Tények és tévhitek az endometriózisról

szerző: Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító - WEBBeteg
frissítve:

Cikkünkben az endometriózis témáját szeretnénk körbejárni. Rengeteg tévhit, félreértés kering ezzel a betegséggel kapcsolatban, akár az okokra, akár a kezelési lehetőségekre gondolunk. Fontos ezeket tisztázni, ugyanis az endometriózis viszonylag gyakori állapot: világszerte átlagban minden 10. szülőképes korú nő érintett. Sőt - szélsőségesen ritkán - férfi beteg is előfordul.

Nézzük először a tényeket!

Tisztázzuk, hogy mi is az az endometriózis!

Az endometriózis név egy olyan súlyos egészségügyi problémát takar, amelyben a méh belsejét borító szövettípus (méhnyálkahártya=endometrium) a méhen kívül más szerveken is (a petefészkeken, a húgyhólyagon, akár a tüdőben is) fellelhető. Nem ritkák a hasüregi összenövések sem. Ezek a rendellenes elhelyezkedésű szövetek ugyanúgy viselkednek, mintha a méh üregében lennének: a ciklus során megvastagszanak és vérzés kíséretében leválnak. A vér azonban nem tud normál úton távozni a szervezetből, így vérrel teli ciszták alakulhatnak ki, valamint erőteljes fájdalom, görcs jelentkezhet.

Az endometriózis tünetei és felismerése

A betegek elmondása szerint fájdalom tapasztalható esetenként nemcsak menstruáció, hanem nemi aktus, vizelet- és székletürítés közben is. További tünet lehet hányinger, fáradtság, pszichológiai jellegű gondok, illetve termékenységi akadályok.

A tünetek sokszínűsége miatt a helyes diagnózis felállítása általában csak későn, laparoszkópos műtét során következik be.

Endometriózisra hajlamosító tényezők lehetnek

  • ha előfordult már a családban valakinél endometriózis
  • ha az első menstruáció 11 éves kor előtt jelentkezett
  • ha egy-egy menstruáció több mint 7 napig tart, vagy erős vérzés jellemző
  • ha 27 napnál rövidebbek a ciklusok.

Az endometriózis kezelése

Az endometriózisnak jelenleg nincs ismert gyógymódja. A tünetek enyhítésére hormontartalmú gyógyszereket, illetve fájdalomcsillapítókat szoktak felírni. Elkerülhetetlen azonban a műtét, amennyiben a betegnek nem sikerül teherbe esnie, vagy nagyfokú fájdalma van.

Bővebben Az endometriózis kezelése

Most pedig oszlassuk el a tévhiteket!

Az előzőekben ismeretett tények ellenére az endometriózist még mindig számos mítosz övezi. Ezeket most bemutatjuk, és közben feltárjuk a tudományosan alátámasztott igazságokat.

Tévhitek

1. Minden menstruáció erős vérzéssel és nagy fájdalommal jár.

NEM! A menstruáló nők több mint felénél valóban fájdalmasak a „nehéz napok”, a szerencsésebbeknél a vérzés kismértékű, maga a menstruáció pedig mindössze pár napig tart és fájdalommentes. A rendkívül erős, már-már elviselhetetlen fájdalom rendellenességre, például endometriózisra utalhat. Ugyanakkor, és ezt fontos hangsúlyozni, endometriózis esetén vérzés a ciklus közepén is jelentkezhet, mint ahogyan fájdalom is megmutatkozhat vizeletürítés, peteérés közben, vagy bélfájdalom formájában.

2. A terhesség gyógyíthatja az endometriózist.

NEM! Egyes nőknél javulnak a tünetek, másoknál nem, és vannak esetek, amikor a várandósság során az állapot súlyosbodásáról számoltak be. Korábban már említettük, hogy az endometriózis nem gyógyítható. Az állapotra a terhesség során bekövetkező hormonális változások valóban hatással vannak, de semmilyen általános következtetést nem lehet levonni belőlük.

3. A méh eltávolításával megszűnnek a tünetek.

NEM! Végeztek egy tanulmányt 137, endometriózisban szenvedő és méheltávolításon átesett nő részvételével, amelyben a műtét utáni eredménnyel 84%-uk elégedett volt. Az állapot azonban a tünetek enyhülése mellett sajnos bármikor kiújulhat – éppen azért, mert endometriózisban a méhen kívül számos helyen előfordul a méhnyálkahártya. Továbbá, az endometrium a petefészkekben termelődő ösztrogénre reagál (a petefészkek pedig a méheltávolítás folyamán megmaradnak).

