A méhnyakrák kezelése
A korai stádiumban felismert méhnyakrák sikeresen kezelhető. A kezelés formája, és a betegség prognózisa a rák típusától és előrehaladottsági szintjétől függ, emellett figyelembe kell venni az életkort, az általános egészségi állapotot, az életminőséget illetve azt is, hogy a beteg szeretne-e majd a jövőben gyermeket.
A téma cikkei - Méhnyakrák |
7/1 A méhnyakrák tünetei, rizikófaktorai, szövődményei 7/2 A méhnyakrák diagnosztikája 7/3 A méhnyakrák kezelése 7/4 Méheltávolítás 7/5 Méhnyakrák - Mik a kilátások? 7/6 A HPV fertőzés tünetei és kezelése 7/7 A HPV elleni oltás |
A kezelés típusai
A méhnyakrák terápiája lehet egyszerű, illetve összetett terápia.
- Műtét a daganat eltávolítására. A műtét típusa a rákos elváltozás helyétől és kiterjedésétől, illetve attól függ, akar-e majd még gyermeket a beteg.
- Sugárterápia, mely során nagy dózisú besugárzással vagy a hüvelybe helyezett implantátummal pusztítják a rákos sejteket. A sugárterápiát csak a betegség egy bizonyos előrehaladottsági szintjénél és gyakran műtéttel kombinálva alkalmazzák.
- A kemoradioterápia a kemoterápia és a sugárterápia kombinációja. A korai és a végstádiumú méhnyakrák kezelésénél is gyakran alkalmazzák.
- A kemoterápia során gyógyszerekkel pusztítják a rákos sejteket, és általában az előrehaladott méhnyakrákot kezelik vele.
A kezelés érzelmi oldala
Méhnyakrák: hogyan pusztít a HPV? |
A vírusok a méhnyakrák mellett szerepet játszhatnak a végbélrák, a hüvely- és szeméremtesttumorok, a ritkán előforduló hímvesszőrákok kialakulásában is, továbbá a fej-nyaki régió rosszindulatú daganatainak egy kisebb hányada is visszavezethető ezen vírusfertőzésekre. Méhnyakrák: hogyan pusztít a HPV?>> |
A rákos diagnózis legtöbbször félelmet és haragot vált ki a betegből, de az is előfordul, hogy túlzottan is higgadt, nyugodt marad. Teljesen normális, ha az érzelmek széles skáláját tapasztalja, illetve azok nagyon gyors változását. A legtöbbeknek segít, ha a családjával, barátaival sikerül beszélnie ezekről az érzésekről.
Amennyiben úgy érzi, hogy a diagnózis miatt fellépő érzelmi állapota megakadályozza abban, hogy a megfelelő döntéseket hozza az egészségével kapcsolatban, mindenképp beszéljen orvosával! Érdemes pszichológus segítségét is igénybe venni ilyen esetben.
Testkép és szexualitás
A testkép és a szexualitás gyakran változik a rákos kezelést követően. A testképpel kapcsolatos problémák kezeléséhez hozzátartozik, hogy nyíltan beszéljen partnerével az érzéseiről, illetve orvosával az aggodalmairól. Sokat segíthet egy pszichológus is, akivel őszintén beszélhet problémáiról.
Kezelés terhesség alatt
A terhes nők rákkezelése ugyanolyan, mint azoké, akik nem várnak gyermeket. Azonban az, hogy mikor kezdik meg a kezelést, nagyban függ attól, hogy a rák mennyire előrehaladott, illetve, hogy a kismama hányadik trimeszterben van. Például ha a rákos elváltozás még csak korai stádiumú, és a kismama a harmadik trimeszterben van, a kezelést elhalasztják a szülésig. Egyéb esetekben a kezelés koraszülést vagy vetélést okozhat.
Utógondozás
A méhnyakrákos kezelést követően fontos az utókezelés, mely rendszeres vizsgálatokat is magában foglal:
- medence vizsgálat és Pap teszt minden 3-6 hónapban az első két évben
- a második év letelte után további 3-5 éven keresztül félévenkénti medence vizsgálat és Pap teszt
- az ötödik év után évenkénti medence vizsgálat és Pap teszt
Mindezek mellett, ha az orvos indokoltnak találja, hasi és medence CT vizsgálatot is kérhet annak ellenőrzésére, hogy a rák továbbterjedt-e a medencében és a hasüregben.
(WEBBeteg - Cs. K., fordító; Forrás: webmd.com, Lektorálta: Dr. Lesznyák Judit)