Vissza-visszatérő hüvelyfolyás - Gyakori okok, és tanácsok a megelőzéshez

Dr. Farkas Ágnes-
szerző: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A hüvelyváladék kóros megváltozását, a rendellenes hüvelyfolyást többféle kórokozó is előidézheti. A nők többsége életében legalább egyszer megtapasztalja a bakteriális hüvelyfertőzés vagy a hüvelygomba tüneteit, azonban ha ez visszatérővé válik, akkor mindenképp érdemes átgondolni a háttérben álló okokat.

A rendellenes hüvelyi folyás kialakulhat bakteriális fertőzés, gomba által okozott hüvelygyulladás eredményeként, illetve állhat vegyes (gomba és baktérium együttesen) hüvelyfertőzés is a kellemetlen tünetek hátterében. A 15 és 44 éves kor között leggyakrabban előforduló hüvelyfertőzés, ami kóros hüvelyi váladékozáshoz vezethet, a közhiedelemmel ellentétben nem a hüvelygomba, hanem a bakteriális vaginózis.

Nem nemi úton terjedő fertőzésről van szó, bár gyakran alakul ki védekezés nélküli szexuális együttlétet követően. Sok esetben a helytelen tisztálkodási szokások okozzák. Ilyen lehet a gyakori, irritáló hatású készítmények használata a nemi szerveken, vagy a gyakori hüvelyöblítés, és előfordul, hogy a WC-használat higiéniás szabályait nem tartják be megfelelően az érintett páciensek.

A leggyakoribb probléma a hüvelyi fertőzésekkel az, hogy gyakran és viszonylag könnyen visszatérhet azokban az esetekben, amikor a kiváltó okot nem szüntetjük meg. Éppen ezért nagyon fontos a megelőzésre mindig nagy hangsúlyt fektetni.

A normál hüvelyflóra védelmet biztosít a fertőzésekkel szemben

A hüvelyben minden nőre jellegzetes mikrobiom található. Ez olyan speciális ökológiai környezet, ami minden emberben más és más, és időszakosan is változhat. Gombák, baktériumok, egysejtűek által alkotott élettani közösség, amely nagyon precíz egyensúlyban létezik. A normál hüvelyflóra tagjai között vannak olyan élőlények, amelyek a fertőzések elleni védekezésben segítenek (ezek a Lactobacillusok), és vannak olyanok, amelyek az előzőek számának csökkenése esetén elszaporodnak, és fertőzést váltanak ki.

A hüvelyben normál körülmények között meglévő savas pH a Lactobacillusok segítségével tartható fenn. A Lactobacillusok a hüvelyi glikogén felhasználásával egyrészt felhasználják az egyéb kórokozók elszaporodásához szükséges glikogént, másrészt a más kórokozók számára kedvezőtlen közeget teremtő tejsavat állítanak elő.

Azokban az esetekben, amikor a hüvelyi mikrobiom védekező szerepét betöltő baktériumok száma csökken, a savas pH lúgos irányba tolódhat el. Ez a lúgos pH viszont kedvez a betegséget, fertőzést okozó baktériumok és gombák szaporodásának, így emiatt könnyebben alakulhat ki hüvelyfertőzés.

Lásd még A legjobb védekezés hüvelyfertőzések ellen: az egészséges hüvelyflóra

Gyakori okok a visszatérő hüvelyfolyás hátterében

Gyakori hüvelyi irrigálás - Többféle irrigálásra alkalmas eszköz és készítmény is elérhető a patikákban, drogériákban, ám sajnos akadnak köztük olyan készítmények, melyek kifejezetten károsak lehetnek egy alapvetően gyenge hüvelyflórával rendelkező, így visszatérő fertőzésekre hajlamos nő esetében. Sajnos az nem elég, ha tejsavat tartalmazó folyadékkal irrigál valaki, hiszen eközben a normál mikrobiom is károsodik, kimosódik a hüvelyből. Hiába próbáljuk a savas közeget visszaállítani, ha eközben a Lactobacillusok számát folyamatosan csökkentjük a gyakori hüvelyöblítések során.

A szervezet védekezőképességének gyengesége - A hüvelyi mikrobiom egyensúlyát több tényező is befolyásolhatja. Az immunrendszer működését gyengítő alapbetegségek megléte (cukorbetegség, hormonális problémák), valamint az életmóddal kapcsolatos számos tényező (egészségtelen táplálkozás, túlsúly, kevés testmozgás stb.) hozzájárulhat ahhoz, hogy a hüvelyfolyást kiváltó kórokozók elszaporodhassanak. Az antibiotikumok károsítják a bélflórát és a hüvelyflórát is, így a gyakori antibiotikumkúra is okozhatja a hüvelyfertőzések visszatérését.

Irritáció - Jelentkezhet a visszatérő hüvelyfolyás egy bizonyos WC-papír, vagy bizonyos típusú betétek használatát követően. Ennek az oka sokszor csak annyi, hogy egy adott illatanyag vagy összetevő irritálja a bőrt, emiatt enyhe gyulladás alakulhat ki, ami könnyen vezethet a hüvelyi mikrobiom változásához és a védekezőképesség károsodásához.

Hormonális változások - A női nemi hormon, az ösztrogén változó szintje befolyásolhatja a hüvelyflórát, ezért a terhesség, menopauza idején, vagy hormonális fogamzásgátlók szedésénél gyakrabban jelentkezhet a rendellenes hüvelyfolyás.

Nem megfelelő intim higiénia - Nyári melegben, vagy olyan tevékenységeket követően, amikor az intim területek folyamatosan nedvesek, fokozottan ügyelni kell a megelőzésre. Ilyen lehet a fürdőzés, a sportolás, a fizikailag megterhelő munka, vagy csak egy olyan nap, amikor nem választottunk az időjárásnak megfelelő ruházatot.

Bizonyos szexuális szokások - Hajlamosíthat hüvelyfertőzésre a védekezés nélküli együttlét, de fontos tudni, hogy alapvetően nem szexuális úton terjedő fertőzésről van szó, hiszen legtöbbször a hüvelyben egyébként is jelen lévő kórokozók túlzott elszaporodása okozza a folyást.

Nem megfelelő kezelés
A korábbi bakteriális hüvelyfertőzés vagy hüvelygomba nem megfelelő kezelését követően előfordulhat, hogy a probléma látszólag megoldódott, ugyanakkor nem volt teljes a gyógyulás, így később a folyást előidéző kórokozók ismét elszaporodnak. Ez leggyakrabban akkor fordul elő, ha a gyógyszert nem az előírt mennyiségben vagy ideig alkalmazzuk. Nagyon fontos a kórokozó azonosítása is bármilyen fertőző betegségnél, mivel a felesleges antibiotikumhasználat (gombás vagy vírusos fertőzés esetén) csak ront a helyzeten, elpusztítja a jótékony Lactobacillusokat is, ismét teret engedve a folyást kiváltó kórokozók elszaporodásának. Bármilyen hüvelyi fertőzés esetén szükséges a partner kezelése is a visszafertőződés megelőzése érdekében.

Tanácsok a hüvelyfertőzések visszatérésének megelőzéséhez

A gyógyszeres kezelést követően közvetlenül, ezután pedig a visszatérő fertőzés megelőzése érdekében hosszú távon is érdemes a hüvelyi prebiotikumok és a probiotikumok rendszeres alkalmazása. Vannak készítmények, melyek segítenek visszaállítani a megfelelő savas pH-t, miközben táplálják a saját Lactobacillusokat is, és vannak olyanok, melyek többféle Lactobacillus-törzset igyekeznek bejuttatni a hüvelybe, hogy pótolják a sérült flóra hiányzó tagjait. A gyógyszeres kezeléseket követően akár mindennap, a későbbiekben pedig heti 1-2 alkalommal javasolt a fenti készítmények alkalmazása, legtöbbször hónapokon keresztül.

Amikor vannak olyan ismert tényezők, amelyek szerepet játszhatnak a folyást okozó hüvelyfertőzés kialakulásában, mindenképpen kerülni, illetve kezelni kell azokat.

  • Ilyen lehet a gyakori hüvelyöblítés, vagy az intim higiéniás termékek túlzott alkalmazása.
  • Érdemes kipróbálni más, lehetőleg semlegesebb hatású, minél kevesebb vegyi anyagot tartalmazó intim betétet, tisztasági betétet vagy WC-papírt.
  • Kerüljük a felesleges antibiotikumhasználatot!
  • Krónikus betegség esetén fontos a betegség kontrollja, továbbá az alapbetegség kezeléséhez sükséges életmódtanáscok követése.

A megfelelő intim higiénia segíthet az újabb kórokozók bejutásának elkerülésében és a normál hüvelyflóra fenntartásában.

  • A WC-használatot követően fontos, hogy a tisztálkodás iránya elölről hátrafelé irányuljon, és lehetőség szerint ennek a vízzel való öblítés is legyen a része.
  • Nemcsak a WC-használat után javasolt az alapos kézmosás, hanem előtte is, hogy a kezünkön lévő szennyeződéseket, kórokozókat eltávolítsuk.
  • Meleg időszakokban, strandolás vagy szaunázás után, testmozgást követően fektessünk nagy hangsúlyt a ruházat mielőbbi lecserélésére, az alapos tisztálkodásra.
  • A szexuális együttlétek során használjunk óvszert, illetve fertőzés esetén fontos a partner kezelése is.

A megelőzésre fordított figyelemmel jó eséllyel kerülhetjük el a hüvelyi folyás kiújulását és a fertőzéseket követő esetleges szövődmények kialakulását.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász

Cikkajánló

Hüvelyi folyás: fehér, barna, zöld és véres váladék

Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Hüvelyi folyás
Minden nő számára jól ismert jelenség a hüvelyi váladékozás: a fehérneműn nyomot hagyó, kóros esetekben egyéb tünetekkel társuló, és változatos színű folyadék megjelenésére bárki számíthat.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Deli Tamás, szülész-nőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen