Hüvelyfali plasztika - Mikor szükséges, hogyan történik?
Sajnos nemcsak az arc, a mell izmai és bőre ereszkedhet meg az idő múlásával, hanem a hüvelyfalat alkotó izmok, támasztószövetek is. Az előbbiekkel ellentétben ez nem szépészeti problémát, hanem komoly egészségügyi gondot okozhat. A helyreállító műtétet hüvelyfali plasztikának (vaginoplasztika) nevezik.
Milyen problémák kezelhetőek a hüvelyfali plasztikával?
A mellső hüvelyfal a húgyhólyaggal illetve a húgycsővel áll anatómiai kapcsoltban, ezért a hüvelyfal gyengülése esetén a húgycső és húgyhólyag megsüllyed, úgynevezett hólyagsérv vagy hólyagsüllyedés (cystocele) alakul ki. Ennek következtében vizelettartási gondok jelentkezhetnek. Enyhébb esetben csak vizeletcsepegésről van szó, mely jellemzően lépcsőzéskor, tüsszentéskor, köhögéskor történik. Súlyosabb esetben kifejezettebb a vizelettartási zavar (inkontinencia). A megsüllyedt hüvelyfal kitüremkedik, és a beteg mosakodás közben tapinthatja a hüvelybemenetben, gyakrabban tér vissza a hólyaghurut.
A hátsó hüvelyfali izmok és kötőszövetek megereszkedése esetén székletürítési problémáról számolnak be a betegek. Bélsérv, végbélsüllyedés (rectocele) alakul ki, mely tapinthatóvá válik, a székelési nehézségek mellett kellemetlen és fájdalmas panaszokkal jár.
A betegek a hüvely kitágulása miatt szexuális problémákkal is küzdenek, a hüvely szöveteinek elvékonyodása kellemetlen vagy fájdalmas érzést okoz az együttlétek során.
A fenti problémák gyakrabban fordulnak elő változókorban vagy azt követően, szülés után, de korábban is kialakulhatnak.
Amennyiben a hüvelyfal süllyedése megkezdődött, enyhe esetben még a gátizmokat és hüvelyfali izmokat erősítő intim tornától várható javulás. A végleges megoldást azonban a műtét jelenti. A hüvelyfali plasztika segíthet a hüvely és a medencefenék funkciójának és megjelenésének javításában. Amennyiben a műtét elmarad, a panaszok rosszabbodása és a méh megsüllyedése, hüvellyel együtt történő kifordulása várható.
Fontos kiemelni, hogy a szexuális zavarok és az inkontinens panaszok hátterében több ok is állhat, ekkor a vaginoplasztika nem jelent teljes megoldást. Bizonyos esetekben ezért más kezelések is szükségesek az kismedencei szervek összetett problémáinak kezeléséhez.
Háttér A kismedencei szervek süllyedése
Hüvelyfali plasztika és szülés - Az orvos válaszol |
- A szülések következtében végbél- és húgyhólyag sérv alakult ki nálam, illetve eléggé kitágultam. Szóba került egy újabb baba... A szülés előtt, vagy utána érdemes hüvelyfali plasztikát végeztetni? - Nem azért volna szükséges megvárni a hüvelyi műtéttel a szülést, mert esetleg azt követően ne lehetne szülni - biztosan lehet. Viszont egy szülés olyan megterhelés a szülőcsatornának, hogy gyakorlatilag bizonyosra vehető, hogy még egy jól sikerült hüvelyfali plasztikai műtét eredményét is tönkretenné, a szülés után ismét ugyanott tartana, ahol most. Szóval a sorrend szerintem: szülés, majd a plasztika. (Dr. Deli Tamás, szülész-nőgyógyász szakorvos - WEBBeteg) |
Műtét előtti kivizsgálás
A műtétet minden esetben nőgyógyász szakorvosi vizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot és rákszűrést foglal magában.
Műtét előtt laboratóriumi vizsgálatok, esetleg további belgyógyászati vizsgálatok szükségesek, illetve a vizsgálati eredmények birtokában inkontinencia esetén nem egyszer szükséges urológus szakorvossal történő konzultáció is.
A leletek birtokában döntenek a műtétről, beavatkozás esetén mindenképpen altatóorvosi kivizsgálás is szükséges.
A hüvelyfali plasztika menete
Általában a műtét előtti napon be kell feküdni a kórházba. A műtétet altatásban vagy gerincvelői érzéstelenítésben végzik. Ennek megfelelően készítik elő a beteget.
Az alapján, hogy a hüvely mellső (húgyhólyag és húgycső felé eső) vagy hátsó (végbél felé eső) részét érinti, végeznek mellső, illetve hátsó fali hüvelyplasztikát. Gyakran végeznek egyszerre mellső illetve hátsó fali plasztikát, de előfordulhat, hogy csak az egyik típusú műtétre van szükség. Mindkét műtét célja az eredeti anatómiai helyzet visszaállítása, a panaszok megszüntetése céljából.
Mellső hüvelyplasztika során a mellső hüvelyfalon, ahol a hólyagsérv kialakult egy metszést ejtenek, a megnyúlt hüvelyfalat alátámasztják, megerősítik, majd speciális, csak ebben a műtéttípusban használt öltésekkel zárják. Ezután eltávolítják a felesleges hüvelyfali rész, beszűkítve ezzel a hüvelyt. Majd a hüvelyfal sebszéleit varratsorral zárják.
Hátsó hüvelyplasztika végzésekor a hüvelybemenet hátsó részén a felesleges hüvelyrészt kimetszik, majd a kétoldali gátizmokat öltéssel egyesítik, ezzel beszűkítik a tágult hüvelyt. A sebszéleket varratokkal egyesítik.
Lehetséges szövődmények
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét nem lehet előre garantálni. Bármilyen, még a legegyszerűbb beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények.
Lehetséges szövődmények: a műtét alatt hólyag- vagy végbélsérülés, utóvérzés, vérömleny, vérzés húgyhólyagból, sipolyképződés, sebszétválás, vizeletürítési zavarok, gyulladás.
Mellsőfali plasztika után katétert vezetnek a húgycsőbe mely a műtétet követő két napon bent marad. Eltávolítása után előfordulhat, hogy a vizelet nem indul meg, ekkor visszahelyezik, és várakoznak, majd újra eltávolítják.
Amennyiben bármilyen panasza van, jelezze a kezelőorvosnak, ezzel elkezdhető a szövődmény időbeni kezelésében.
Műtét utáni teendők
Hüvelyplasztika után általában 3-4 napot kell eltölteni a betegnek a kórházban. Varratszedés nem történik.
Az átlagos gyógyulási idő 3-4 hét, ezalatt az idő alatt a nagy megterhelést, súlyos tárgyak emelését, cipelését javasolt kerüli.
A gyulladásos megbetegedés elkerülése céljából legalább két hétig tartózkodni kell a szexuális élettől. Ajánlott még a tamponhasználat, hüvelyöblítés és az ülőfürdő elhagyása két-három hétig.
A teljes gyógyulást követően 4-6 héttel nőgyógyászati kontrollvizsgálat végzése szükséges.
A panaszok kiújulásának elkerülése céljából intimtorna (gátizomtorna) végzése javasolt.
Lásd még Intim lézer - Nőgyógyászati lézerkezelések
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász szakorvos