A betegség egyik ismert típusa az úgynevezett mélyen infiltráló endometriózis, amelyben a méhnyálkahártya-szövetek a hashártya szintje alatt legalább 5 mm mélyen találhatók. Az ilyen típusú elváltozások még a petefészkek műtéti eltávolítása után sem mutatnak javulást.

4. Az endometriózis csak a női nemi szerveket érinti.

NEM! A betegség által okozott elváltozások leggyakrabban valóban a kismedencében, az alhasban és hashártyán találhatók, ugyanakkor a testen belül szinte bárhol előfordulhatnak. Találtak már méhnyálkahártya-szöveteket a tüdő nyálkahártyájában is, sőt még az agyban is, ahol a menstruáció során rohamokat okozott.

5. Az endometriózis mindig fájdalommal jár.

NEM! Felmérések szerint az érintett nők több mint 60%-a krónikus medencetáji, illetve hasi fájdalomról számol be. Előfordulnak azonban esetek, amikor a betegek semmiféle fájdalmat nem tapasztalnak. A fájdalom nagysága az endometriózis típusával sem áll összefüggésben: az enyhébb formák is okozhatnak elviselhetetlen fájdalmat, míg a mélyen infiltráló formák között is találni fájdalommentes eseteket.

6. A változókor beálltával megszűnnek a tünetek.

NEM! Az endometriózis nem múlik el feltétlenül a klimax kezdetével. Ugyanazért, amiért a méheltávolítás sem mindig jelenti az endometriózis tüneteinek megszűnését, a menopauza sem biztos, hogy meggyógyítja. Olyannyira nem, hogy létezik úgynevezett posztmenopauzális endometriózis, amely a nők mintegy 2–5%-át érinti.

7. Az endometriózis egyenlő a meddőséggel.

NEM! A tanulmányok alapján az endometriózisban szenvedő nők 30–50%-ának valóban nehézséget okoz a teherbe esés. Annak ellenére, hogy a statisztikák összekapcsolják ezt az állapotot a termékenységi kihívásokkal, az endometriózis nem jelenti automatikusan a meddőség diagnózisát.

Az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk, mennyire problémás a teherbe esés, az, hogy megpróbáljuk – javasolják a szakemberek. Kérje kezelőorvosa segítségét a szedett gyógyszereivel kapcsolatban, ugyanis egyes, endometriózis kezelésére alkalmazott gyógyszerek megakadályozhatják a terhességet, így szükségessé válhat azok abbahagyása.

Bővebben Az endometriózis és a teherbe esés lehetősége

8. Az abortusz endometriózist okoz.

NEM! Bár az endometriózis pontos oka mindmáig ismeretlen, arra nincsen bizonyíték, hogy az abortusz endometriózist okozna.

9. A fogamzásgátló tabletták gyógyítják az endometriózist.

NEM! Egyes fogamzásgátló tabletták – a peteérés és a menstruáció elnyomása által – csökkenthetik az endometriózis tüneteit, azonban nem gyógyítják azt. A hormonszintek kiegyenlítésével és a vérzés megakadályozásával jó kezelést jelentenek, azonban jelenleg nincsen olyan gyógymód, amivel teljes javulás lenne elérhető.

10. A magas ösztrogénszint endometriózist okoz.

NEM! Az ösztrogénblokkoló gyógyszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében, azonban az endometriózis nem a magas ösztrogénszinttől alakul ki. Ugyanakkor, a legújabb kutatások szerint az ösztrogénreceptorok szerepet játszhatnak az állapothoz társítható folyamatokban. Bizonyítékot találtak arra, hogy bizonyos fehérvérsejtek aktiválódása krónikus gyulladást eredményezhet, amely hozzájárulhat az endometriózis kialakulásához.

Bízunk benne, hogy a tudomány folyamatos fejlődésével, jövőbeni új terápiák kidolgozásával eredményesebben gyógyítható lesz ez a betegség!

    WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
    Szerzőnk: Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító


    Felhasznált irodalom:

    Cikkajánló

    Endometriózis
    Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben. Számos kellemetlen panasz mellett a meddőség egyik gyakori oka is lehet.
    Karácsonyi ételeink
    Karácsonyi ételeink

    Újragondolva egészségesebb verzióban.

    Feledékenység
    Feledékenység

    Mi okozhatja még demencián kívül?

    WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
    WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
    WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit
    WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász
    WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes

    Segítség

    Orvos válaszol

    orvos válaszol piktogram
    Dr. Kiss György

    Dr. Kiss György

    Szülész-nőgyógyász

    Orvoskereső

    orvoskereső piktogram
    Dr. Fekete István

    Dr. Fekete István

    Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

    Debrecen