Mi okozza a menstruációs görcsöket?

Dr. Földi Ildikó
szerző: Dr. Földi Ildikó - WEBBeteg
frissítve:

A fájdalmas görcsökkel járó menstruáció gyakori probléma: minden negyedik nőt érint. Különösen a pubertáskorban lévő lányokra, még szülés előtt álló nőkre jellemző. Szülést követően a panaszok általában csökkennek vagy teljesen megszűnnek.

A menstruációs fájdalom a panaszok erőssége alapján lehet:

  • enyhe: néhány óráig tartó enyhe hasi, kismedencei fájdalom,
  • középsúlyos: egy napnál hosszabb ideig tartó közepes erősségű fájdalom,
  • súlyos: egy napnál hosszabb ideig tartó erős fájdalom, mely gyakran néhány órával megelőzi a menzeszt, és fejfájás, hányinger, hányás, súlyos betegségérzés kísérheti.

Mi okozza a görcsöket?

A fájdalmas menstruációnak elsődleges és másodlagos formáit különítik el.

Az előbbi csoport esetében a panaszok pubertáskorban, általában a menstruáció első jelentkezésével (vagy röviddel utána) kezdődnek. Az oka nem teljesen tisztázott, de nem szervi betegség áll a hátterében, hanem egyéb okok változó arányú keveréke.

A prosztaglandin nevű vegyületek ösztrogénhatásra képződnek a méhnyálkahártyában, és normális esetben a méh összehúzódását és a méhnyálkahártya leválását segítik elő. A méhizomban felhalmozódó nagyobb mennyiségű prosztaglandin erősebb méhösszehúzódásokat idéz elő, amelyek nagyobb fájdalommal járnak. A rendellenesen, erősebben (és akár gyorsabban) összehúzódó méhben az összehúzódások következtében a véráramlás akadályozódik, így a méhizom oxigénhiányossá válik, ami szintén fájdalommal jár. A prosztaglandinok emellett hányingert, hányást, hasmenést és gyengeséget, ájulást is okozhatnak.

Szerepet játszhat még a méh fejletlensége, a mozgás hiánya és lelki tényezők is. A pszichés okok közül a legfontosabbak:

  • családi minta: az édesanya is nehezen élte meg menstruációját,
  • alacsony fájdalomküszöb,
  • félelem a szexualitástól,
  • félelem a terhességtől és az anyaságtól,
  • félelem a fájdalomtól,
  • versenysportolóknál: félelem a teljesítmény csökkenésétől,
  • menopauza előtt: „kapuzárás előtti pánik”,
  • abortusz után: bűntudat.

A másodlagos zavar esetében a menstruációs fájdalom hátterében valamilyen szervi betegség áll, pl. endometriózis, kismedencei gyulladás vagy myoma.

Hogyan kezelhető?

Enyhe fájdalom esetén segíthet a mozgás és a menstruáció alatt alkalmazott görcsoldók. Középsúlyos panaszok esetén nemszteroid gyulladásgátlók javasoltak, melyek a prosztaglandin képződést gátolják. Szedésük megkezdése már a menstruáció jelentkezését megelőzően javasolt, azért hogy az erős tünetek kialakulását megakadályozzák.

Súlyos panaszok esetén a nőgyógyász fogamzásgátlót javasol, mely gátolja a peteérést, csökkenti a méhnyálkahártya vastagságát, ezáltal kevesebb prosztaglandin termelődik, és ezzel a fájdalom is csökken.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Földi Ildikó

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen