Az endometriózis kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Az endometriózis kezelése általában gyógyszeresen vagy műtéti úton történhet. Az ideális stratégiát a tünetek súlyossága és a teherbe esés szándéka határozza meg.

A téma cikkei - Endometriózis

4/1 Az endometriózis okai és tünetei
4/2 Az endometriózis diagnosztizálása
4/3 Az endometriózis kezelése
4/4 Az endometriózis és a teherbe esés esélye

1. Fájdalomcsillapítók

A menstruációs görcsök által okozott fájdalom csökkentésére szedhet vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat, ha azonban azt tapasztalja, hogy a maximálisan ajánlott dózis mellett sem szűnik meg a fájdalom, akkor más kezelés válhat szükségessé.

2. Hormonterápia

Az endometriózissal járó fájdalom csökkentéséhez vagy megszüntetéséhez hormonok adására lehet szükség. Mivel a hormonszintek emelkedése az endometriális szövet megvastagodását, csökkenése pedig a nyálkahártya lelökődését és vérzését eredményezheti, ezért a hormonok adása hatékony lehet. Ha a kezelés nem hat a tünetekre, az endometriózis diagnózisa megkérdőjelezhető.

Az alábbi hormonkezelések fontolhatók meg a betegség esetén:

  • Orális fogamzásgátlók - Az orális fogamzásgátlók hónapról-hónapra mérséklik a méhnyálkahártya megvastagodását. Hosszú távon alkalmazva a fogamzásgátló tabletták csökkentik, illetve megszüntetik az endometriózis által okozott fájdalmat. A legtöbb nőnél kevesebb vérzéssel járó, rövidebb ideig tartó menstruáció alakul ki fogamzásgátló tabletták szedése mellett.

  • Gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonisták és antagonisták - Ezek a készítmények gátolják a petefészket stimuláló hormonok felszabadulását. Megakadályozza a menstruációt, drámaian csökkenti az ösztrogén szintet és csökkenti a méhen kívüli endometriális szövet mennyiségét. A gonadotropin-releasing hormon agonisták és antagonisták a betegséget a kezelés alatt, sőt a kezelést követő néhány hónap, illetve néhány év során is inaktivitásra kényszeríthetik. Ezek a gyógyszerek mesterségesen a menopauzához hasonló állapotot hoznak létre, éppen ezért nagyon zavaró mellékhatásokat okozhatnak - például hőhullámok, és hüvelyszárazság alakulhat ki. Alacsony dózisú ösztrogént ezen mellékhatások csökkentésére a kezeléssel párhuzamosan szedni lehet.

  • Danazol - A petefészket stimuláló hormonok termelődését gátló hormon, ami szintén megakadályozza a menstruációt, és az endometriózis tüneteit. Mindezen hatása mellett gátolja az endometrium növekedését. Nem kívánt mellékhatásai - például akne kialakulása és az arc szőrösödése - miatt nem elsőként választandó készítmény.

  • Medroxyprogeszteron - Ez egy injekciós készítmény, ami hatékonyan gátolja a menstruációt és az endometriális szövetek növekedését, ezáltal csökkentve az endometriózis tüneteit. Mellékhatásként hízás és rossz közérzet alakulhat ki.

  • Aromatázgátlók - Ezeket a készítményeket elsősorban az emlőrákkezelésben betöltött szerepük miatt ismerjük, azonban az endometrióziskezelésben is hatékonyak lehetnek. Az aromatázgátlók a különböző hormonok ösztrogénné átalakulását gátolják, többek között a méhnyálkahártya ösztrogéntermelését is gátolják. Emiatt az endometriózis kóros szövetei nem kapják meg a növekedéshez szükséges ösztrogént. Vizsgálatok szerint az aromatázgátlók legalább olyan jó eredményeket nyújtanak, mint a többi hormonális kezelés, azonban jobban tolerálhatóak.

Élet az endometriózissal
Diagnosztizálatlan vagy kezeletlen esetben az endometriózis egy kétségbeejtő, frusztráló kórállapot lehet. Az időnként kialakuló fájdalomrohamok iskolai hiányzást vagy táppénzt vonhatnak maguk után, és megterhelhetik kapcsolatait. A visszatérő fájdalom ingerlékenységhez, szorongáshoz, depresszióhoz, dühhöz és tehetetlenség érzés kialakulásához vezethet.

Az endometriózis talaján kialakuló meddőség szintén súlyos érzelmi terheket róhat Önre, ezért nagyon fontos, hogy ha felmerül a betegség gyanúja, keresse fel orvosát!

Hogyha Önnek az endometriózis szövődményeket okozott, fontolja meg, hogy csatlakozik egy önsegítő körhöz, amelyet a betegségben szenvedő, vagy meddő nők látogatnak. Néha már az is nagy segítség, hogyha egy másik beteggel részletesen át tudja beszélni a panaszokat, az érzéseket és a betegséggel kapcsolatos tapasztalatokat.

3. Konzervatív műtét

Bár bizonyos hormonkezelések hatékonyan tudják csökkenteni a betegség tüneteit, alkalmazásukkal párhuzamosan a fogamzóképesség elvész, azaz megakadályozzák a teherbe esést. Hogyha Önnek endometriózisa van, és teherbe szeretne esni, a betegséget okozó szövetek műtéti eltávolítása növelheti a teherbeesés valószínűségét. Akkor is felmerülhet a műtéti kezelés lehetősége, ha Önnek az endometriózis miatt nagyon komoly fájdalmai vannak.

A konzervatív műtét során az endometriális szövetet, a hegszövetet és az összenövéseket távolítják el anélkül, hogy az ivarszerveket bántanák. Orvosa ezt az eljárást vagy laparoscoposan, vagy hagyományos, nyílt hasi műtét keretén belül végezheti. A laparoscopos műtét során egy vékony kamerát juttatnak be a köldök mellett végzett kis bemetszésen keresztül a hasüregbe. A laparoscophoz egy lézer szikét csatlakoztatnak, amely hőhatás segítségével elpusztítja a kórosan káros szöveteket.

4. Hysterectomia

Az endometriózis súlyos formájában a méh eltávolítása (hysterectomia) és a két petefészek eltávolítása a legmegfelelőbb kezelés. A hysterctomia önmagában is hatékony, de a petefészkek eltávolításával garantálni lehet, hogy az endometriózis nem újul ki. Mind a két lehetőség már a végső megoldás, elsősorban a fogamzóképesség elvesztése után jön szóba, hiszen a hysterectomia után már nem lehet teherbe esni.

Bár nem minden kezelés egyformán ideális mindenkinek, a legtöbb beteg, aki az endometriózis kezelését keresi, talál megoldást. Fájdalom esetén, vagy ha a megfelelő kezelés megtalálása időbe telik, akkor megpróbálhatja otthon, egyszerű beavatkozások segítségével csökkenteni a fájdalmat: forró fürdők, vagy villanypárna segíthet a kismedencei izmok elernyesztésében, a görcsös fájdalom csökkentésében.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Cikkajánló

Endometriózis
Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász