Mi állhat a gyakori menstruáció hátterében?

szerző: Dr. Hetényi Gábor, szülész-nőgyógyász - Nőgyógyászati Központ
frissítve:

A 21 napnál gyakoribb menzesz egyebek mellett hormonális egyensúlyzavarra is utalhat, ezért mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség. Dr. Hetényi Gábort, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyászát kérdeztük.

A menstruációt bonyolult folyamatok befolyásolják, előfordulhat időnkénti eltérés: korábbi vagy későbbi vérzés, gyakori és ritkább menstruáció. Amennyiben valakinek rendszerint 28 napra jön meg a menstruációja, nem kell aggódnia, ha egy-egy alkalommal ez hamarabb vagy később következik be. Befolyásolhatja a menstruációt a stresszes életmód, a nem megfelelő táplálkozás, illetve bizonyos gyógyszerek szedése, illetve életmódbeli változások vagy az erőteljes fizikai aktivitás.

Számos probléma a háttérben!

A Nőgyógyászati központ szülész-nőgyógyásza elmondta: amennyiben túl gyakori vérzés a probléma, annak hátterében szervi elváltozás állhat (gyulladás, ciszta vagy daganat), esetleg, emellett a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes és további szövődmények forrása lehet.

A túl gyakori menstruáció vagy folyamatos vérezgetés hosszú távon vérszegénységhez vezethet akkor is, ha az egy-egy alkalommal történő vérvesztés nem látszik jelentősnek. Ebben az esetben mindenképpen keresse fel kezelőorvosát!

Rendszeres nőgyógyászati kontroll

A havi vérzést bonyolult hormonális folyamat szabályozza, és ha a rendszerbe hiba csúszik, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, aki ultrahang- és laborvizsgálat útján eldönti, mi áll pontosan a hátterében, majd elkezdődhet a megfelelő kezelés – tette hozzá dr. Hetényi Gábor.

Problémát jelenthet a megszokottnál ritkábban jelentkező menstruáció, illetve az is jelzésértékű lehet, ha az átlagosnál bővebb vérzést tapasztal a nő. Amennyiben a vérzések mennyisége csak a későbbi időszakban nőtt meg, még inkább nőgyógyászati okokat kell keresni.

Tovább Mi az oka a ritkább menstruációnak?

(Nőgyógyászati Központ - Dr. Hetényi Gábor, szülész-nőgyógyász)

Cikkajánló

Fájdalmas, késik, kimarad - A menstruációs zavarokról

Dr. Osikóczki Orsolya, Dr. Soltész Annamária, Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
Menstruáció
A menstruációs zavarok, rendellenességek hátterében többnyire hormonális rendellenesség áll, bár anatómiai eltérés is lehet a vérzészavar oka. Felléphet vérzés a normális időben jelentkező menzesz elmúlta utáni napokban, vagy éppen a menstruáció jelentkezése előtti héten is.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen