyfertőzések
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lesznyák Judit