A petefészek-kimerülés kezelési lehetőségei
Korai petefészek-kimerülés elsősorban az alacsony ösztrogénszint miatt kialakuló szövődményeket kell kezelni. Ezzel megelőzhető a legtöbb kísérőtünet vagy szövődmény kialakulása, ám sajnos jelenleg nincs olyan kezelés, amivel a termékenység biztosan és teljesen helyreállítható.
A téma cikkei |
3/1 A korai petefészek-kimerülés 3/3 A korai petefészek-kimerülés két típusa 3/2 Kezelések petefészek-kimerülés esetén |
Milyen kezelésekre lehet szükség?
Hormonpótlás
A korai petefészek-kimerülés (POI) kezelésének egyik iránya a kórképpel járó tünetek (mint a hőhullámok, ingerlékenység, a csontritkulás, a hüvelyszárazság) enyhítése. Ezek elsődleges eszköze a hormonpótló terápia, az ösztrogének pótlása. Az ösztrogén kombinációja egy másik hormonnal, a progeszteronnal a hormonok természetes egyensúlyát utánozza. A hormonszubsztitúciós kezelést tabletta formájában, tapasszal vagy géllel is meg lehet valósítani.
A hormonkezelésre nagy valószínűséggel 50-51 éves koráig, vagyis az menopauza átlagos megjelenési idejéig lesz szükség. Noha a hosszú távú ösztrogén kezelés kismértékben fokozza az emlőrák kockázatát, a hormonkezelés jótékony hatása általában meghaladja a kockázatot. Fokozott trombózishajlam, nem jól beállított magas vérnyomás és családi halmozódású mellrák esetén esetén a hormonpótló kezelés ellenjavallt. Megkezdése előtt ezek kivizsgálása is javasolt.
Kalcium és D-vitamin
Az ösztrogénkezelés mellett orvosa valószínűleg a kalcium és a D-vitamin pótlását is javasolja. Ezek a gyógyszerek fontosak a csont egészségének megőrzése, az oszteoporózis megelőzése érdekében.
Őrizze meg csontjai egészségét! |
Alacsony ösztrogéntermelés esetén fokozott az oszteoporózis kockázata. Fontos, hogy csontjai egészségével foglalkozzon, javasolt ezért a kalcium és a D-vitamin fokozott bevitele, a rendszeres testedzés, továbbá a dohányzás elhagyása. |
A meddőség kezelésének lehetőségei
A korai petefészek-kimerülés egyik gyakori következménye a meddőség. Az érintettek 5-10 százalékánál fordulhat elő spontán teherbeesés, amennyiben a háttérben nem anatómiai rendellenesség, vagy genetikai károsodás áll, illetve rendelkezésre állnak ép tüszők.
Nincs olyan kezelés, amivel a termékenység biztosan és teljesen helyreállítható, azonban megkísérelhető a teherbeesés.
- Hormonkezeléssel és más gyógyszeres kezeléssel stimulálható az ovuláció, amennyiben a korai petefészek-kimerülés hátterében az érési folyamat zavara áll, de a beteg rendelkezik ép tüszőkkel.
- A mesterséges megtermékenyítés során néhány petét eltávolítanak, laboratóriumi körülmények között a partner spermiumával megtermékenyítik, majd visszaültetik a nő méhébe.
- Ha ez sorozatosan nem sikerül, vagy a petefészek elégtelenségének a hátterében igazoltan a follikulushiány áll, akkor a donor petesejttel végzett beavatkozás kecsegtet a legnagyobb sikerrel.
Ha családot szeretne alapítani, beszéljen orvosával az alternatív lehetőségekről, például a mesterséges megtermékenyítésről, esetleg az örökbefogadásról!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus; Dr. Csősz György, nőgyógyász