Mellrákom van? - Az orvos válaszol

WEBBeteg
megjelent:

Elmentem mammográfiára és azóta rettegésben élek. Van egy 7 éves kislányom akit szeretnék felnevelni. Fiatal vagyok még hormonkezelésre, de járjak utána, hogy mi okozza ezt az egészet csak ennyit mondanak. - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Tisztelt Doktor Úr!

Elmentem mammográfiára és azóta rettegésben élek.

Legutóbbi eredményeim: jobb emlő K-2 benignus külső-felső guadransban 11 óránál a bimbóudvar szélénél egy 0.5cm-es kemény mobilis terime tapintható. Mindkét emlő U-2 benignus mindkét oldalon periareolasian több apró folyadéktartalmú képlet látható 10mm mélyen. A jobb emlőben asymetrikus mirigysziget látható.

37 éves vagyok. Lehet, hogy rákos leszek?

Tisztelt kérdező!

A leírás alapján többszörös mirigyes-cystás emlőbetegség, ú.n. "mastopathia" áll fenn, ami nem rosszindulatú, semmi köze a rákhoz. A menstruációs ciklussal összefüggésben (a vérben keringő hormononktól függően) változik, egyszer kisebb, egyszer nagyobb, kissé érzékenyebb, vagy éppen nem érzékeny.

Fibroadenoma ábra

A folyadéktartalmú dolgok azok a tejmirigyekben lévő ki ciszták. A jobb emlőben leírt 0.5 mm-es kemény, mozgatható göböcske pedig valószínűleg fibroadenoma. Mindegyik jóindulatú (benignus).

Megbízható ultrahangos vizsgálatot kellene elsősorban végezni a havivérzés utolsó napja után egy héttel, mert 37 éves korban még olyan sűrű ("denz") az emlőmirigy állománya, hogy a mammográfia sok mindent lát, de sok mindent nem lát a masszív emlőállománytól.

Az ultrahang egyrészt nem fáj (nem kell összenyomni az emlőt), másrészt szintén el tudja különíteni a normális mirigyállományt a kóros elváltozásoktól. Rendszeresen végezhető, tehát össze lehet hasonlítani a mostani helyzetet egy régebbi képpel, vagy mondjuk 3-6 hónap múlva megint készülő képpel.

Ha mégis gyanús lenne valami, úgy finom tűvel célzottan (az ultrahang vizsgálat közben pontosan megcélozva) sejteket lehet kiszippantani a gyanús területről, és a mintát mikroszkóposan értékelni.

Leírása alapján nem kell izgulni, de azt tudni kell, hogy hazánkban az emlőrák minden nyolcadik/kilencedik nőt előbb-utóbb eléri élete során, tehát gyakori betegség.

Nem véletlenül ajánljuk a rendszeres szűrést: 37 éves korban leginkább az ultrahangot. Különösen akkor, ha a családban több asszonynak emlőrákja volt (esetleges genetikai hajlam).

Mit kell tudni az emlő önvizsgálatáról?

Az emlő havonkénti önvizsgálatát 20 év felett minden nőnek ajánlott elvégezni, mégpedig a menstruáció utáni héten.
Bővebben az emlő önvizsgálatáról

(WEBBeteg - Dr. Nagykálnai Tamás onkológus)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Baki Márta, onkológus, Dr. Laki András, radiológus
WEBBeteg - Brjeska Dóra, újságíró
WEBBeteg - Fazekas Erzsébet, újságíró
WEBBeteg - Gorzsás Anita, újságíró
WEBBeteg összeállítás - Dr. Kovács Árpád klinikai onkológus, Dr. Kónya Judit családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen