A vetélések típusai

szerző: Dr. Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

A terhesség megszakadását a betöltött 24. terhességi hét előtt spontán vetélésnek nevezzük. Ha nem állapítható meg a terhesség kora, akkor az 500 g alatti vagy 30 cm-nél hosszabb, életjelenséget nem mutató magzat esetében beszélünk vetélésről.

A téma cikkei

7/1 Mit kell tudni a vetélésről?
7/2 A vetélések típusai
7/3 A fenyegető vetélés
7/4 A vetélés okai, hajlamosító tényezői
7/5 Bekövetkezhet a vetélés vérzés nélkül is?
7/6 Vetélés utáni komplikációk
7/7 Terhességi tünetek vetélés után

A vetélés vagy abortusz említésekor először is tisztázni kell, hogy, mit is nevezünk vetélésnek. A terhesség idejét harmadokra (trimeszterekre) szokás osztani. A 0-12. hétig az első, a 24. hétig a második, míg a 25. héttől a harmadik trimeszterről beszélünk.

A terhesség megszakadását a betöltött 24. terhességi hét előtt spontán vetélésnek nevezzük. Ha nem állapítható meg a terhesség kora (nem ismert az utolsó menstruáció időpontja vagy nincs elvégzett ultrahangos vizsgálat), akkor az 500 g alatti vagy 30 cm-nél hosszabb, életjelenséget nem mutató magzat esetében beszélünk vetélésről.

Minden ettől későbbi terhességi hétben illetve ennél nagyobb magzat világra jöttekor, függetlenül a terhesség korától, szülésnek könyveljük el.

A vetélések csoportosítása

Több szempont szerint csoportosíthatunk. Az egyik, a terhességi heteket veszi figyelembe.

  • Szubklinikai vetélés. Ha a terhesség megszakadása a fogantatást követő 2-3 héten belül zajlik, általában nem okoz tüneteket, - esetleg a késve érkező menstruáció bővebb kissé - ekkor beszélünk szubklinikai vetélésről. Ezek aránya nehezen határozható meg pontosan, egyes becslések szerint a fogamzások 65-70 százaléka végződik vetéléssel.
  • Korai vetélés. A következő és a leggyakrabban felismert, az első trimeszteri (korai) vetélés. Az összes spontán vetélések 70 százaléka zajlik az első trimeszterben.
  • Középidős vetélés. A fennmaradó 30 százalékot a középidős vetélések teszik ki.

Nemcsak a terhességi kor szerint osztályozzuk a vetéléseket, hanem a gyakoriságuk és előfordulásuk szerint is. A vetélés lehet:

  • Ismétlődő: ha két egymást követő terhesség fejeződik be vetéléssel,
  • Szokványos (habituális): ha kettőnél több vetélés követi egymást,
  • Elsődleges (primer): ha az első két vagy több terhesség végződik vetéléssel,
  • Másodlagos (szekunder): ha a vetéléseket szülés előzi meg.

A fenti felsorolás mellett azonban a klinikai zárójelentéseken és a köznapi életben gyakran találkozhatunk a vetélések másfajta megnevezésével. Ezek a vetélés lefolyásának stádiumaira utalnak, úgymint:

  • Fenyegető vetélés (abortus imminens): A fenyegető vetélés során leginkább a kevés hüvelyi vérzés és alhasi görcsös fájdalom a jellemző. Az első trimeszterben inkább a vérzés, míg a másodikban az alhasi görcsök a jellemzőek. Sajnos az első trimeszterben fenyegető vetélés esetén nem sok gyógyszeres terápiás lehetőség van. Itt a "minden vagy semmi" elv érvényesül. A második trimeszteri fenyegető vetélésekben már több terápiás lehetőség nyílik.
  • Kezdődő vetélés (abortus incipiens): A kezdődő vetélés tünetei szinte ugyan azok, mint a fenyegető vetélésnek, de sokkal kifejezettebbek és a terhesség kiviselésének az esélye is csökken. Ekkor erősebb alhasi görcsök és hüvelyi vérzés mellett a méhszáj is tágul, ami rontja az esélyt. Az első trimeszterben a bővebb vérzés miatt a terhesség befejezése mérlegelendő, míg a második trimeszterben gyógyszeres vagy műtéti beavatkozással megkísérelhető a vetélés folyamatának feltartóztatása.
  • Befejezetlen vetélés (abortus incompletus): A befejezetlen vetélés esetén már nincs esély a terhesség kiviselésére, mivel bő darabos vérzéssel együtt peterészletek is távozhatnak. Ilyenkor a méh üregében visszamaradt részeket műtéti úton kell eltávolítani.
  • Befejezett vetélés (abortus completus) : A befejezett vetélés esetén, főleg koraterhességben, a teljes terhesség "kiürül" a méh üregéből, nem szükséges műszeres műtéti beavatkozás, de gyakran van szükség a nagyfokú vérzés miatt kórházi megfigyelésre és műtétre vérzéscsillapítás céljából. Ennek eldöntésében sokat segít az ultrahangos vizsgálat.
  • Elmaradt (elmulasztott, abbamaradt) vetélés (missed abortion): A vetélések egy különleges formája. A pete elhalásakor nem következik be a kilökődés. Jellemző lehet a barnás, véres hüvelyi folyás, a második trimeszterben a magzatmozgás elmaradása. Az ultrahangos vizsgálat a magzati szívműködés hiányát vagy az embrió nélküli petezsákot mutatja. Ebben az esetben a terhesség minél rövidebb időn belüli befejezése indokolt.

A vetélések további osztályozása szerint megkülönböztetünk spontán, művi, törvénytelen és lázas vetéléseket. A spontán és lázas vetélések kiváltó okait, illetve a művi és törvénytelen vetélések törvényi szabályozásait és törvényi rendelkezéseit, büntetéseit már egy másik fejezet hivatott taglalni.

Tovább

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász

Cikkajánló

Mit kell tudni a vetélésről?

Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
Vetélés
A hivatalos orvosi megnevezése a spontán vetélés. Magyarországon vetélésnek hívjuk a terhesség betöltött 24. hete előtti megszakadását, amikor 500 gramm súly alatti, életjelenséget nem mutató magzat születik.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen