Már kis mértékű fogyás is fokozza a termékenységet

MTI
megjelent:

Már kis mértékű fogyás is növeli az elhízott nők termékenységi esélyeit - állítja egy tanulmány. Kutatók három hónapon át vizsgáltak 40 túlsúlyos nőt, akinek nem volt peteérése. Megállapították, hogy testsúlyuk csupán 5 százalékos csökkenése 19 százalékkal növelte méhük vérellátását.

A jobb keringés pedig segíti a peték kiszabadulását a petefészkekből és a magzat megtapadását a méhben - olvasható a tanulmányról beszámoló BBC News online kiadásában (news.bbc.co.uk).

A kísérletben résztvevő, többnyire policisztás petefészek szindrómával (PCOS) élő nők átlagosan 29 év körüliek voltak. Gyógyszerek segítségével 12 hét alatt sikerült leadniuk testsúlyuk 5 százalékát. A kutatók egy előző munkájuk során arra a következtetésre jutottak, hogy már a kis súlyvesztés is 30-40 százalékkal nagyobb esélyt jelent a normális peteéréshez a pácienseknél.

A mostani volt azonban az első tanulmány, amely azt is vizsgálta, hogy a mennyiben befolyásolja a folyamatot a vérkeringés.

A vérkeringés serkentése lenne a megoldás

A kutatók leírása szerint a vérkeringés olyan kapcsolóként szolgál, amely valósággal "begyújtja" a petefészkeket. Ráadásul csökkenti a PCOS-páciensekre jellemző magas tesztoszteron - férfi hormon - szintet is, ami szintén növeli a természetes fogantatást.

Az eredmények felvetik annak lehetőségét, hogy érdemes megvizsgálni, vajon a méh vérkeringését javító gyógyszerek segítenek-e a termékennyé válásban.

Daghni Rajasingam, a Szülészek és Nőgyógyászok Királyi Kollégiumának szóvivője elmondta, hogy az eredmények nagyon érdekesek, de az továbbra is kérdéses, vajon a jobb vérkeringés végül együtt jár-e sikeres terhességgel.

Hangsúlyozta, hogy a meddőség csupán egyike azoknak a problémáknak, amelyekkel a gyermekáldásra vágyó elhízott nőknek szembe kell nézniük. Még ha sikerül is teherbe esniük, a komplikációk és az idő előtti szülés kockázata sokkal nagyobb náluk.

(MTI)

Cikkajánló

Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

Tóth Réka gyógytornász-fizioterapeuta, manuálterapeuta
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Debreczeni Anikó, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen