Fájdalmas, késik, kimarad - A menstruációs zavarokról

szerző: Dr. Soltész Annamária, Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A menstruációs rendellenességek hátterében többnyire hormonális rendellenesség áll, bár ritkábban anatómiai eltérés, fertőzés, daganat is lehet a vérzészavar oka. A menstruációs zavarok többféle elváltozást takarnak, a lehetséges okok függnek attól is, hogy a vérzés időpontjában, rendszerességében, mennyiségében jelentkezik-e eltérés.

Mikor normális a menstruáció?

A havi vérzések kezdetben gyakran rendszertelenek, legtöbb esetben 4-6 hétre jelentkeznek, ez ebben az időszakban normálisnak tekinthető. Az első menstruáció után 1-1,5 évvel azt nevezzük normális menstruációnak, amikor 22-34 napos ciklusokban jelentkezik, nem tart tovább 4-5 napnál, élénkpiros színű, híg, nem alvadékos és nem jár jelentős fájdalommal. A menstruáció átlagosan 12-13 évesen jelentkezik először és 48-50 éves korig tart.

Mikor kóros a menstruáció?

Kórosnak tekintjük a menstruációs vérzést, ha

  • a normális 4-5 napos időtartamtól rövidebb vagy hosszabb ideig tart,
  • túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik a 22-34 napos ciklushosszhoz képest,
  • rendszertelen, a normális időben jelentkező menzesz elmúlta utáni napokban, vagy éppen a menstruáció jelentkezése előtti héten is jelentkezik,
  • fokozott görcsös fájdalommal jár,
  • a menstruációs vér alvadékos, a normálistól eltérő színű.

A tinédzserkorban rendszertelenül jelentkező menzesz még nem tekinthető kórosnak, csak akkor szükséges orvoshoz fordulni, ha túl bőséges vagy túl hosszú ideig tart.

A rendellenes menzesz lehetséges okai

Vérzészavar esetében elsősorban az okot kell megkeresni, és annak megfelelően kezelni a pácienst.

Méhtestet érintő ok

Fertőzéses okok

Daganatos betegségek

Adenomyosis - Az adenomyosis jóindulatú szöveti elváltozás, melyről akkor beszélünk, ha a méhnyálkahártya alsó rétege a méhizomzat rostjai közé terjed.

Méhtesttől független ok

Hormonkészítmények

  • hormonális fogamzásgátlás
  • hormonpótló kezelés okozta menstruációs rendellenességek

Ovulációs problémák

Méhnyálkahártya-atrófia (zsugorodás)

  • menopauza
  • korai petefészek elégtelenség (premature ovarian failure)
  • hypogonadotrop hypogonadizmus
  • progesztagén (progeszteron hormon pótló) készítmények
  • hyperandrogenaemia (magas férfi nemi hormonszinttel járó állapotok)

Véralvadási zavarok (koagulopathiák)

A menstruációs zavarok típusai és gyakori okaik

1. A menstruáció gyakorisága alapján

Vérzéskimaradás (amenorrhea): Amenorrheának nevezzük azt az állapotot, amikor egy nő nem menstruál. Két fajtáját különböztetjük meg:

  • Primer amenorrheáról akkor beszélünk, ha egy 16. éves lánynak még soha nem volt menstruációja. Ennek hátterében általában genetikai vagy anatómiai eltérés áll, de előfordulhat egyéb okok miatt is.

  • Szekunder amenorrheának nevezzük azt az állapotot, amikor egy nő korábban már menstruált, de több mint három hónapja nincs vérzése. Leggyakrabban a hormonháztartás felborulása okozza, amihez számos ok vezethet (lásd fent).

Bővebben A menstruáció elmaradása, kimaradása: amenorrhea

Polimenorrhoea: a 22 napnál gyakrabban fellépő menstruáció, amelynek fő oka az ovuláció elmaradása.

Oligomenorrhoea/raromenorrhoea: ha a menstruáció ritkán, 35-90 naponta jelentkezik. Oka szintén lehet anovuláció vagy hipotalamuszelégtelenség.

A menstruáció késése: A menstruáció késése mögött a háttérben számos ok állhat, a terhességtől az életmód miatt bekövetkező változásokig (táplálkozás, stressz, fizikai megterhelés), a hormontermelésben részt vevő szervek (pl. pajzsmirigyműködéssel összefüggő vérzészavarok) vagy a reproduktív szervek (pl. petefészek) érintettségéig. Más a menstruációs ciklus serdülőkorban és a 40-45 év fölöttieknél is.

Bővebben A menstruáció késése és késésének okai

2. Ha a menstruációs vér mennyisége rendellenes

Hypomenorrhoea az az állapotot, amikor megfelelő gyakorisággal lép fel a menzesz, de rendszerint rövid ideig - 1-3 napig - tart csupán, és csak kis mennyiségű vér távozik a szervezetből. Ennek oka lehet például a túl kis méretű méh - uterushipoplázia -, valamint az ovuláció nélküli (anovulációs) ciklusok.

Hypermenorrhoea/menorrhagia esetén a menzesz a rendes időben jelentkezik, de a normálisnál hosszabb ideig tart, és a vérveszteség is fokozott, nagymértékű. Okai között említhető a méhben levő mióma, a méhen belüli fogamzásgátló eszköz, a méhnyálkahártya- és petevezeték-gyulladás, a méh rosszindulatú daganata (endometrium-karcinóma), a túlzott mértékű ösztrogéntermelés (például az ösztrogént termelő petefészekrák), valamilyen véralvadási zavar, vesebetegség vagy akár leukémia.

Bővebben Veszélyes, ha túl erős a vérzés?

3. Ha a menstruáció fájdalmas, görcsökkel jár

Fájdalmas havivérzés (dysmenorrhoea): A nagyon erős görcsökkel, fájdalommal, gyengeséggel járó menstruációt dysmenorrhoeának nevezzük. Hátterében egyeseknél állhatnak teljesen ártalmatlan okok is, de a betegségek kizárása érdekében mindenképp indokolt a nőgyógyászati kivizsgálás.

Bővebben Ha görcsös, fájdalmas a menstruáció: dysmenorrhoea

A menstruációtól független vérzés

Méhvérzésről (metrorrhagia) beszélünk, ha a méhből származó vérzés nem a normális menzesz időpontjában, hanem két ciklus között lép fel, többnyire rendszertelenül, vissza-visszatérve. Ekkor - főleg a változókor körül - minden esetben méhkaparást kell végezni, hogy kizárjuk az endometriumrák fennállásának lehetőségét. Ha az kizárható, akkor a rendellenes vérzések kezelésére ösztrogének, fogamzásgátló tabletták, gyulladásgátló szerek szedése, gyógyszerekkel uralhatatlan vérzés esetén méheltávolítás a szóba jövő megoldás.

A menstruációs panaszokról

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőink: Dr. Soltész Annamária, Dr. Tekse István, szülész-nőgyógyász

Cikkajánló

Karácsony
Karácsony

Hogyan ünnepelje, ha szerette kórházban van?

Az alkoholizmus
Az alkoholizmus

Ártalmatlan poharazgatás vagy alkoholizmus?

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
WEBBeteg - Dr. Szimuly Bernadett, Dr. Farkas Ágnes
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen